Cijeli svijet luđački pretražuje upravo puštenu bazu podataka Panama Papersa, i mi smo malo zavirili

U bazi se nalazi nekoliko ljudi i tvrtki iz Hrvatske

FOTO: Marc Veraart/Flickr

Na stranicama Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ) upravo su objavljeni preostali podaci otkriveni u aferi Panamski dokumenti.

Među njima su i neki pojedinci i tvrtke u Hrvatskoj, a cijeli popis možete vidjeti OVDJE.

Kako piše u popisu objavljenom na stranicama ICIJ-a, riječ je o Zoranu Juriću, Vedranu Manojloviću, Zlatku Garcu, Domagoju Vukoviću, Gordanu Bubeku, Sandru Baričeviću, Mislavu Bobiću, Denisu Boroviću, Dubravki Borović, Marijanu Paveliću, Miroslavu Antunoviću, Berislavu Malešu, Milanu Holjevcu, Stjepanu Bilaveru, Sanji Bubek, Klaudiju Marceliću, Jerku Filipoviću i Marku Kordisu.

print

U objavljenim podacima spominju se i tri tvrtke, a to su JADRAN MARITIME SERVICES S.A, SGSB Company Limited i KEYMORE PROPERTY ASSET INC, te tri posrednika Gordan i Sanja Bubek, preko tvrtke SGSB Company Limited, potom Bernhardse, Aage, preko Jadran Maritime Services, te Ana Zelenović preko Keymore Property Asset Inc.

ajde
Imena posrednika iz Hrvatske screenshot
firme
Firme iz Hrvatske čija su imena u Panama papers screenshot

Objavljen je i niz adresa u Hrvatskoj. Cijeli popis možete vidjeti OVDJE.

adrese
Popis adresa u Hrvatskoj screenshot

Iz ICIJ-a naglašavaju da postoje potpuno legitimni razlozi za korištenje off shore kompanija i zaklada te da ni na koji način ne žele implicirati da su osobe, tvrtke i ostali entiteti koji se nalaze u bazi podataka povezani s ilegalnim aktivnostima ili su prekršili zakon na bilo koji način.

Također pozivaju građane da im se obrate u slučaju da su otkrili da su podaci u bazi netočni.

Jedna od najvećih afera današnjice

Njemački Süddeutsche Zeitung u suradnji s Međunarodnom udrugom istraživačkih novinara objavio je početkom travnja više od 11 milijuna povjerljivih dokumenata o odvjetničkoj tvrtki sa sjedištem u Panami, Mossack Fonesci.

U tim se dokumentima, kojih ima čak 11,5 milijuna, spominje 12 aktualnih i bivših svjetskih lidera, 128 političara i javnih dužnosnika, milijarderi, slavne osobe, sportske zvijezde… Podaci sežu gotovo 40 godina unatrag, od 1977. do kraja 2015., a uključuju i 214.000 offshore pravnih subjekata.

Ramon Fonseca, suosnivač Mossack Fonsece, rekao je tada da su dokumenti pribavljeni ilegalno, hakiranjem, ali i potvrdio da su mnogi od njih pravi. Ostale je negirao, ustvrdivši da njegova tvrtka nikad nije bila upletena ni u kakvu nezakonitu djelatnost.

Direktor ICIJ-a, Gerard Ryle, rekao je da će ti dokumenti “vjerojatno biti najveći udarac offshore poslovanju u povijesti”. Afera je dobila ime #‎PanamaPapers‬.

Prikrivanje sumnjivih transakcija

iz ICIJ-a od samog početka afere ističu kako dokumenti koji su procurili pokazuju kako “prljav novac teče kroz globalni financijski sustav, potičući kriminal i oduzimajući nacionalnim riznicama porezne prihode”.

“Većina usluga koje pruža offshore industrija zakonita je”, ističe se u izvješću. “No, dokumenti pokazuju da banke, odvjetnička društva i drugi offshore ‘igrači’ često nisu slijedili sve zakonske uvjete koji bi osigurali da njihovi klijenti nisu upleteni u kriminalne organizacije, izbjegavanje plaćanja poreza ili korupciju u politici.

Po dokumentima koji su procurili, u nekim su slučajevima offshore posrednici prikrivali sumnjive transakcije ili manipulirali službenom evidencijom ne bi li zaštitili sebe i svoje klijente.” Offshore računi i istovrsne tvrke nerijetko se koriste ne bi li se prikrilo vlasništvo nad imovinom.

Niz poznatih uključeno u aferu

U aferu su bili uključeni i moćnici iz svijeta politike, biznisa, pa i sporta. Između ostalog spominjo se premijer Pakistana, predsjednik Ukrajine, kralj Saudijske Arabije i otac britanskog premijera Davida Camerona, prijatelji ruskog predsjednika Vladimira Putina, kao i holivudski glumac Jackie Chan te nogometaš Lionel Messi. Bivši islandsi premijer Sigmundur Dejvid Gunlaugson upravo je zbog upletenosti u aferu Panama Papers podnio ostavku na mjesto premijera.

Prije nekoliko dana o cijeloj aferi progovorio je i čovjek koji je sve i otkrio. “Odlučio sam razotkriti firmu Mossack Fonseca jer sam smatrao kako njegovi osnivači, zaposlenici i klijenti trebaju odgovarati za svoje uloge u kriminalu koji su počinili,” rekao je čovjek koji je otkrio jednu od najvećih afera današnjice Panama Papers.