DHMZ objavio posebno upozorenje: 'Očekuje se izraženi porast vodostaja na gotovo svim rijekama u Hrvatskoj'

Za sutra su izdana i upozorenja na bujične i urbane poplave

FOTO: Slaven Branislav Babic/Robert Anic/PIXSELL

Nevrijeme i obilne kiše proteklih su dana uzrokovale probleme i poplave diljem Hrvatske, dio stanovnika je evakuiran, došlo je i do zatvaranja prometnica te rekordnog vodostaja Zrmanje. Sada se oglasio i DHMZ s posebnim priopćenjem u kojemu piše o visokim vodostajima.

Javljaju kako se nakon današnjeg kratkotrajnog prekida, oborine nastavljaju i sljedećih dana te kako mogu uzrokovati dodatne probleme. Podzemlje i tlo su već zasićeni vodom i smanjena je mogućnost infiltracije nove oborine. Stoga već i manja količina oborine može uzrokovati probleme.

“Najveća količina oborine tijekom ove oborinske epizode u Hrvatskoj je izmjerena na klimatološkoj postaji Gračac gdje je od nedjelje 14. svibnja 2023. u osam sati do jutros 15. svibnja 2023. u osam sati izmjereno 256,4 milimetara oborine što je više od 200 posto prosječne svibanjske oborine, ali i nova najviša dnevno zabilježena oborina za tu postaju”, piše DHMZ:

Maksimalni vodostaj u Gračacu

Upravo sve te oborine izazvale su brzo podizanje vodostaja na direktno zahvaćenim slivovima Otuče, Une i Zrmanje. Rijeka Utača se tijekom jučerašnje večeri i noći izlila iz korita i poplavljivala okolinu. Na hidrološkoj postaji Gračac 2, jučer je zabilježen novi maksimalni relativni vodostaj od +236 centimetara.

“Hidrološka postaja Gračac 2 je aktivna od 2006. godine i dosadašnji maksimalni relativni vodostaj je iznosio 201 cm i izmjeren je 15. listopada 2020. no tada nije došlo do izlijevanja iz korita. Hidrološka postaja Donja Suvaja, na izvoru rijeke Une, radi od 1972. godine također je u ponoć 14./15. svibnja 2023. zabilježila novi maksimalni relativni vodostaj od +204 centimetra”, dodaje DHMZ.

Poručuju i da je brzo reagirala, rasla i poplavljivala rijeka Zrmanja u svom srednjem i donjem dijelu. Tamo su danas zabilježeni novi maksimalne vodostaji: Obrovac +302 centimetra, Muškovci +526 centimetara i Žegar nizvodni +540 centimetra.

Izraženi rast vodostaja rijeka

DHMZ, govoreći o vodostajima rijeka poručuje: “Prema trenutnim izračunima hidroloških modela može se očekivati izraženi porast vodostaja na gotovo svim rijekama u Hrvatskoj.” Upozoravaju kako na neke vodostaje utječu i dotoci iz susjednih zemalja u kojima također oborine pojačano padaju.

Posebno tu ističu porast vodostaja na slivovima Kupe i Une koji bi mogli ući u izvanredno stanje mjera obrane od poplava. Usto, desni pritoci Save iz BiH donose dodatne količine vode te će doprinijeti porastu vodostaja na Savi, gdje se također očekuje ulazak u značajne mjere obrana od poplava.

Na nove oborine će intenzivnije reagirati i manji vodotoci koji su pretežito bujičnog karaktera i to zato što je tlo zasićeno, pa DHMZ sve upozorava da prate prognozu. “S obzirom na vremensku prognozu moguće je očekivati nove maksimume vodostaja tijekom sljedećih dana, a za sutra (16. svibnja 2023.) izdana su i upozorenja na bujične i urbane poplave”, poručuju.

Vodostaj Save je u porastu

Vodostaji Save nizvodno od Zagreba su u porastu s tendencijom porasta u domenama srednjih i srednje visokih voda. Od danas je otvorena ustava Prevlaka te se dio vode iz Save zadržava u sustavu retencija Lonjskog polja što omogućuje snižavanje vrha vodnog vala nizvodno od Prevlake.

Vodostaji na hidrološkim postajama Dubrovčak, Crnac, Ustava Trebež, Jasenovac, Mačkovac, Davor, Slavonski Kobaš, Slavonski Brod su u mjerama obrane od poplava s tendencijom blagog porasta. Od Crnca nizvodno moguć je značajan porast vodostaja uslijed velikih dotoka iz sliva Kupe, Une i rijeka iz Bosne i Hercegovine.

Kupa u opadanju s tendencijom rasta

Vodostaji Kupe do Kamanja su u opadanju s tendencijom porasta. Na hidrološkoj postaji Kamanje vodostaji su u opadanju s tendencijom opadanja, ali tijekom sutrašnjeg dana ponovno slijedi porast vodostaja. Nizvodno su vodostaji u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domenama od srednje niskih do srednje visokih voda.

Trenutno su vodostaji Kupe na hidrološkim postajama Karlovac, Jamnička Kiselica i Farkašić u domenama obrane od poplava. U donjem toku Kupe se sljedećih dana može očekivati daljnji porast vodostaja te u postoji mogućnost ulaska vodostaja u izvanredne mjere obrane od poplave.

Una u porastu, Zrmanja opada

Vodostaji Une su u porastu s tendencijom porasta, u domeni srednje visokih voda. Tijekom sljedeće noći 15./16. svibnja na hidrološkoj postaji Hrvatska Kostajnica postoji mogućnost ulaska vodostaja u izvanredno stanje mjere obrane od poplave. Vodostaji Zrmanje u izvorišnom dijelu lagano opadaju, a nizvodno stagniraju.

DHMZ je upozorio na bujične poplave sustavom meteoalarma. Tako je za područje Like i Gorskog kotara, karlovačke i zagrebačke regije izdano upozorenje na bujične poplave. Zagreb i Karlovac su pod narančastim upozorenjem, a područje Gospića pod žutim.

Lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom su sutra mogući u cijeloj zemlji zbog čega je izdan žuti alarm. Nisu prognozirani jedino na otocima i priobalju sjeverne Dalmacije, Kvarneru i Kvarneriću te na zapadnoj obali Istre. Ipak, i ta područja su pod žutim, narančastim ili crvenim alarmom zbog juga ili bure.

 

Meteoalarm za sutra DHMZ