Dogovor ministara eurozone s Grčkom je postignut, ali što sada? Ovo je 11 stvari koje trebate znati

Dogovor još moraju potvrditi parlamenti Finske, Njemačke i Grčke

German chancellor Angela Merkel (L) talks with Greek prime minister Alexis Tsipras at the begining of the second day of  the fourth European Union (EU) eastern Partnership Summit in Riga, on May 22, 2015 as Latvia holds the rotating presidency of the EU Council. EU leaders and their counterparts from Ukraine and five ex-Soviet states hold a summit focused on bolstering their ties, an initiative that has been undermined by Russia's intervention in Ukraine. AFP PHOTO / ALAIN JOCARD
FOTO: AFP

Nakon čak 17 sati pregovaranja na summitu, čelnici eurozone objavili su da su dogovorili novi, treći paket pomoći za spas Grčke. No, još uvijek postoje značajne prepreke koje treba riješiti. Nakon mjeseci natezanja i pregovaranja s grčkom vladom, eurozona želi da se njeni zahtjevi Grčkoj što hitnije provedu, piše BBC.

Rizik za Grexit, izlazak grčke iz eurozone, još nije nestao. Donosimo stoga ključne točke u novom planu za pomoć toj zemlji, kao i zahtjeve koje ona mora ispuniti.

1. Mora li Grčka donijeti nove zakone, i kada?

Grčki parlament mora odmah, do srijede donijeti zakone koji se tiču reformi ključnih dijelova gospodarstva. Reforme uključuju racionalizaciju mirovinskog sustava i jačanje poreznih prihoda, posebno od PDV-a.

2. Što je s tržištem rada?

Vjerovnici od Grčke traže da liberalizira tržište rada, privatizira električne mreže i produži radno vrijeme trgovina.

3. Koliko bi Grčka mogla dobiti novca?

Ako sve prođe u redu te paket pomoći odobre parlamenti zemalja eurozone, Grčka bi u novom paketu trebala dobiti 82 do 86 milijardi eura.

4. Odakle će se izdvojiti ta sredstva?

Pomoć će se odobriti uglavnom iz sredstava fonda Europskog mehanizma stabilnosti. No, svoj bi doprinos od ožujka 2016. trebao dati i Međunarodni monetarni fond.

5. Spominje se i osnivanje zaklade s grčkom imovinom, o čemu je riječ?

Zaklada, kojom će upravljati Grčka, sadržavat će 50 milijardi eura grčke imovine. To je zapravo mehanizam osiguranja za otplatu dijela ukupnog kredita Europskog mehanizma stabilnosti. Polovica će se koristiti tijekom određenog vremena za dokapitalizaciju grčkih banaka, a ostatak će se koristiti za smanjivanje grčkog duga (privatizacijom imovine) i za ulaganja.

6. Hoće li Grčka uspjeti dotad izbjeći bankrot?

Ne bi li se spriječio bankrot države u vremenu dok ne zaživi paket pomoći, Grčka će odmah dobiti kratkoročna sredstva, nevezano uz Europski mehanizam stabilnosti. Do sljedećeg ponedjeljka tako bi trebala primiti 7 milijardi eura, a još pet milijardi do sredine kolovoza.

7. Jesu li ta sredstva dovoljna za spas grčkih banaka?

Od ukupnog iznosa paketa pomoći odmah će se oko 10 milijardi eura uložiti za dokapitalizaciju banaka, no za to bi moglo biti potrebno mnogo više – ukupno oko 25 milijardi.

https://twitter.com/MilanoDine/status/620670068012089344

8. Kako će se vjerovnici sada postaviti?

Europska središnja banka, ministri financija eurozone i MMF najavili su da će vrlo budno pratiti poštuje li Grčka uvjete koji su joj određeni za odobravanje paketa pomoći.

9. Kad će paket pomoći biti i konačno odobren?

Pregovori o konkretiziranju spašavanja Grčke putem novog paketa pomoći počet će tek nakon što ga odobre parlamenti Finske, Njemačke i Grčke.

10. Hoće li biti reprogramiranja i(li) otpisa dijela grčkog duga?

Eurozona je spremna, ako bude potrebno, produžiti rok otplate grčkog duga (putem reprogramiranja), ali izričito je istaknuto da on neće biti otpisan.

Redovi ispred bankomata u Grčkoj ne smanjuju se
Redovi ispred bankomata u Grčkoj ne smanjuju se AFP

11. Može li Grčka očekivati još neku pomoć?

Europska komisija nastojat će osigurati još 35 milijardi eura (izvan sredstava Europskog mehanizma stabilnosti) ne bi li pomogla Grčkoj u rastu i stvaranju novih radnih mjesta.

Štrajk grčkih državnih službenika i problemi za Angelu Merkel

U znak neslaganja s novim potezima premijera Aleksisa Ciprasa, državni službenici Grčke naajvili su za srijedu 24-satni štrajk. Tog će dana, naime, grčki parlament glasati o prijedlogu reformi koji su dostavili vjerovnici. Protestna su okupljanja u Ateni počela već večeras, piše BBC.

Problemi čekaju i njemačku kancelarku Angelu Merkel: mora skeptične članove svojeg konzervativnog političkog bloka uvjeriti da je novi plan za pomoć Grčkoj dobar, piše agencija dpa. Naime, njemački parlament sastat će se krajem tjedna i odlučiti daje li vladi mandat za pregovore o novom trogodišnjem planu spašavanja Grčke u vrijednosti od 82 milijarde eura.

Višemjesečni teški pregovori s Grčkom ostavili su zastupnike kancelarkine skupine pod vodstvom kršćanskih demokrata nespremnima za davanje Grčkoj još novca poreznih obveznika. “Merkel, kao i svaki demokratski čelnik, želi pobijediti na idućim izborima”, kaže Irwin Collier iz berlinskog Instituta John F. Kennedy. Dodao je i da kancelarka ne smije riskirati da joj se kod kuće o glavu obije dojam da je pristala na previše ustupaka Ateni.

Mekel hoda po žici, piše dpa. S jedne strane pokušava prigušiti moguću pobunu u svojoj vladi nametanjem veoma strogih uvjeta Grčkoj, a s druge mora se pobrinuti da njezino političko nasljeđe i njemačko dugogodišnje nastojanje da se Europa još više integrira, ne zasjeni eventualni grčki izlazak iz eurozone, prenosi Hina.

Više o tome što Grčka treba sada napraviti pogledajte u kratkom videu: