Danas je 14. obljetnica napada na New York i samo je jedna stvar ostala ista

U napadu 11. rujna ubijeno je gotovo 3.000 osoba, uključujući 19 napadača

A hijacked commercial plane approaches the World Trade Center shortly before crashing into the landmark skyscraper 11 September 2001 in New York.  AFP PHOTO SETH MCALLISTER
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Prošlo je 14 godina od najsmrtonosnijeg terorističkog napada, napada 11. rujna u kojem je ubijeno gotovo 3.000 osoba. Stručnjaci za terorizam imaju divergentno razmišljanje, nekima je opasnost od terorizma manja, drugima je nikad veća. Međutim, stručnjaci se slažu da terorističke organizacije žive u skladu s vremenom, prvenstveno se to odnosi na korištenje društvenih mreža i drugih alata na internetu. Nadalje, zemljopisna i organizacijska raširenost samo doprinosi težem uništenju terorističkih ćelija i organizacija.

Islamistički terorizam na zapadu rijetko je koordiniran ili financiran iz inozemstva, većinom su to ljudi koji su odrastali u državama koje su napali. Primjerice, napadači na Charlie Hebdo, braća Said i Cherif Kouachi rođeni su u Parizu. Od četvorice napadača na londonski javni prijevoz 2005. godine, samo jedan rođen je izvan Ujedinjenog Kraljevstva; Germaine Lindsey rođen je na Jamajci.

Vjerojatnost napada kakav je bio onaj na tornjeve blizance opada, ali neki analitičari tvrde da možemo očekivati više manjih napada.

Al-Qaida protiv ISIS-a

Pripadnici sirijskog ogranka al-Qaide
Pripadnici sirijskog ogranka al-Qaide AFP/AFP PHOTO

Sadašnji vođa al-Qaide, Ayman al-Zawahiri, objavio je nedavno monolog u trajanju od 45 minuta koji možda i najbolje prikazuje koliko je izmijenjen odnos snaga među džihadistima u posljednjih 14 godina. 2001. godine, al-Qaida je bila alfa i omega među džihadistima. Nakon napada 11. rujna, primat je samo potvrđen. Međutim, al-Zawahiri susreće se s nekim novim izazovima. Islamska država Iraka i Sirije za sebe drži da su jedine prave vođe džihada, a to pokazuju otvorenim ratom protiv al-Qaide, organizacije koju žele umiroviti. ISIS-ovi i al-Qaidini lokalni ogranci ratuju od istoka do zapada, od Afganistana do Libije. Zawahirijev monolog oslikava novo stanje stvari kad on kaže: “Mi ne priznajemo ovaj halifat, smatramo da taj halifat nije temeljen na postupcima Poslanika”, prenosi CNN.

Graeme Wood, jedan od najpoznatijih svjetskih analitičara ISIS-a, tvrdi da su ISIS i al-Qaida gotovo dijametralno suprotni u nekim stavovima. Specifično, al-Qaida smatra da je terorizam samo put do ostvarenja halifata. Primjerice, Osama bin-Laden nije očekivao da će doživjeti stvaranje, ili obnovu, halifata. S druge strane, ISIS smatra da imaju halifat, a njihova brutalnost puno više je okrenuta prema pacifizaciji pokorenog stanovništva.

Prije 14 godina bilo je nezamislivo da neka teroristička organizacija osvoji neki teritorij i uspostavi prethodnicu funkcionalne države poput sudstva, osnovna socijalne skrbi, a odnedavno i valutu, kao što to ima Islamska država.

Kontrola teritorija omogućuje napad na druge države

isis

Nick Rasmussen, ravnatelj američkog Nacionalnog centra za protuterorizam kaže: “dostupnost resursa, bilo ljudstva ili novčanih sredstava, zatim kontrola teritorija koja omogućuje stvaranje sigurnih utočišta za povlačenje ljudstva i skrivanje opreme, to su dva ključna sastojka za razvoj napada na druge organizacije i države”.

Nedugo prije, ali i godinama nakon napada 11. rujna, bin Ladenovo povremeno obraćanje javnosti prenosila je al-Jazeera. Obavještajci bi analizirali svaki detalj snimke kako bi dokučili neke detalje o njegovom zdravstvenom stanju ili mjestu gdje je snimka nastala. Islamska država ima čitavu višejezičnu propagandnu mašineriju; od časopisa do vrhunski produciranih snimki pogubljenja. Društvene mreže i džihadistički forumi doprinose brzom širenju takvih informacija. Takva strategija dovodi do toga da informacije s teritorija Islamske države u nekoliko minuta obiđu cijeli svijet.

Borba neće biti uskoro završena

Jedina stvar koja je ostala relativno stabilna posljednjih četrnaest godina je činjenica da borba protiv al-Qaide i ISIS-a neće uskoro gotova. Američki obavještajci govorili su da će trebati godine kako bi uništili ili barem onesposobili al-Qaidu. Iste fraze koriste se i u analizama sposobnosti Islamske države.

Bivši v.d. ravnatelj CIA-e, Mike Morell, kaže da zapadne države moraju prepoznati i razriješiti probleme koji stvaraju teroriste. Na tom putu, naizgled, nije bilo značajnijeg napretka. To je priznao i general Martin Dempsey: “Sveprisutna nestabilnost, ugrožene socijalne skupine, etnički i religijski sukobi na Bliskom istoku i sjevernoj Africi neće biti razriješeni još desetljećima”.

Morell se slaže s time: “Vjerojatno ćemo u budućnosti gledati na proteklih četrnaest godina kao početak vrlo dugog rata”.