Cijene nafte divljaju nakon ruskog napada na Ukrajinu. Hoće li se svijet morati okrenuti Iranu?

Iranska nafta zaustavila bi daljnji rast cijena

FOTO: Teelgram ilustracija

U nekoliko sati nakon početka ruske invazije na Ukrajinu cijena nafte na svjetskom tržištu skočila je za pet posto te je prešla magičnu granicu od 100 dolara. U četvrtak prijepodne cijena barela već je iznosila 105 dolara po barelu. Međutim tu nije kraj: analitičari procjenjuju da će zbog napada na Ukrajinu premija geopolitičkog rizika biti vjerojatno veća od 10 dolara po barelu, što znači da bi sljedećih sati barel nafte mogao stajati najmanje 110 dolara.

Analitičari američke banke J. P. Morgan predviđaju, budući je došlo do ruske agresije na Ukrajinu, da će SAD i EU uvesti sankcije na izvoz ruske nafte, koja čini 12 posto globalne ponude, pa bi cijene mogle doseći cijenu od čak 150 dolara po barelu. Inače, predviđa se da bi globalna potražnja za naftom ove godine mogla biti veća nego 2019., pretpandemijske godine.

Iran kao ključan igrač

I sad dolazimo da najvećeg paradoksa: svijet bi od daljnjeg divljanja cijena nafte, koja bi mnoga gospodarstva u svijetu bacila na koljena, mogao spasiti – Iran. Naime, pregovori SAD-a i Irana o povratku na sporazum iz 2015. po kojemu se Iran obvezao da neće nastaviti razvoj svog nuklearnog programa, nalaze se u završnoj fazi. Ako dođe do skorog potpisivanja ugovora, što će svakako ubrzati i rat u Ukrajini, jer će Washington morati napraviti dodatne ustupke, tada će se ukinuti zabrana izvoza iranske nafte.

Tada će Teheran ponovno dobiti zeleno svjetlo za izvoz, a to znači da bi Iran mogao dnevno izvesti više od 1,3 milijuna barela dnevno na svjetsko tržište. U tom slučaju ne samo da bi se zaustavio daljnji rast cijena, već je realno za očekivati da će se cijena nafte najprije spusti ispod 100 dolara, a uskoro i na 95 dolara po barelu. Zbog dogovora naftnog kartela OPEC i Rusije da ograniče proizvodnju nafte, svijetu nedostaje oko 900.000 barela nafte dnevno, što bi nafta iz Irana odmah nadoknadila.

Naravno, trebat će vremena da se riješe tehnički problemi, među ostalim kako će Iranu naplaćivati naftu s obzirom i na dosadašnju blokadu njihovih banaka, no i to će se vrlo brzo riješiti jer bi 1,3 milijuna barela dnevno donijelo znatno olakšanje na svjetskom tržištu. S obzirom da se predviđa i globalno povećanje kamata, to bi moglo usporiti globalni gospodarski rast, što bi za posljedicu imalo pad potražnje za naftom.