Deset dana nakon povijesne odluke o Brexitu, obrisan je gotovo cijeli vrh britanskog političkog establišmenta

UKIP-ov Nigel Farage danas je podnio ostavku, a trese se cijela scena

A combination of pictures created on June 22, 2016 shows Brexit campaigners UK Independence Party (UKIP) party leader Nigel Farage (L) arriving to speak on the EU referendum in central London on June 3, 2016 and Vote Leave's former London Mayor Boris Johnson (R) on a campaign visit in Piercebridge, near Darlington, north-east England on June 22, 2016, flanking British Prime Minister and remain campaigner David Cameron (C) delivering a speech on the upcoming EU referendum at the Savoy Place in London on June 7, 2016. 

EU leaders warned Britain June 22 that leaving the bloc would be final as two polls put the Brexit vote just ahead of "Remain" on the eve of a knife-edge referendum that has put the continent on alert. Britain goes to the polls on June 23 to vote to leave or stay in the EU. / AFP PHOTO / DANIEL LEAL-OLIVAS AND Scott Heppell
FOTO: AFP

Osim financijskih tržišta, nakon odluke građana na referendumu o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU, burno je reagirala i britanska politička scena. Odstupio je sam premijer, a sada odlaze i najveći zagovornici Brexita. Ovo su politički lideri čiju je poziciju uzdrmao Brexit:

1. David Cameron

“Britanski građani glasali su za izlazak iz Europske unije i njihova volja mora se poštovani.” Tim je riječima britanski premijer David Cameron priznao ishod referenduma za kojeg nikad nije vjerovao da će se ostvariti: zemlja je glasovala za Brexit. On je objavio kako daje ostavku.

Cameronov potez bilo je teško zamisliti samo nekoliko sati ranije, no, oko pet ujutro po britanskom vremenu potvrđen je premijerov poraz na referendumu. Posljednih je mjeseci Cameron proveo obilazeći zemlju i uvjeravajući birača ih kako bi posljedice Brexita bile katastrofalne. Sada nije želio ostati i sudjelovati u pretvaranju te katastrofe u realnost, analizira Economist. U svakom slučaju, većina anti-EU članova njegove stranke to bi ne bi tolerirali; David Cameron morao je otići.

2. Nigel Farage

Čelnik UKIP-a Nigel Farage godinama je bio najglasniji zagovornik britanskog izlaska iz EU. Kada su građani takvu opciju odabrali na referendumu, on je odlučio – da daje ostavku. U svom govoru u Londonu, Farage, koji je izabran za zastupnika u Europskom parlamentu 1999. godine, rekao je kako nikada nije želio biti karijerni političar.

Kako je Telegram pisao, tvrdi anti-imigrantski i populistički stavovi Faragea značajno su pridonijeli britanskoj odluci o izlasku zemlje iz EU. Sada, kada su Farage i UKIP ispunili svoj primarni politički cilj trebali su ponuditi i konkretan sadržaj.

3. Boris Johnson

Spekuliralo se kako bi bivši londonski gradonačelnik Boris Johnson mogao postati novi premijer nakon Camerona. No, konzervativac koji se zalagao za Brexit sve je iznenadio svojom odlukom da se neće kandidirati.

“Moram vam reći moji prijatelji, koji ste čekali stpljivo za zaključak ovog govora, da nakon što sam se konzultirao s kolegama i razmotrio situaciju u parlamentu, zaključio sam da ja ne mogu biti sljedeći premijer ove zemlje.
Moja uloga će biti da dam potporu sljedećoj konzervativnoj administraciji, pobrinuti se da zaista ispune sve obaveze”, rekao je.

4. Jeremy Corbyn

Lider Laburističke stranke Jeremy Corbyn nije odstupio sa pozicije, no prisci na njega su snažni. Ubrzo nakon Brexita mnogi članovi laburista krenuli su davati ostavke. Među njima bilo je i nekoliko članova kabineta u sjeni, dakle potencijalnih ministara u eventualnoj Corbynovoj vladi.

Zastupnici laburista u parlamentu pokušavaju pronaći načina kako bi izbjegli povijesni raskol nakon što se Corbyn odbio povući s čelnog mjesta stranke, javlja Guardian.