Srbija i službeno traži da im se izruči Naser Orić, bivši zapovjednik obrane Srebrenice

Orić je državljanin BiH i odbija pristati na suđenje u Srbiji

The commander of Bosnian Muslim forces in Srebrenica, Naser Oric, is pictured at the court house of the UN war crimes tribunal on July 3, 2008 in The Hague. Naser Oric was cleared today when the appeals chamber of the UN war crimes tribunal overturned his conviction for war crimes. AFP PHOTO / ANP PHOTO / POOL / ZORAN LESIC netherlands out - belgium out
FOTO: AFP

Srbijansko ministarstvo pravosuđa službeno je od Švicarske zatražilo izručenje bivšeg zapovjednika obrane Srebrenice Nasera Orića, koji se nalazi u ekstradicijskom pritvoru nakon što je uhićen 10. lipnja u Bernu na temelju srbijanske tjeralice zbog optužbi za ratne zločine, izvijestila je u nedjelju Radio-televizija srbije (RTS).

Srbijansko je pravosuđe uputilo zahtjev za izručenje Orića na temelju optužbi za koje ga tereti državno odvjetništvo za ratne zločine, nakon što je iz Berna poručio da “u Srbiju živ neće”.

“Državljanin sam BiH i kao takav ne bježim od tijela gonjenja države koja ima svoja pravosudna tijela koja me mogu goniti. Ne bježim od toga da mi Haag ponovno sudi, a ne bježim ni od toga da mi sudi Švicarska, ako želi. Ali odavde živ u Srbiju neću”, objavili su sarajevski mediji Orićevu poruku koju je prenio gradonačelnik Srebrenice Ćamil Duraković nakon posjeta Oriću u švicarskom pritvoru.

Međunarodna tjeralica za zapovjednicima

Srbijansko državno odvjetništvo raspisalo je međunarodne tjeralice za ratnim zapovjednicima obrane Srebrenice Naserom Orićem i Hakijom Meholjićem u veljači 2014. godine zbog sumnje da su počinili ratni zločin nad srpskim civlima u Srebrenici 1992. godine u selu Zalazje u Donjim Potočarima. Orića i još četiri osobe tereti se da su tom prilikom ubili devetero civila srpske nacionalnosti.

Osim za Orićem i Meholjićem, Srbija je međunarodnu tjeralicu raspisala za još trojicom Bošnjaka. Predsjednik srbijanske vlade Aleksandar Vučić nedavno je poručio da Srbija ne smije odustati od zahtjeva za izručenjem Orića. Orić je na Haškom sudu proglašen nevinim nakon što je u prvostupanjskoj presudi bio osuđen na dvije godine zatvora za neizravnu odgovornost za smrt sedmero i mučenje jedanaestero srpskih zarobljenika.