Epidemija koronavirusa izazvala je najgori šok na tržištu nafte još od krize iz 2008. Što to znači za svijet?

Američki proizvođači nafte imaju gore gubitke od Saudijske Arabije

Zbog epidemije koronavirusa u Kini cijena nafte na svjetskom tržištu obrušila se od prošlogodišnjih 75 dolara na 54,26 dolara po barelu. Tako niska cijena nafte zabilježena je još jedino krajem 2018. Samo u posljednjih 30 dana cijena nafte strmoglavila se za 20 posto i to je najgori šok koji se dogodio na tržištu nafte od kad je 2008. svijet pogodila financijska kriza. Takav dramatičan udar na naftnu industriju posljedica je pada potražnje nafte iz Kine za oko 20 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Prema procjenama medijske tvrtke Bloomberg, to je otprilike 3 milijuna barela dnevno, od 10 milijuna barela nafte dnevno koliko uvozi Kina iz Rusije, Afrike i Irana i zemalja Perzijskog zaljeva. Očekuje se da će smanjena potražnja potrajati najmanje još šest mjeseci što izaziva pravu paniku kod najvećih proizvođača i izvoznika nafte. Najviše je pogođen izvoz nafte iz Saudijske Arabije jer je Sinopec, najveća kineska naftna kompanije, već smanjila proizvodnju u svojim rafinerijama na dnevnoj razini za čak 600.000 barela.

Posljedica je to za sada potpune ili djelomične obustave zračnog, cestovnog, morskog, željezničkog prometa u cijeloj Kini. Što će se sa svjetskom trgovinom nafte dogoditi kad će uslijediti novi udar zbog pada industrijske i poljoprivredne proizvodnje te građevinskih radova, teško je i zamisliti.

Proizvođači se hvataju i za najmanje slamke spasa

Kako se proizvođači nafte grozničavo hvataju i najmanje slamke spasa pokazuju događaji tijekom srijede. Nakon što je objavljeno da su kineski znanstvenici možda pronašli lijek protiv koronavirusa, cijena nafte porasla je u manje od sat vremena za 3 posto te je dosegla 56 dolara po barelu. Međutim, priopćenje Svjetske zdravstvene organizacije, WHO, uništilo je sve nade. U izjavi WHO-a stoji kako još nema lijekova i učinkovitih terapija za koronavirus te da organizacija inzistira na strogoj kontroli svih lijekova radi provjere njihove učinkovitosti i sigurnosti.

Inače, situaciju otežava činjenica da su kineske rafinerije prenatrpane zalihama benzina i dizel goriva jer su se unaprijed pripremile za dvotjednu proslavu kineske Nove godine kad obično nekoliko stotina milijuna Kineza krene na put. Privatne kineske rafinerije smanjile su proizvodnje za 30 do 50 posto jer je njima zabranjeno izvoziti gorivo, za razliku od državnih korporacija.

Sve to izazvalo je uzbunu kod svih proizvođača nafte jer su svjesni da će se bez daljnjeg smanjenja proizvodnje, cijene sirove nafte kretati oko 50 dolara po barelu te da nema šanse da se vrate na 60 dolara ili više po barelu koliko su proizvođači planirali za ovu godinu.

Američki proizvođači imaju gubitke zbog niske cijene sirovina

Američke naftne i plinske tvrtke ubrzano se pripremaju za ublažavanje šoka koji izaziva pad cijena energenata. Iako SAD podmiruju sve svoje potrebe za naftom i plinom te postaju najveći izvoznik energenata na svijetu, američki proizvođači nafte i prirodnog plina već su prošle godine bilježili gubitke zbog niskih cijena sirovina.

Stoga su još ranije najavili smanjivanje ulaganja u istraživanja i proizvodnju. Iako Kina iz SAD-a dnevno uvozi samo oko 200.000 barela nafte i raznih vrsta goriva, od ukupno 8,5 milijuna barela koliko Amerika dnevno izvozi, Steven Pruett, izvršni direktor teksaške naftne kompanije Elevation Resources izjavio je kako je to “ipak udarac za nas, pogotovo uzmete u obzir da na prirodnom plinu ništa ne zarađujemo, a ako će se cijene nafte kretati oko 50 dolara po barelu nafte, ni tu neće biti zarade.”

