Dosad je propalo korona cjepivo vrijedno kao 15 Peljeških mostova, a nove doze i dalje stižu u EU

U EU-u je bačeno najmanje 215 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa

27.12.2020., Jakovlje - Cijepljenje sticenika u domu za starije u Jakovlju.rPhoto: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

U Europskoj uniji bačeno je najmanje 215 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa, otkriva analiza Politica. Međutim, navode kako je brojka gotovo sigurno još i veća.

Otkako su prva cjepiva protiv koronavirusa odobrena krajem 2020., zemlje EU-a preuzele su ukupno 1,5 milijardi doza (više od tri za svaku osobu u Europi). Međutim, mnoga od njih sada se nalaze na odlagalištima diljem Europe.

Izračuni temeljeni na dostupnim podacima pokazuju da su zemlje EU-a u prosjeku odbacile 0,7 cjepiva po građaninu. Na vrhu ljestvice je Estonija, koja je bacila više od jedne doze po stanovniku, a odmah iza nje je Njemačka.

Preko 300 milijuna cjepiva

Ako se ova prosječna stopa otpada primijeni na ostatak Unije, ta brojka bi se popela na više od 312 milijuna uništenih cjepiva. Nije lako ustanoviti točnu brojku “propalih” cjepiva jer Vlade nerado otkrivaju te brojke.

Izračuni Politica temelje se na brojkama iz 19 europskih zemalja. Vlade 15 od tih zemalja objavile su brojke, a brojke preostalih četiriju zemalja objavljene su u lokalnim medijima.

Neke brojke su od ovog mjeseca, a one najstarije su iz prosinca 2022. godine. Prolazak vremena sugerira da je stvarni broj odbačenih cjepiva vjerojatno puno veći, navodi Politico.

Pravne posljedice za zemlje

Njemačka je, na primjer, dala svoje podatke u lipnju kada je još uvijek imala 120 milijuna cjepiva u skladištu. Što se Hrvatske tiče, podaci do kojih je došao Politico pokazuju da je bačeno 2,200,000 doza cjepiva, odnosno, 0,57 doza po osobi.

Vrijednost bačenih cjepiva procjenjuje se na više od 4 milijarde eura, što je otprilike vrijednost 15 Peljeških mostova. Međutim, osim financijskih, moglo bi biti i pravnih posljedica.

Povlače se pitanja oko velikog ugovora EU i Pfizera. Podsjetimo, New York Times je izvijestio kako je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen uoči potpisivanja razmijenila SMS-ove s izvršnim direktorom Pfizera.

Vezani ugovorom do 2027.

O ugovoru se opetovano pregovaralo pod pritiskom europskih zemalja koje imaju višak cjepiva. Poljska i Mađarska odbijaju isporuke cjepiva, a Pfizer ih tuži zbog neplaćanja.

U Rumunjskoj tužitelji žele ukinuti imunitet bivšem premijeru i dvojici bivših ministara zdravstva, tvrdeći da je prekomjerna kupnja cjepiva državi nanijela štetu veću od milijardu eura.

U međuvremenu, cjepiva i dalje stižu u zemlje članice, u skladu s revidiranim ugovorom kojim su se europske zemlje obvezale na kupnju cjepiva do najmanje 2027. godine, piše Politico.