Cijene nafte upravo su eksplodirale. Iza svega stoji kartel koji pliva u najvećim profitima u povijesti, ali želi još

Tijekom vikenda je OPEC+ neočekivano najavio smanjenje proizvodnje

Oil pumpjacks operate at dusk Willow Springs Park in Long Beach, California on April 21, 2020, a day after oil prices dropped to below zero as the oil industry suffers steep falls in benchmark crudes due to the ongoing global coronavirus pandemic. - President Donald Trump on April 21 ordered his administration to come up with a plan to aid US oil companies struggling with a massive supply glut and record-low crude prices. "We will never let the great US Oil & Gas Industry down," Trump tweeted. (Photo by Apu GOMES / AFP)
FOTO: AFP

Nakon što je posve neočekivano naftni kartel OPEC+, u kojem su glavni proizvođači Saudijska Arabija, Irak i Rusija, u nedjelju odlučio smanjiti proizvodnju za 1,16 milijuna barela dnevno, cijene nafte ponovno su eksplodirale. U ponedjeljak je cijena Brent nafte skočila je na 86 dolara po barelu, dakle za punih osam posto u posljednjih 24 sata, a viša je za oko 11 dolara od cijene sredinom ožujka.

Samo će Saudijska Arabija smanjiti proizvodnju za 500.000 barela dnevno, što je gotovo polovica ukupnog smanjenja. Kad se tomu pridoda i ranije smanjenje proizvodnje u Rusiji za oko 500.000 barela dnevno, kao i dogovor kartela OPEC+ u studenome da smanji proizvodnju za dva milijuna barela dnevno, ukupno smanjenje iznosi 3,66 milijuna barela dnevno ili 3,7 posto globalne potražnje za naftom, što će neizbježno izazvati dodatni rast cijena.

Prošlogodišnji rekordi povećali apetite

OPEC+ taj potez opravdava činjenicom da su proizvođači nafte u prva tri mjeseca ove godine ostvarili najgore financijske rezultate od početka pandemije 2020. godine. Jasno je, međutim, da su prošlogodišnje rekordne zarade naftnih kompanija povećale njihove apetite, pa ih ni do sada uobičajena zarada više ne zadovoljava. Tako je američka kompanija ExxonMobile izvijestila da je 2022. ostvarila dobit od 59,1 milijardi dolara, najvišu zaradu zapadnih kompanija ikada.

Shell je pak objavio najveću dobit u 115-godišnjoj povijesti tvrtke od 39,9 milijardi dolara, a Chevron 36,5 milijardi dolara. TotalEnergies je zaradio 36,2 milijarde dolara, a BP 27,7 milijardi dolara. I te su kompanije ostvarile rekordne zarade. Ukupna dobit zapadnih kompanija iznosi 199 milijardi dolara i čak je veća nego što su predviđali analitičari.

Kartel jednostavno želi više cijene

Kad se tomu pridoda još nevjerojatna zarada saudijske naftne kompanije Saudi Aramco od 161,1 milijardi dolara, onda se vidi da su najveće naftne kompanije ukupno zaradile 360 milijardi dolara. “Službeno, kartel želi stabilnost cijena na tržištima nafte”, rekla je Ipek Ozkardeskaya, viša analitičarka u Swissquote banci. “Ali u stvarnosti, oni jednostavno žele više cijene.”

S druge strane Amrita Sen iz Energy Aspects tvrdi da OPEC+ poduzima preventivne korake u slučaju mogućeg smanjenja potražnje, bilo zbog inflacije bilio zbog mogućeg zaoštravanja bankarske krize u svijetu.

Washington potez vidi kao novu provokaciju

Taj potez OPEC-a protumačen je međutim u Washingtonu kao još jedna provokacija usmjerena protiv ekonomskih interesa SAD-a i aktualnog predsjednika Joea Bidena te njegovih nastojanja da obuzda inflaciju koja je izvorno pogoršana geopolitičkim napetostima nakon ruske invazije na Ukrajinu. Zbog toga su Amerikanci odmah priopćili da takvi rezovi u ovom trenutku nisu preporučljivi s obzirom na nesigurnosti na tržištu te da bi mogli potaknuti daljnji skok cijena goriva i svih ostalih roba, upozorio je glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Michael Hewson, glavni tržišni analitičar u CMC Markets UK, smatra da se inflacija vjerojatno neće uskoro smanjivati, a to bi moglo, nakon pada cijena nafte, dovesti do toga da ona opet krene prema 100 dolara po barelu.