SAD će izgubiti više nego Saudijska Arabija

Dok će Irak i Saudijska Arabija zbog pada cijena nafte izgubiti oko 10 posto dobiti, mnogi proizvođači u SAD izgubit će više 60 posto zarade. Američke naftne kompanije zbog najnovije krize već su otpustile oko 14.000 radnika od oko 750.000 zaposlenih. Velike naftne kompanije Exxon Mobil, ConocoPhillips i Chevron već su obavijestili o razočaravajućem padu profitnih marži. Za puno manje krize zbog pada cijena nafte između 2014. i 2017. američke naftne i plinske kompanije otpustile su više od 160.000 radnika.

Samo prošle godine 42 naftne i plinske kompanije u SAD zatražile su zaštitu od bankrota, a od 2015. natukle su čak 122 milijarde dolara duga. Scott Sheffield, izvršni direktor Pioneer Natural Resources, najvećeg proizvođača nafte iz škriljaca u Teksasu, najavio je da će, ako se cijene nafte uskoro ne povećaju, domaća proizvodnja nafte iz škriljaca ove godine, umjesto povećanja proizvodnje od 500.000 do 700.000 barela dnevno, biti ista kao i prošle godine.

OPEC želi zaustaviti daljnji pad cijene nafte

Istodobno je Saudijska Arabija, koja je lider OPEC-a, Organizacije zemalja izvoznica nafte, zatražila izvanrednu sjednicu OPEC-a u Beču kako bi se dogovorila zajednička akcija. Glavna je zadaća OPEC-a zaustaviti pad cijena nafte pogotovo stoga što se potrošnja u dogledno vrijeme može još samo više smanjivati. I dok je u Rijadu zavladala prava panika, Moskva traži temeljitu analizu tržišta kako bi se vidjelo treba li ići u još veće smanjenje proizvodnje. Naime, Rusija se tomu žestoko protivi jer bi to moglo dodatno umanjiti prihode njenog proračuna.

Nakon što su stigli najnoviji podaci o padu potrošnje nafte, OPEC je odlučio poduzeti puno agresivnije mjere za smanjenje proizvodnje nego se to još prije desetak dana predviđalo. Članice OPEC-a te Rusija i još neke države izvoznice nafte namjeravale se rezati proizvodnju za 500.000 barela dnevno, što je već jako puno. No, sve upućuje da će se, ako se želi spriječiti daljnji pad cijene nafte ispod 50 dolara po barelu, proizvodnja morati smanjiti za čak milijun barela dnevno.

Cijene na crpkama nisu nigdje pale

Dio država protivi se tako smanjenoj proizvodnji zbog mogućih gubitaka pa traži da se proizvodnja maksimalno smanji za 800.000 barela dnevno. Riječ je o golemoj izgubljenoj zaradi što će ozbiljno ugroziti prihode svih država izvoznica. OPEC je na svoju sjednicu pozvao Qun Wanga, kineskog veleposlanika u Beču, u želji da čuju procjene Pekinga o mogućem trajanju epidemije.

Premda je Wang upozorio da ne treba precjenjivati utjecaj krize te da nema potrebe za panikom, jer su poduzete sve potrebne mjere, od stavljanja u karantenu cijelih gradova, ograničavanja kretanja te produžavanja praznika, malo je tko sa sastanka otišao potpuno umiren.

Osim, dakako, vlasnika automobila te industrija koje koriste naftne prerađevine kao pogonsko gorivo. Oni, naime, sada uživaju u nižim cijenama goriva, no ne trebaju se nadati većem pojeftinjenju. Naftne kompanije će, naime, dio gubitka zarade nadoknaditi upravo preko njihovih džepova. Nigdje u svijetu, pa ni u Hrvatskoj, cijene goriva u posljednjih mjesec dana nisu pale za 20 posto koliko su pale cijene nafte. Tu su razliku, naime, naftne kompanije sačuvale na svojim računima.