Bizarna Kimova šetnja s kćeri (9) ispred balističke rakete znak je za uzbunu: 'Ovo je možda najopasnija njegova poruka dosad'

Djevojčica se zove Kim Ju-ae i drugo je dijete Kim Jong-una

A TV screen shows North Korea's KCNA released pictures of North Korean leader Kim Jong Un and his daughter during a news program at the Yongsan Railway Station in Seoul, South Korea. North Korean leader Kim Jong-un declared a resolute nuclear response to threats by the United States during an on-site inspection of the country's test-firing of a Hwasong-17 intercontinental ballistic missile (ICBM) earlier this week, Pyongyang's state media said 19 November.
The missile, launched from Pyongyang International Airport, flew 999.2 kilometers for 4,135 seconds at an apogee of 6,040.9km and landed in the international waters of the East Sea, according to the Korean Central News Agency (KCNA).
The KCNA released several photos that showed his daughter in a white winter jacket and black pants standing and walking together with Kim in front of the missile that sat on a launch truck. The daughter was also seen along with her mother, Ri Sol-Ju, watching her father as he instructed military officials.
It marked her first official appearance in state media.
Kim Jong Un Inspects Hwasong-17 ICBM Test Launch, Declares Resolute Nuclear Response to Threats - 19 Nov 2022,Image: 738659400, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Dva dana za redom sjevernokorejski mediji objavljivali su do sada neviđene fotografije diktatora Kim Jong-una i njegove kćeri. Što je već samo po sebi senzacija jer do sada nikada nije službeno objavljeno da Kim ima kćer, premda se nagađa da ima ukupno troje djece. Južnokorejska obavještajna služba otkrila je da se djevojka zove Kim Ju-ae, da je rođena 2013. te da je drugo dijete sjevernokorejskog diktatora.

U subotu su objavljene fotografije Kima kako hoda ruku pod ruku s kćeri ispred lansirne rampe s koje je ispaljen interkontinentalni balistički projektil Hwasong-17. Na drugoj snimci s njima je u društvu i supruga Ri Sol-ju, a u pozadini se vide vojnici koji plješću i slave uspješno lansiranje. Treća slika prikazuje Kima kako grli kćer odjevenu u bijelu jaknu i crvene cipele dok na televizijskom ekranu gledaju lansiranje rakete.

Valja reći da se Kimov pokojni otac Kim Jong-il nikada nije pojavio u javnosti u društvu supruge i djece. Zbog toga ne čudi što su fotografije 9-godišnje Kim Ju-ae potpuno zasjenile uspješno lansiranje moćne rakete. Istodobno, potaknuta su nagađanja što stoji iza prvog službenog pojavljivanja diktatorovog djeteta u medijima.

Pokazuje da se ne boji ili traži simpatije naroda?

Po jednima Kimov propagandni stroj želi prikazati okrutnog diktatora kao brižnog oca, pažljivog supruga i obiteljski orijentiranog vođe. Tako, usred teške ekonomske krize i nestašice hrane, želi steći dodatne simpatije naroda. S druge strane vjeruje se da je želio pokazati kako po građane Sjeverne Koreje nema nikakve opasnosti od testiranja raketa i nuklearnog oružja.

U Južnoj Koreji pak procjenjuju da je Kim doveo ženu i kćer na poligon za testiranja da bi pokazao kako se ne boji da bi ga Južna Koreja i SAD pokušale likvidirati. Prije se Kim i njegovi suradnici nisu usudili pojavljivati na lansiranju projektila iz straha da će ih otkriti južnokorejske i američke obavještajne.

‘Ovako je demonstrirao nuklearnu odlučnost’

Zastupnik u južnokorejskom parlamentu Tae Yong-ho, sjevernokorejski prebjeg i član vladajuće Stranke narodne moći, smatra da je Kim, pokazujući obitelj na poligonu, demonstrirao odlučnost da na nuklearne prijetnje odgovori nuklearnim oružjem. Također da Kim Jong-un ne planira odustati od nuklearnog programa jer je uvjeren da ga njegov arsenal raketa i nuklearnog oružja štititi od SAD-a.

Park Won-gon, profesor na Sveučilištu Ewha Womans u Seulu, drži pak kako je Kim tom gestom iskazao samopouzdanje u svoje sofisticirano oružje. Pojavila se također teorija da je Kim, predstavljajući tako svoju kćer, dao do znanja da je ona njegova nasljednica. Međutim, stručnjaci smatraju da je teorija o sukcesiji pretjerana.

„To, naime, nije tradicionalan način na koji Sjeverna Koreja predstavlja novog nasljednika,“ tvrdi Go Myong-hyun, viši suradnik Instituta za političke studije Asan. On smatra kako bi Kimov režim, da namjerava kćer predstaviti kao njegovu nasljednicu, učinio to na puno spektakularniji način.

