Danas su izbori za rektora zagrebačkog Sveučilišta; može li gospodin Bakić poraziti čuvenog Borasa?

Izvukli smo nekoliko bitnijih stvari o današnjim izborima

18.05.2017., Mostar, BiH - U Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosaca odrzan je 16. po redu Vecernjakov pecat pod motom "Europsko proljece". Damir Boras.
Photo:
FOTO: PIXSELL

Sedamdeset članova Senata zagrebačkog Sveučilišta danas odlučuju o tome tko će sljedeće četiri godine biti na čelu Sveučilišta. U zgradi Rektorata bira se rektor Sveučilišta i to između dva kandidata, aktualnog rektora Damira Borasa i profesora sa Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Damira Bakića.

1. Glasovanje je tajno

Članovi Senata tajnim glasovanjem biraju svog kandidata. Za izbor rektora potrebna je natpolovična većina ukupnog broja članova Senata, što znači 36 glasova od ukupno 70 članova Senata.

2. Što ako nitko ne dobije većinu?

Ako u prvome krugu ni jedan od dvojice predloženika ne ostvari natpolovičnu većinu glasova, ide se u drugi krug u koji će ući onaj koji je u prvome krugu dobio veći broj glasova. Ako ni tada ne dobije natpolovičnu većinu članova Senata, glasovanje ide u treći krug. Ako kandidat ni tada ne ostvari potrebnu većinu, izborni postupak se ponavlja.

3. Medijima nije dopušteno prisustvovati izborima

Unatoč apelu brojnih medija, njih više od 20, te poruci ministrice Blaženke Divjak da bi izborni proces trebao biti javan, sveučilišna uprava odlučila je da medijima neće biti dozvoljeno da prisustvuju izbornom procesu. Isto je bilo i prije tjedan dana, kada mediji nisu mogli prisustvovati predstavljanju programa dvaju kandidata. Iz Sveučilišta su samo najavili kako će u 13 sati novoizabrani rektor održati presicu.

4. Bakić se zalaže za otvoreno Sveučilište

Protukandidat aktualnog rektora Borasa, profesor Bakić, svoj je program opisao kao “program otvorenoga Sveučilišta”. To podrazumijeva, kako je pojasnio, otvorenost Sveučilišta javnosti, transparentno i odgovorno upravljanje Sveučilištem te poštovanjem svih propisa i procedura. Bakić smatra i kako bi trebalo doći do reafirmacije uloga svih sveučilišnih tijela, uključujući i Senat. Jedan od naglasaka u Bakićevu programu je i “energičan nastavak prostornog razvoja Sveučilišta, posebice nastavak uređenja, izgradnje i povećanja funkcionalnosti Kampusa Borongaja te oživljavanje projekta Sjevernog kampusa”. Kratko nakon što je Bakić objavio svoju kandidaturu, sjeli smo s njim i dugo razgovarali o njegovom programu. Intervju možete pročitati ovdje.

5. A što nudi dosadašnji aferični rektor?

Rektor Boras, koji se u svom dosadašnjem mandatu zamjerio mnogima, u svom je programu za novi mandat pričao kako je najvažnija zadaća rektora i Rektorskoga zbora u vezi s istraživačkim radom i obrazovanjem na visokim učilištima “utjecati na politička tijela kako bi se trend kontinuirano niskog ulaganja u znanost i razvoj preokrenuo u povećanje ulaganja”. Najavio je i da će dalje podupirati samostalnost i odgovornost dekana te provoditi smjernice prostornog razvoja Sveučilišta u Zagrebu.

6. Uoči izbora prosvjed nezadovoljnih studenata

U četvrtak su nezadovoljni studenti okupljeni u inicijativu Sveučilišna platforma izašli na ulicu kako bi prosvjedovali zbog nezadovoljstva stanjem na sveučilištu. U prosvjedu pod imenom Sveučilište mora bolje, nekoliko stotina okupljenih, pozvalo je na promjene. Iako nemaju pravo glasa na današnjim izborima, smatraju da je mandat dosadašnjeg rektora obilježio klijentelizam i korupcija i kako bi tome trebalo stati na kraj. Prosvjed je popratio i naš fotograf čiju galeriju možete pogledati ovdje.

7. Zašto je Boras zapravo favorit?

Kako je to napisao naš kolumnist Dragan Markovina, male su šanse da Boras danas ne bude reizabran. “On je na sličan način eskivirao kampanju i napravio sve da do ozbiljne mogućnosti da ga netko smijeni, ne dođe. Boras je pak nevjerovatnom akrobacijom, preko Petrinje, uspio produžiti radni odnos i prolongirati odlazak u mirovinu, što mu je bilo potrebno da bi se mogao iznova kandidirati za rektorski položaj”, piše Markovina u svom tekstu dodajući da nijedno društvo ne može na čelo izbaciti nekoga tko nije njegov tipičan proizvod pa tako ni u ovom slučaju.