Boras već godinu dana inzistira da Senat upravlja Sveučilištem preko maila. Provjerili smo kako je u ostatku Hrvatske i regiji

O modernoj tehnologiji, koja bi omogućila raspravu u realnom vremenu, na zagrebačkom sveučilištu nema govora

17.12.2018., Zagreb - Na konferenciji za medije,zagrebacki fakulteti u sklopu Sveucilista u Zagrebu predstavili su svoje internacionalne studijske programe. Damir Boras 
 Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Jučer točno u podne, 70 profesora i studenata zagrebačkog sveučilišta sjelo je za svoja računala i uključilo se u sjednicu Senata, krovnog upravljačkog tijela Sveučilišta. Bez obzira na mogućnosti koje nudi moderna tehnologija, senatori nisu sjeli na video konferenciju raspraviti brojne točke dnevnoga reda od vitalnoga značaja za Sveučilište. Naprotiv, ulogirali su se u svoje mailove i na određenu e-adresu u Rektoratu poslali su svoje glasove na unaprijed definirane točke dnevnoga reda.

Glas “za”, “protiv” ili “suzdržan/a” sve je što se od njih na jučerašnjoj sjednici tražilo. Ako su na određenu točku dnevnoga reda imali kakvu primjedbu, mogli su je natipkati u mailu prije no što su ga, sa svojim glasovima, poslali u Rektorat. Ostali kolege senatori te će primjedbe moći vidjeti za mjesec dana, kada bude sastavljen zapisnik pristiglih mailova. Drugim riječima, uvriježene akademske rasprave među ovih 70 ljudi jučer nije bilo. No, ne samo jučer; Senat Sveučilišta u Zagrebu ovako funkcionira od travnja 2020.

Mailovima upravljaju Sveučilištem od 70.000 studenata

Od prve mail-sjednice u travnju prošle godine, pojedini su članovi Senata upozoravali na “sramotnu i katastrofalnu praksu održavanja sjednica Senata putem e-pošte”, ističući kako se radi o “ponižavanju članova Senata i zdravog razuma” čime se “srozava ugled Sveučilišta”. Problematizirali su da se sjednice održavaju u nedemokratskim uvjetima, bezuspješno predlagali korištenje videokonferencijskih alata i slično.

Letimičnim pogledom na javno dostupne zapisnike sjednica Senata, jednostavno se može vidjeti o čemu je krema zagrebačke akademske zajednice posljednjih gotovo godinu dana donosila odluke bez ikakve rasprave, upravljajući sveučilištem od 70.000 studenata tipkanjem mailova.

U travnju 2020. bez rasprave je uskraćena suglasnost profesoru Nevenu Jovanoviću na njegov program za dekana Filozofskog fakulteta čime su naslikani prvi obrisi upravljačke krize na Filozofskom koja, od tada, traje gotovo godinu dana. Na istoj je sjednici rektor Damir Boras za professora emeritusa predložio kontroverznog bivšeg dekana Filozofskog Vlatka Previšića.

Preko maila se dijele i milijuni

Iako su pojedini članovi Senata, u svojim pisanim komentarima mailom, imali određene primjedbe na ovaj prijedlog, nisu ih mogli raspraviti s ostalim kolegama ili sa stručnim službama Rektorata koje inače prisustvuju sjednicama Senata uživo. Primjerice, dekan FER-a Gordan Gledec u svojem je dopisnom komentaru zabilježio da bi prvo trebalo donijeti kvote za emerituse za naredno petogodišnje razdoblje, a tek potom predlagati profesore za počasno zvanje.

“Vjerujem da bi ovu moju dilemu na regularnoj sjednici razriješila pravna služba, no u ovim okolnostima to nije moguće te ću stoga po pitanju ove točke biti suzdržan”, zapisao je Gledec u komentaru mailom na sjednicu. Na sjednici u svibnju 2020. bez rasprave je podijeljeno nešto više od tri milijuna kuna fakultetima iz interventnih sredstava Sveučilišta, a donesena je i odluka o raspodjeli državne doznake za financiranje znanstvene i umjetničke djelatnosti u iznosu od 38 milijuna kuna za tekuću akademsku godinu.

I nabujali troškovi za Rektorat odobreni klikovima

U srpnju je, u tišini i bez rasprave, e-mail porukama članova Senata suspendirana dekanica Filozofskog Vesna Vlahović-Štetić, nakon čega je senator s PMF-a, fizičar Nils Paar podnio neopozivu ostavku na članstvo u Senatu, govoreći o nedemokratskim i nekritičkim sjednicama Senata pod ravnanjem rektora Borasa. Na istoj je sjednici bez rasprave prihvaćeno konsolidirano financijsko izvješće Sveučilišta za 2019. godinu, kao i proračun Studentskog zbora Sveučilišta za 2020. godinu. U studenom 2020. Senat na sjednici e-poštom donosi financijski plan Sveučilišta za razdoblje od 2021. do 2023.

Na izvanrednoj sjednici krajem prosinca 2020., Senat mailom odlučuje o trošenju sredstava državnih subvencija za studentske školarine. Nakon obračuna za svaki fakultet, ovi su prihodi iz državnog proračuna raspodijeljeni na način da je 10 posto od doznačenog iznosa dodijeljeno “za troškove poslovanja Rektorata”, kadrovski posebno nabujalog tijekom mandata rektora Borasa. Dekan PMF-a Mirko Planinić u svojem je e-komentaru upozorio da “nije dobro da se o ovome odlučuje bez rasprave”.

Ostala sveučilišta koriste Zoom, MS Teams i sjednice u vrtu

Istom logikom, na jučerašnjoj dopisnoj sjednici Senata izabran je novi vršitelj dužnosti dekana Filozofskog fakulteta, profesor Miljenko Jurković, inače nekadašnji Borasov suradnik. Na tragu senatske prakse o prihvaćanju rektorovih prijedloga, Jurković je izabran s prebrojanih 50 e-glasova “za”, sedam “protiv” i devet “suzdržanih”. O ovome izboru, ključnom za eventualno smirivanje upravljačke krize na Filozofskom fakultetu, na Senatu nije bilo rasprave.

Da se upravljanje sveučilištem ne mora odvijati e-mail prepiskom, svjedoče primjeri iz Hrvatske i inozemstva. Kako nam je potvrđeno iz ureda riječke rektorice Snježane Prijić Samaržije, sjednice tamošnjeg Senata se od početka pandemije odvijaju video konferencijama preko platforme MS Teams. Rektor dubrovačkog sveučilišta Nikša Burum kazao nam je da su, tijekom toplijih mjeseci, Senat održavali u prostranom vrtu zgrade Rektorata, a potom su sjednice preselili na platformu Zoom.

Ljubljana je na video konferencijama

Rektorica zadarskog sveučilišta Dijana Vican kazala nam je da su dio sjednica održavali online kao i da aplikacija koju koriste omogućava da senatori, uoči glasanja o određenoj točki dnevnoga reda, u komentarima rasprave što smatraju da je nužno raspraviti. Uvidom u zapisnike sjednica zadarskog Senata, vidljivo je da u posljednjih godinu dana kombiniraju sjednice uživo i online sjednice.

Provjerili smo i kako funkcioniraju senati najvećih sveučilišta u Sloveniji i Srbiji. Od početka pandemije, Sveučilište u Ljubljani sjednice Senata održava videokonferencijama. Sveučilište u Beogradu kombinira online i sjednice uživo; prije sedam dana, njihov se Senat sastao uživo u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta. Ispada da je zagrebačko sveučilište zbilja pravo čuđenje; ako ne u svijetu, onda definitivno u regiji.