Milanović je u intervjuu Telegramu najavio da odustaje od regija, a ovo je 5 najvažnijih stvari o tome

Ističe da regionalizaciju smatra okosnicom podjela i manipulacija

FOTO: PIXSELL/PIXSELL

1. O čemu je Milanović govorio za Telegram?

Hrvatski premijer Zoran Milanović u subotnjem Telegramu govorio je o Grčkoj, štednji, Stepincu, zaokretu ulijevo, turizmu, čestim vožnjama helikopterom, te teritorijalnom preustroju zemlje. Čini se kako je upravo potonje podiglo najviše prašine. Telegramov glavni urednik Igor Alborghetti koji je razgovarao s premijerom zapisao je kako je Milanović bio “neobično opušten: nije dizao glas ni kada je govorio o svojim političkim protivnicima, te je uglavnom izbjegavao teže izraze”.

2. Što je Milanović rekao o teritorijalno preustroju zemlje?

Na pitanje hoće li poslije izbora, ako ostane na vlasti, smanjiti broj općina i županija Milanović je rekao sljedeće: “Ne, ne mislim da je to osobit problem u našoj zemlji. Kada je riječ o manjim teritorijalnim jedinicama, na njihovo financiranje odlazi mnogo manje novca nego što se to u javnosti misli. Kada je, pak, riječ o županijama, mislim da su one, onakve kakve su danas, optimalan oblik srednje teritorijalne organizacije u Hrvatskoj. Ne vidim ništa dobro u tome da zemlju podijelimo na pet povijesnih regija jer je upravo to bila okosnica hrvatskih podjela i manipuliranja Hrvatskom u ne tako dalekoj prošlosti. Tko god je uspostavio ovakav županijski sustav, posjedovao je vrlo dobar politički osjećaj za hrvatske potrebe.”

Milanović je, na pitanje opasku kako je SDP-ov predsjednički kandidat zagovarao teritorijalnu reformu odgovorio kako on nema ništa s time.

3. Jutarnji piše da Milanović odbija teritorijalnu reformu jer, kao i Tuđman, želi što više vlasti

Komentar Jutarnjeg lista u svom naslovu piše: “Milanović i Karamarko, baš kao i Tuđman nekada, žele u svojim rukama što više vlasti”, a u podnaslovu piše kako “sijanje panike da bi regije vodile razbijanju države nije racionalno”. Jutarnji piše kako Milanović ne vjeruje u Hrvatsku, odnosno kako smatra da se državu željeznom rukom treba držati na okupu i da to proizlazi iz Milanovićeva odgovora o teritorijalnom preustroju u intervjuu za Telegram. Osim s Tuđmanom, Jutarnji Milanovića uspoređuje i s šefom HDZ-a Tomislavom Karamarkom, koji postojeću arhitekturu lokalne samouprave ni na koji način ne dovodi u pitanje.

“Milanović se, baš kao i Tuđman, boji da bi pretvaranjem županija u regije Hrvatska krenula putem raspadanja. Kakvo nepovjerenje u narod!”, stoji u komentaru Jutarnjeg. Tekst je zaključen tezom kako otpor decentralizaciji i regionalizaciji nije gonjen strahom od podjele Hrvatske, nego od podjele vlasti.

4. Novi list piše kako je Milanović u intervju u Telegramu samo iskompilirao HDZ-ovce

Komentar Novog lista je, nakon Milanovićeva intervjua Telegramu, optužio premijera kako je samo iskompilirao već objavljene misli drugih političara: Tomislava Karamarka, Andrije Hebranga i Vladimira Šeksa. Novi list piše kako su spomenuti HDZ-ovci već davali izjave istovjetne Milanovićevoj poput one kako je “podjela Hrvatske na pet ili šest povijesnih regija može biti vrlo opasna i to ne želimo” ili one kako je “Tuđman bio protiv regija zato što su one u povijesti regionalne podjele trgale Hrvatsku i svaki je regionalizam potencijalno opasan za ono što je postignuto u Domovinskom ratu, a to je jedinstvo cjelokupnog hrvatskog naroda”.

5. Što na sve ovo kažu stručnjaci?

Profesor na zagrebačkom pravnom fakultetu i predsjednik Instituta za javnu upravu, dr. Ivan Korpić o Milanovićevoj izjavi izjavi kaže da je “priličan nonsens”. Koprić kaže kako regionalizacija predviđena planom 21, no Milanović se o njoj do sada nije previše izjašnjavao, a sadašnja pozicija premijera suklada je politici HDZ-a, koji također zagovara ostanak županija. “Premijer je zarobljen u političkim shvaćanjima devetnaestog stoljeća, iako smo u 21. stoljeću. U Europskoj uniji provodi se politika višerazinskog upravljanja, to je jedna od glavnih ‘mantra’ u Uniji, jer se bez regija odgovarajućeg kapaciteta i veličine teško može preživjeti. To je kao da si odrežeš nogu.”, kaže Koprić koji je i sam sudjelovao u izradama nekih planova za regionalizaciju Hrvatske.

Podjela na regije bila je predviđena ustavnim promjenama prošlog prosinca, Da je SDP skupio dovoljan broj glasova, bila bi prihvaćena, kaže dr. Koprić činjenicu kako je posljednja poruka o »dobroj mjeri« županijske podjele zapravo kopernikanski obrat u SDP-u.

Politički analitičar Žarko Puhovski ovaj Milanovićev politički obrat stavlja u kontekst predizborne kampanje i smatra kako su se u SDP-u “malo prekombinirali i sada čine upravo ono zbog čega je Josipović izgubio izbore” – žele se svidjeti svima.