Čini se da će Vlada zabraniti rad Huaweiju. Iza inicijative stoji SOA, Kineze smatraju opasnima za nacionalnu sigurnost

SOA bi mogla dobiti ovlasti zabraniti korištenje opreme spornih proizvođača

FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatska Vlada planira kineski Huawei proglasiti opasnim za nacionalnu sigurnost i zabraniti mu prodaju opreme na hrvatskom tržištu, piše u petak Jutarnji list. To se vidi iz nacrta prijedloga Pravilnika o procjeni sigurnosnog rizika proizvođača i dobavljača opreme za elektroničke komunikacijske mreže koji je Ministarstvo prometa poslalo u javnu raspravu 29. prosinca prošle godine.

Glavni nositelj prijedloga Pravilnika je Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA), iako je predlagatelj Ministarstvo. Ako se prijedlog prihvati, SOA bi postala ovlaštena procjenjivati koji proizvođač i dobavljač opreme za elektroničke komunikacijske mreže predstavlja sigurnosni rizik i time mu automatski može zabraniti ulazak na domaće tržište.

Sporni su Huawei i ZTE

Pozivajući se na više izvora, Jutarnji piše da je cilj Pravilnika s tržišta izbaciti kineske kompanije Huawei i ZTE, na tragu europskih sigurnosnih direktiva. U dokumentu iz Bruxellesa stoji da je radijska pristupna mreža (RAN), koja omogućava komuniciranje putem mobitela i korištenje interneta, kritična mrežna komponenta kada se koristi kao potpora sustavima kritičnih infrastruktura.

Ta mreža jedan je od glavnih alata za prijenos podataka, pružanje audio i audio-vizualnih medijskih usluga te važan segment informacijskih sustava koji se nalaze na popisu kritične infrastrukture, stoga je automatski i RAN svrstan u kritičnu infrastrukturu.

Uz RAN, kritičnim mrežnim komponentama proglašena je jezgrena mreža, sigurnosni elementi mrežnog transporta i prijenosa, oprema za tajni nadzor elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga.

Što to znači za telekomunikacije?

Nacrt Pravilnika navodi i kako će se procjenjivati je li dobavljač ili neka oprema sigurnosni rizik za Hrvatsku. Provjeravat će pravni sustav zemlje iz koje je proizvođač i dobavljač opreme, kao i prisutnost ofenzivne kibernetičke politike u toj zemlji.

Portal ističe da će, ako ovaj Pravilnik stupi na snagu, to potencijalno značiti velike probleme za telekomunikacijske tvrtke u Hrvatskoj koje će, ako koriste RAN opremu, tu opremu morati zamijeniti u roku od najviše pet godina. Hrvatski telekom i A1 imaju manji dio ugrađene Huawei opreme, no Telemach koristi spornu radijsku 5G pristupnu mrežu Huaweija.

Nacional je još u rujnu prošle godine pisao da bi promjena sporne infrastrukture Telemachu proizvela trošak od najmanje 100 milijuna eura.