Crtica o bivšem ministru: Došli smo do presuda koje otkrivaju kako je pokušao zeznuti doktore koji su tužili zbog plaća

Sudovi su ga baš oprali. Pišu kako je bivši ministar izveo "nedopušteni presedan"

Bivši ministar zdravstva Milan Kujundžić morao je nakon Telegramovih otkrića otići s funkcije. Sada smo, iz presuda koje su donijeli hrvatski sudovi, doznali i koliko se trudio minirati sudske procese u kojima liječnici i ostalo zdravstveno osoblje traže razlike u plaćama na kojima ih se godinama zakidalo. Tužbe su teške oko dvije i pol milijarde kuna.

Dok je bio na čelu Ministarstva, gospodin Kujundžić dostavljao je preko ureda predsjednika suda pravno mišljenje profesora Pravnog fakulteta, stručnjaka za radno pravo, pokušavajući ih uvjeriti da ne prihvate tužbe liječnika. Proizlazi to iz više presuda donijetih ovih dana u koje je uvid dobio Telegram. Na sudu su to shvatili kao potpuno nedopušteni pritisak izvršne vlasti.

Pravno mišljenje stručnjaka za radno pravo

Profesor Viktor Gotovac je svoje pravno mišljenje izradio na zahtjev Ministarstva zdravstva. U njemu je izrazio stav kako se svi dodaci i uvećanja plaće moraju obračunavati samo na osnovnu plaću, te da smatra kako se na tome liječnike nije zakidalo. Liječnici su pak tvrdili da ih se varalo upravo na neobračunavanju dodataka na plaću uvećanu za prekovremene sate i naknade za smjenski rad.

Zbog te pogrešne isplate dodataka tisuće liječnika tužile su svoje zdravstvene ustanove. Neki sudovi presuđivali su u korist liječnika, a neki u korist bolnica i domova zdravlja. Kujundžić je pokušao još tijekom 2018. utjecati na njih tražeći da se sudska praksa ujednači. Taj njegov zahtjev završio je u sudskim spisima što je Telegramov Drago Hedl otkrio prije nešto više od dvije godine.

Vrhovni sud RH odlučio je protiv države

Sada doznajemo za ovaj drugi manevar bivšeg ministra koji je očito pokušao učiniti sve kako liječnici na sudovima ne bi dobili sporove protiv države. Odvjetnici Ministarstva među dokaze protiv liječnika priložili su ovo pravno mišljenje profesora Gotovca sugerirajući sudovima da odluče u korist zdravstvenih ustanova, a ne liječnika.

Kujundžiću su svi pokušaji pali u vodu još krajem prošle godine kada je Vrhovni sud RH zauzeo jedinstveni stav da liječnici prema Kolektivnom ugovoru za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja imaju pravo na uvećanje plaće za posebne uvjete rada i pravo na uvećanje plaće za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi, a imaju pravo na te dodatke kumulativno i za sate ostvarene u prekovremenom radu.

Suci Kujundžićev potez smatraju nedopuštenim

Sada je, međutim, na vidjelo izašlo što je bivši ministar sve pokušavao. Zbog toga mu je sudac Općinskog suda u Bjelovaru Sanjin Milošević u više recentnih presuda u korist liječnika uputio oštru poruku. Nekorektnim i nedopuštenim nazvao je potez Ministarstva zdravstva i Milana Kujundžića.

“Preko predsjednice suda Ministarstvo nam je u sudski spis u veljači 2019. dostavilo dopis uz popratnu dokumentaciju. Radilo se o ranijoj sudskoj praksi i mišljenju profesora Gotovca. Na taj način se od strane upravnog tijela besramno i sasvim neprimjereno pokušalo utjecati na ishod ovog spora. Drugi smisleni razlog dostavljanja navedenih dokaza nije razvidan”, komentirao je u presudi sudac Milošević Kujundžićev potez.

Zatim je objasnio da te dokaze nije uzeo u obzir jer način na koji su dostavljeni u spis, preko ureda predsjednika suda, predstavlja “svojevrsni nedopušteni presedan”, budući da je dokumentaciju dostavila osoba koja nije stranka u postupku niti ju je itko tražio dostavu bilo kakve dokumentacije.

Što je Milanu Kujundžiću to uopće trebalo?

I sutkinja Općinskog suda u Varaždinu Melita Šmentanec-Klarić u presudi u korist lokalne liječnice osvrnula se na pravno mišljenje koje je dostavilo ministarstvo u sudski spis. Jednostavno je rekla da “mišljenje profesora Viktora Gotovca sud nije ocijenio odlučnim za ishod ovog spora”.

Ni ostali suci, koji su se s ovim potezom Ministarstva zdravstva susreli, nisu uzeli u obzir profesorovo mišljenje, jer ih zakon jednostavno na to ne obvezuje, što su i istaknuli u presudama.