Hernádi tuži Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava, potvrdili su nam upravo njegovi odvjetnici

Šef MOL-a tvrdi da mu Hrvatska krši pravo na slobodno kretanje

15.10.2013. Tiszaujvaros, Madjarska - Madjarski premijer Viktor Orban i predsjednik Uprave MOL-a Zsoltan Hernadi, za kojim je raspisana Interpolova tjeralica, otvorili su novi pogon butadiena u tvornici Tiszai Vegyi Kombinat. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernádi podnio je tužbu protiv Hrvatske na Europskom sudu za ljudska prava, potvrđeno je Telegramu od Hernádijevih odvjetnika. U tužbi navodi da mu je Hrvatska povrijedila pravo na slobodu kretanja raspisavši za njim europski uhidbeni nalog (EUN).

Šef MOL-a već je godinama nedostupan hrvatskom pravosuđu koje protiv njega vodi postupak zbog davanja 10 milijuna eura mita bivšem premijeru Ivi Sanaderu za kupovinu upravljačkih prava u Ini. Sanader je za to bio proglašen krivim, ali je Ustavni sud presudu ukinuo.

Tjeralica od 2013. godine

Evo male kronologije slučaja: još 2013. godine Hernadiju je određen istražni zatvor, što je bio preduvjet za raspisivanje međunarodne Interpolove tjeralice i europskog uhidbenog naloga. Interpol je lani tjeralicu suspendirao, dok su Njemačka i Austrija odbile pritvoriti šefa MOL-a jer su njihova nadležna tijela ocijenila da je protiv njega proveden postupak na mađarskom sudu, te da mu se, prema pravnom načelu ‘ne bis in idem’, ne može dva puta suditi zbog istog nedjela.

Hrvatske vlasti, međutim, nastavile su sudski postupak protiv šefa MOL-a, te ga u prosincu 2015. godine spojile s dijelom procesa protiv Sanadera. Kako ni EUN ni tjeralica nisu uspjeli, Hrvatska je u siječnju ove godine izravno Mađarskoj uputila zahtjev za uhićenjem Hernadija i predajom kako bi mu se moglo suditi na Županijskom sudu u Zagrebu.

RH traži očitovanje Suda EU

U svibnju ove godine, proces je doduše prekinut, jer je sudsko vijeće za europski uhidbeni nalog zatražilo očitovanje Suda Europske unije upravo o stavu Mađarske, Njemačke i Austrije koje su hrvatski EUN ignorirale, smatrajući da je Hernadijev slučaj već riješen, odnosno presuđen na mađarskom sudu. Ovaj prekid procesa prekinuo je i zastarne rokove, doznajemo na Županijskom sudu u Zagrebu.

Zbog kršenja prava na slobodu Hernadi se žalio i Ustavnom sudu RH, tvrdeći da mu je istražni zatvor neopravdano određen, no tužba mu je još u prosincu 2014. godine odbijena. Sada pravdu traži u Strasbourgu. U tužbi koju je podnio protiv Hrvatske tvrdi kako mu je ograničena mogućnost kretanja zbog bojazni da će biti uhićen i izručen Hrvatskoj. Ukoliko bi mu tužba bila prihvaćena, Hrvatska bi mogla biti novčano kažnjena, a odluka iz Strasbourga morala bi biti razmotrena u ponovnom odlučivanju o odluci o određivanju istražnog zatvora šefu MOL-a.