Europski tužitelji istražuju Ursulu von der Leyen u aferi Pfizergate, mega dogovoru o cjepivu protiv korone

Istraga je pokrenuta zbog tajnog dopisivanja šefice EU Komisije i direktora Pfizera u vrijeme dogovora o cjepivu

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a debate on European Security and Defence, as part of a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on February 28, 2024. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP)
FOTO: AFP

Najviši europski tužitelji istražuju navode o kaznenim djelima povezanima s pregovorima o cjepivu između predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle, rekao je glasnogovornik ureda Europskog javnog tužiteljstva (EPPO) u belgijskom gradu Liègeu, piše ugledni Politico.

Istražitelji iz EPPO-a posljednjih su mjeseci preuzeli istragu od belgijskih tužitelja protiv von der Leyen oko navodnog “uplitanja u javne funkcije, uništavanja SMS-ova, korupcije i sukoba interesa”, navodi se u pravnim dokumentima u koje su imali uvid Politico i glasnogovornik tužiteljstva u Liègeu. I dok tužitelji EPPO-a istražuju navodna kaznena djela, nitko još nije optužen u vezi sa slučajem.

Istragu su prvotno otvorile belgijske pravosudne vlasti u gradu Liègeu početkom 2023. nakon kaznene prijave koju je podnio Frédéric Baldan, belgijski lobist povezan s antivakserskom organizacijom Bon Sens. Kasnije su mu se pridružile mađarska i poljska vlada — iako je Varšava u procesu povlačenja svoje žalbe nakon izborne pobjede proeuropske vlade koju vodi Donald Tusk, rekao je glasnogovornik poljske vlade za Politico.

EU Komisija odbila pristup sadržaju poruka

Baldanova pritužba bila je usredotočena na navodnu razmjenu tekstualnih poruka između von der Leyen i šefa Pfizera Bourle uoči najvećeg sporazuma o cjepivu u EU na vrhuncu pandemije Covida-19, u aferi nazvanoj “Pfizergate”. New York Times, koji je prvi otkrio dopisivanje dvoje čelnika dok su istovremeno dogovarali uvjete ugovora oko cjepiva, pokrenuo je paralelnu tužbu protiv Komisije. Krovno EU tijelo je, naime, odbilo otkriti sadržaj poruka nakon zahtjeva američkih novinara za pristup dokumentima.

Vijest da EPPO sada istražuje slučaj dovest će do dodatnog propitkivanja uloge predsjednice Komisije u megadogovoru o cjepivu, čija je vrijednost procijenjena na više od 20 milijardi eura. EPPO bi u teoriji mogao izvršiti pretrese i zaplijeniti telefone i drugi relevantni materijal iz ureda Komisije ili u drugim zemljama u Europi.

Mega sporazum o cjepivu, dogovoren na vrhuncu pandemije 2021., izvorno se smatrao trijumfom za von der Leyen. No sama količina kupljenih cjepiva od tada je izazvala niz začudnih reakcija, a Politico je krajem prošle godine otkrio da je bačeno doza u vrijednosti najmanje 4 milijarde eura. Ugovor o cjepivu s Pfizerom u međuvremenu je ponovno pregovaran.