Burilović konačno izašao pred novinare: 'Tražili smo od Borasa da sazove sjednicu o stanju na Sveučilištu. Pristao je'

Luka Burilović istupio je nakon sjednice Sveučilišnog savjeta

Nakon što je završila sjednica Sveučilišnog savjeta Sveučilišta u Zagrebu, medijima se obratio njegov predsjednik, Luka Burilović, kojeg su novinari čekali vani na hladnoći oko sat vremena. “Duboko se ispričavam, ali morate shvatiti da sam ja došao kao gost i nisam mogao znati da će to toliko trajati”, rekao je o sastanku i dodao kako su novinari čekali njegovu izjavu dugo jer se pripremalo priopćenje kako bi mogao dati sve informacije.

“Znam da vam je hladno, ispričavam se, ali znam da postoji interes”, dodao je Burilović pa progovorio o sjednici. “Imali smo pet točaka dnevnog reda o kojima je glasalo osam članova senata”, rekao je i dodao kako su nakon rasprave došli do zajedničkih zaključaka, zbog čega je, kaže, jako zadovoljan.

“Moramo reći da je stanje na Filozofskom tema već dugi niz godina, ali je intencija Sveučilišta da stanje nije dobro i treba ga popraviti”, rekao je pa dodao kako su donijeli nekoliko zaključaka. “Primljeno je na znanje da je rektor prihvatio ostavku Miljenka Šimprage. Očekujemo od rektora da najskorije predloži imenovanje novoga o.d. dekana filozofskog”, rekao je.

O seksualnom uznemiravanju i sazivanju sjednice Senata

Potom je dodao kako se očekuje da se u najskorijem roku imenuje o.d. dekana. “Sve smo činjenice i informacije uvažili i donijeli ove zaključke”, kaže. Progovorio je potom o prijavama za seksualno zlostavljanje. “Jasno smo dali do znanja, i želimo jasno reći da je svako seksualno zlostavljanje ljudski i etički neprihvatljivo. Savjet izaziva žaljenje i potporu svim žrtavama i upućuje na institucionalno djelovanje”; kaže.

Novinari su potom počeli postavljati pitanja, a jedno je bilo i to kakav je stav Sveučilišta o srozavanju ugleda Sveučilišta pod Borasom. “Pod točkom razno je jasno rečeno da od rektora tražimo sjednicu Senata na kojoj će se raspravljati o stanju na Sveučilištu”, rekao je Burilović.

“Moram reći da je rektor prihvatio zahtjev za sazivanjem sjednice u roku od 30 dana”, dodao je.

O vikanju rektora Borasa

Novinari su ga pitali i za priču koja se proširila, da je rektor Boras u jednom trenutku glasno negodovao. “Ja mogu odgovorno reći da je današnja sjednica išla točno određenim dnevnim redom, odlukama i zaključcima. Rasprava je trajala šest sati, ali da je bilo neslaganja…”, počeo je Burilović kad su ga novinari pitali je li točno da je Boras vikao kako je sveučilište njegovo. “Ja to nisam čuo, niti bih to prihvatio”, kaže.

“Šimpraga je točno rekao kako je došao, pod kojim uvjetima i nakon toga je dao neopozivu ostavku”, rekao je Burilović govoreći o ostavci.

Nije se raspravljalo samo o jednom emeritusu

Dodaje kako će se status emeritusa i svih zvanja razmotriti ako dođe do sudskih epiloga te dodaje kako se u tom smislu nije raspravljalo samo o jednom emeritusu. Kaže i kako se zatražio popis svih rođenih u posljednjih 70 godina kako bi se vidio njihov radni status u Sveučilištu.

“Mi ne znamo koliko je njih. Nakon toga ćemo tražiti točno pojašnjenje njihova statusa kako bi donijeli zaključke i dalje proveli postupke”, kaže.

“U javnosti se pisalo o prorektoru Čoviću, ali mi ne želimo raspravljati o jednoj osobi nego smo tražili da nam se dostavi popis svih. Kada taj materijal dobijemo, raspravit će se njihov daljnji status”, kaže Burilović pa dodaje kako će se njihov radni status prekinuti ako je ti potrebno.

Šimpraga odlazi

Kako je Telegram ranije doznao iz Sveučilišnog savjeta, čija sjednica trajala više od šest sati, privremeni dekan Filozofskog fakulteta, prorektor Miljenko Šimpraga podnio je ostavku i na Senatu će uslijediti imenovanje novog vršitelja dužnosti dekana Filozofskog. Doznali smo i kako bi počasno zvanje i titula professor emeritus trebalo biti oduzeto profesoru Dragi Roksandiću ako se u postupku dokaže da je bilo seksualnog uznemiravanja.

Savjet će, također, predložiti osnivanje trajnog sveučilišnog povjerenstva koje bi trebalo razmatrati svaku prijavu za seksualno uznemiravanje. Uz to, tražit će se odgovornost za nepokretanje postupaka po prijavama. U tom će kontekstu Sveučilišni savjet, kako doznajemo, tražiti doradu Etičkog kodeksa Sveučilišta.

Boras će sazvati sjednicu Senata o stanju na Sveučilištu

Zaključak Savjeta je i da je 70. godina života profesora prijelomna, odnosno da je to granica nakon koje profesori moraju u mirovinu; prema tome, u mirovinu će, izgleda, morati i moćan prorektor Ante Čović. Profesori iznad 70. godine života, doznajemo, iznimno bi mogli raditi na Sveučilištu, ali uz jasno pojašnjenje njihovog radnog statusa, primjerice, ako rade na određenim projektima.

Savjet je zatražio od rektora, Damira Borasa, da u idućih 30 dana sazove sjednicu Senata s temom stanja na Sveučilištu u Zagrebu i rektor je to prihvatio. Alternativa je bila da Savjet sam sazove Senat.