Čuli smo da se suđenje Hernadiju i Sanaderu, koje je nedavno prekinuto, ipak nastavlja

Vrhovni sud je ukinuo odluku Županijskog suda u Zagrebu o prekidu suđenja

Sudski postupak protiv predsjednika uprave mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija i bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, optuženih zbog 10 milijuna eura mita za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, bit će nastavljen. Kako neslužbeno doznajemo, Vrhovni sud RH ukinuo je rješenje Županijskog suda u Zagrebu o prekidu tog procesa.

Suđenje je prekinuto krajem svibnja jer je vijeće za EUN (Europski uhidbeni nalog) Županijskog suda u Zagrebu zatražilo očitovanje Suda Europske unije da ocijeni je li ignoriranje europskog uhidbenog naloga za Hernadija od dijela zemalja EU opravdano.

Prekidom protiv zastare procesa

Do ocjene tog suda o slučaju, sudac Ratko Šćekić, koji protiv Hernadija i Sanadera vodi proces u Zagrebu, donio je rješenje o prekidu. Šćekićeva odluka bila je utemeljena na odredbama Zakona o kaznenom postupku, time je istovremeno prekinut i tijek zastarnih rokova.

To znači da se vrijeme koje bi bilo utrošeno na razmatranje spisa na Sudu EU ne bi računalo u mogućoj zastari. Međutim, USKOK, ali i Hernadijeva odvjetnica Laura Valković žalili su se na odluku o prekidu suđenja.

Zašto su se USKOK i Hernadi žalili

U žalbi su istaknuli kako prekid nije potreban, iz razloga što odluka o opravdanosti EUN-a ni na koji način ne utječe na sudski proces zbog sumnji u korupciju.

Tim više što je već ranije, u rujnu 2014., donijeta odluka o suđenju Hernadiju u odsutnosti. Već tada se znalo da ga Mađarska nema namjeru izručiti, dok su neke zemlje u kojim je boravio – poput Austrije i Njemačke odbile postupati po hrvatskom EUN-u.

Što je sad zaključio Vrhovni sud

Neslužbeno doznajemo da je Vrhovni sud sada zaključio kako nema razloga za prekid suđenja, te ukinuo rješenje suca Šćekića. U obrazloženju te odluke prihvaćen je stav Hernadijeve obrane da problem (ne)poštivanja hrvatskog EUN-a nema nikakve veze s optužbama za davanje i primanje mita.

Zbog davanja mita bivšem hrvatskom premijeru šef MOL-a optužen je još u lipnju 2014., no suđenje mu do sada nije počelo. Proces je u prosincu 2015. spojen s onim protiv Sanadera koji se ponavlja nakon što je Ustavni sud ukinuo već pravomoćnu presudu kojom je bio kažnjen s osam godina zatvora. Hernadi je, u međuvremenu, podnio tužbu protiv Hrvatske Europskom sudu za ljudska prava u kojoj tvrdi da mu se europskim uhidbenim nalogom krši sloboda kretanja.