Djevojku silovao otac, prijetio smrću kad su ga pustili na vikend. RH plaća odštetu jer je policija ignorirala prijave

Europski sud je odlučio da je istraga hrvatskih tijela bila neučinkovita

FOTO: Pixsell

Europski sud za ljudska prava presudio je da hrvatska pravosudna tijela nisu u dovoljnoj mjeri istražila navode žrtve silovanje, mlade žene romskog podrijetla, da joj je napadač, njezin otac, prijetio smrću dok je bio na slobodi tijekom vikend izlazaka iz zatvora.

Naime, žrtvin otac je osuđen na osam godina zatvora 2009. godine zbog silovanja vlastite kćeri i incesta. Navodno joj je, prilikom izlazaka iz zatvora za vikend, prijetio smrću, jer ju je krivio zbog toga što je osuđen, a što je djevojka saznala preko obitelji.

Žrtva je bila na intenzivnoj psihološkoj terapiji zbog traume i 2014. godine promijenila je ime i izgled. U siječnju 2015. njezin otac je dobio dozvolu za izlazak iz zatvora u obližnji grad, a u lipnju 2015. dobio je dozvolu da dođe kući. Žrtva je, nepoznatog datuma, od svoje obitelji saznala da je njezinom silovatelju odobren izlazak iz zatvora, da ju traži i da je zaprijetio da će je ubiti.

‘Policija navode žrtve nije uzela za ozbiljno’

Žrtva je Europskom sudu podnijela tužbu protiv hrvatskih vlasti tvrdeći da je nisu dovoljno zaštitili zato što je romskog podrijetla, a sud je danas presudio da su hrvatska tijela pogriješila u proceduri nedovoljnom istragom žrtvinih navoda. U presudi su utvrdili da je podnositeljica zahtjeva u tri navrata obavijestila policiju da joj je njezin silovatelj prijetio smrću

“Te navode policija nije uzela za ozbiljno niti ih je detaljno razmotrila. Nije pokrenula izvide niti službenu kaznenu istragu”, naveo je sud. Europski sud je posebno istaknuo da su nadležna tijela, policija i državno odvjetništvo, otvorili kaznenu istragu ex officio tek nakon što je Sud u Strasbourgu dostavio tužbu Hrvatskoj.

“Međutim, domaća tijela predmet podnositeljice nisu sagledala kao cjelinu, niti su poduzela bilo kakvu korake za zaštitu žrtve seksualnog nasilja koja je dodatno i pripadnica manjine, te tako posebno ranjiva skupina”, naglasili su. Presudili su da navedeni propusti istragu hrvatskih tijela čine “neučinkovitom” i predstavljaju povredu obveze Konvencije za zaštitu ljudskih prava prema kojoj se mora provesti učinkovita i detaljna istraga svih navoda o zlostavljanju ili prijetnji.

‘Nema dokaza o propustima zbog etničke pripadnosti’

U presudi je Europski sud odbio prigovor podnositeljice da je istraga bila neučinkovita zbog njezinog etničkog podrijetla, odnosno, jer je Romkinja. Sud navodi kako nema dovoljno dokaza ili statističkih pokazatelja koji bi ukazivali na propuste zbog etničke pripadnosti žrtve.

“U svakom slučaju, Europski sud je utvrdio kako su nadležna tijela bila svjesna etničke pripadnosti žrtve te su stoga trebali poduzeti sve potrebne korake odmah i bez odgode kako bi zaštitili podnositeljicu od ponovne viktimizacije ili novog kaznenog djela”, izvijestili su.

Presudom su žrtvi dodijelili naknadu materijalne štete od 12.000 eura te iznos od 4500 eura za naknadu troškova. Odluka će biti konačna ako se nitko od strana ne žali u narednih tri mjeseca.