Capak rekao da bi brzi testovi mogli zamijeniti PCR, njegova zamjenica: 'Za covid potvrde to još nije moguće'

'Način izdavanja covid potvrda diktira Europska komisija, a ne Hrvatska'

FOTO: Dnevnik Nova Tv/screenshot

Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin komentirala je večeras za Novu TV današnju informaciju da će se brzi antigenski test priznati kao dijagnostički, pojasnila je kako bi sustav u tom slučaju funkcionrao i otkrila još neke detalje o širenju omikrona u zemlji.

Pavić Šimetin je tako kazala kako su brzi antigenski testovi sve pouzdaniji te kako za njih, u teoriji, ne bi trebala potvrda PCR-om. “Brzi antigenski testovi su sve više specifični i osjetljivi i sve su pouzdaniji rezultati tih testova, posebice kad se radi o osobama koje imaju znakove bolesti. U stručnom medicinskom smislu nema potrebe, kod velikog porasta i kod velikog udjela pozitivnih testova – da se takvi pozitivni testovi potvrđuju PCR-om”, kazala je Pavić Šimetin.

Što s covid potvrdama

No, na pitanje koje sve zanima – hoće li brzi antigenski biti dovoljan za dobivanje covid potvrde, ipak je odgovorila: “Način izdavanja covid potvrda diktira Europska komisija, a ne Hrvatska. Za njihovo ishođenje kod preboljenja potreban je PCR test – iako je Hrvatska uz još neke zemlje više puta ukazivala na to da treba uvažiti i brze antigenske testove. No, za jedan dio građana covid potvrda na temelju preboljenja, odnosno PCR testa nije potrebna, a to su građani koji su potpuno cijepljeni”, kazala je te dodala da se osobe u toj kategoriji ne moraju dodatno potvrđivati testom.

Pavić Šimetin je pokušala objasniti kako bi izgledalo masovno potvrđivanje korone brzim antigenskim testovima. Kako kaže, koristio bi se sustav koji se već sada koristi za javne i državne službe te da samo treba riješiti pitanje financiranja, odnosno plaćanja preko uputnice. Na pitanje bi li onda kod privatnika ta testiranja išla preko uputnice, odgovorila je da to rade ordinacije – bilo dentalne ili obiteljske medicine, kao i dosta ljekarni u tom sustavu.

U Krapinsko-zagorskoj više od 70 posto pozitivnih imaju omikron

Na pitanje je li točno da se omikron brže širi, ali ipak ne puni bolnice kao delta, odgovorila je kako se čini da je tako, iako moramo biti jako oprezni, jer se radi o podacima iz zemalja koje imaju jako visok cjepni obuhvat.

Također je otkrila kako su dobili nove podatke vezane uz širenje omikrona u Krapinsko-zagorskoj županiji gdje je više od 70 posto pozitivnih zaraženo tom varijantom virusa.