Izveli 34 testiranja oružja samo ove godine

Sjeverna Koreja je ove godine izvela 34 testiranja oružja, uključujući oko 88 balističkih i krstarećih projektila. U jednom danu Sjeverna Koreja ispalila je najmanje 23 projektila. Dva puta u mjesec dana testirana je raketa Hwasong-17, najsofisticiraniji i najmoćniji interkontinentalni balistički projektil. Obavještajne službe SAD-a i Japana vjeruju da taj projektil može letjeti čak 15.000 kilometara, dovoljno da dosegne kopno SAD-a.

Nemoćne da zauzdaju neukrotivog diktatora, SAD su pozvale Vijeće sigurnosti UN-a da usvoji predsjedničku izjavu kojom se Sjeverna Koreja osuđuje zbog stalnih provokacija. No, američka veleposlanica u UN-u Linda Thomas-Greenfield, ne gajeći iluzije da bi taj prijedlog mogao proći, unaprijed je optužila Kinu i Rusiju da blokiranjem akcije Vijeća sigurnosti, ohrabruju Pjongjang te tako dovode regiju sjeveroistočne Azije i cijeli svijet u opasnost.

Kineski veleposlanik Zhang Jun rekao je da bi Vijeće trebalo pomoći u ublažavanju napetosti, a ne uvijek osuđivati samo Pjongjang. Washington bi, po njegovim riječima, trebao dati realne prijedloge za rješavanje legitimnih zabrinutosti Sjeverne Koreje. Zamjenica ruskog veleposlanika pri UN-u, Anna Evstigneeva, optužila je pak Washington da sankcijama i silom pokušava prisiliti Sjevernu Koreju na jednostrano razoružanje.

Može li i koliko Kina utjecati na Sjevernu Koreju?

Analitičari međutim upozoravaju da Peking nema previše utjecaja na Pjongjang te da malo toga može učiniti. „Kim Jong-un jasno daje do znanja da u skoro vrijeme neće promijeniti svoje ponašanje,“ zaključio je Ramon Pacheco Pardo, profesor međunarodnih odnosa na King’s Collegeu u Londonu. Pacheco Pardo također smatra da Kina nije zainteresirana za potporu SAD-u u odnosima sa Sjevernom Korejom.

„Sve dok Bidenova administracija nastavlja označavati Kinu kao svoju najveću dugoročnu prijetnju, nameće joj tehnološke sankcije i općenito ima loše odnose s kineskom vladom, ne vidim nikakav poticaj za Xi Jinpinga da podupire Washington u sukobu s Pjongjangom,“ napomenuo je Pardo.

Profesor američkog pomorskog ratnog koledža Terence Roehrig smatra da Peking ne može previše utjecati na režim Kim Jong-una te da se precjenjuje utjecaj Pekinga na Pjongjang. Tvrdi da kineski predsjednik Xi Jinping ima određeni utjecaj na Kima, no naglašava da, „raspored testiranja diktiraju sjevernokorejski stručnjaci koji isprobavaju oružje u nastojanjima da ga tehnički usavršavaju te poboljšaju njegovu učinkovitost.“

Kim Jong-un koristi trenutnu situaciju u svijetu

U svakom slučaju Kim Jong-un očito koristi situaciju u kojoj je svijet zaokupljen ruskom agresijom na Ukrajinu te zategnute odnose između SAD-a i Kine, kako bi nekažnjeno demonstrirao svoju vojnu moć te provocirao Seul i Washington. Također ne krije kako mu novi hladni rat ide na ruku jer jača poziciju Sjeverne Koreje kao nuklearne sile.

Procjenjuje se da Koreja im dovoljno fisibilnog materijala za proizvodnju 40 do 50 nuklearnih bojevih glava te da može godišnje proizvesti šest ili sedam bombi. UN predviđa da Sjeverna Koreja priprema povećati proizvodnju plutonija i visoko obogaćenog urana u bazi u Yongbyonu.

Razvili raketu za bojevu glavu od 2,5 tone

Još nema odgovora na pitanje je li Sjeverna Koreja ovladala tehnologijom potrebnom za slanje interkontinentalne nuklearne bojeve glave u svemir i zatim ju vratiti natrag kroz zemljinu atmosferu do cilja. Sjeverna Koreja tek treba pokazati da njezina bojeva glava može preživjeti intenzivnu vrućinu i trenje koje stvara prolazak kroz zemljinu atmosferu.

No sigurno je da je Pjongjang razvio raketu kodnog imena KN-23 koja može nositi bojevu glavu od 2,5 tone. Južnokorejska vojska priznala je da je projektil stalno mijenjao putanju te da su ga njihovi radari na kraju izgubili s ekrana. Uz krstareće rakete dugog dometa Sjeverna Koreja testira projektile koji se lansiraju s podmornica te balističke rakete s odvojivom hipersoničnom kliznom bojnom glavom.