Izručenje Nasera Orića sad traži i Državno odvjetništvo BiH (koje tvrdi da ga i oni istražuju zbog ratnih zločina)

Orić je uhićen u Švicarskoj po potjernici iz Srbije koja mu želi suditi za ratne zločine

The commander of Bosnian Muslim forces in Srebrenica, Naser Oric, is pictured at the court house of the UN war crimes tribunal on July 3, 2008 in The Hague. Naser Oric was cleared today when the appeals chamber of the UN war crimes tribunal overturned his conviction for war crimes. AFP PHOTO / ANP PHOTO / POOL / ZORAN LESIC netherlands out - belgium out
FOTO: AFP

Državno odvjetništvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u ponedjeljak od pravosuđa Švicarske da im izruče ratnog zapovjednika obrane Srebrenice Nasera Orića upozoravajući da bi se eventualnom predajom vlastima Srbije ugrozila istraga protiv njega i drugih osumnjičenih za ratne zločine, priopćeno je iz Državnog odvjetništva BiH.

Podsjećamo, švicarske vlasti uhitile su ga 10. lipnja ove godine na temelju crvene potjernice Interpola koju je lani izdala Republika Srbija, iako u BiH tvrde da je u međuvremenu skinut s te potjernice. Određen mu je ekstradicijski pritvor koji traje 14 dana.

Prema navodima iz Državnog odvjetništva BiH, ministarstvo pravosuđa ove zemlje uputilo je zahtjev pravosuđu Švicarske Konfederacije u kojem traži da se Naser Orić vrati u BiH i ne izruči srpskom pravosuđu “jer bi se na taj način ugrozio predmet Naser Orić i dr. koji se vodi pred pravosuđem BiH, koje je nadležno za procesuiranje ovog predmeta”. “U navedenom predmetu, koji je pokrenut 2006. godine, Naser Orić je ispitan 2008. godine po zahtjevu Okružnog državnog odvjetništva Bijeljina, a predmet je 2009. godine odlukom Suda BiH preuzet u nadležnost Državnog odvjetništva BiH i Suda BiH”, navodi se u priopćenju Državnog odvjetništva BiH.

Orić se odazvao pozivima pravosudnih tijela i zbog toga nije u pritvoru u BiH

Pojašnjava se da je Orić državljanin BiH te se odazivao pozivima pravosudnih tijela, zbog čega nije zatraženo određivanje mjere pritvora ili drugih mjera zabrane. Pri tome je Državno odvjetništvo BiH izrazilo spremnost na suradnju s nadležnim Državnom odvjetništvom za ratne zločine Srbije u okviru Protokola o suradnji kako bi se predmet procesuirao pred pravosuđem BiH.

Srpsko Državno odvjetništvo nedavno je odbacilo mogućnost ustupanja predmeta za ratni zločin protiv Orića i drugih pripadnika Armije BiH pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine.

S druge strane, Orić je apsolutno odlučan da neće živ u Srbiju: “Državljanin sam BiH i kao takav ne bježim od tijela gonjenja države koja ima svoja pravosudna tijela koja me mogu goniti. Ne bježim od toga da mi Haag ponovno sudi, a ne bježim ni od toga da mi sudi Švicarska, ako želi. Ali odavde živ u Srbiju neću”.