Došla je odluka prema kojoj agent FBI-a koji se lažno predstavljao kao reporter AP-a nije prekršio pravila agencije. I novinari su dosta ljuti

U vrijeme ovog slučaja nisu postojale nikakve odredbe koje to brane

FOTO: AFP

Agent FBI-a koji se lažno predstavljao kao novinar AP-a nije prekršio pravila agencije, odlučilo je američko Ministarstvo pravosuđe u četvrtak, piše AFP.

Slučaj agenta koji se još 2007. predstavljao kao reporter AP-a izazvao je veliko negodovanje u novinarskim krugovima. Agent je to napravio kako bi istražio slučaj 15-godišnjaka koji je bio osumnjičen za prijetnje bombom u Washingtonu. U odluci ministarstva stoji kako ovakva metoda nije bila suprotna smjernicama za provođenje zakona u to vrijeme.

Nova politika FBI-a

Isto tako, u izvješću se navodi i odluka FBI-a usvojena ove godine o ograničavanju ovakvog lažnog predstavljanja agenata kao pripadnika medija. Ipak, još uvijek postoji odredba da FBI može odobriti slične akcije u budućnosti.

“Zaključili smo da politika FBI-a iz 2007. nije izričito propisivala što u slučaju lažnog predstavljanja agenata kao novinara,” stoji u odluci. Stoga, u ovom slučaju, poznatom kao istraga Timberline, nije došlo do kršenja nekih konkretnih odredbi.

Nezadovoljstvo u novinarskim krugovima

Nakon što je otkrivena vijest o lažnom predstavljanju novinara, Odbor novinara za slobodu tiska i još 25 novinskih organizacija napisalo je pismo FBI-a i Ministarstvu pravosuđa u kojem navode kako ovakva praksa ugrožava vjerodostojnost medija i potkopava njihovu nezavisnot.

Jedan od vodećih ljudi AP-a Paul Colford rekao je kako je AP duboko razočaran ovakvom odlukom, dodajući kako se njom “zapravo odobrava potez FBI-ai 2007. ” U priopćenju je rekao kako ovakva odluka kompromitira slobodu tiska. “Još jednom AP poziva Vladu da se suzdrži od bilo kakve aktivnosti koje uključuju lažno predstavljanje u ime medija”, stoji u Colfordovom priopćenju.

U vrijeme slučaja nije postojala zabrana

FBI je u lipnju ove godine usvojila nove privremene politike koje daju smjernice njihovim agentima u vezi lažnog predstavljanja u ime članova medija tijekom tajnih aktivnosti.

“Otkrili smo da prije donošenja ovih politika, nije postojala zabrana zaposlenicima da se lažno predstavljaju, pa tako ni tijekom Timberline istzrage iz 2007”, stoji u izvješću Ministarstva.

Nova privremena politika, navodi se u izvješću, “jasno zabranjuje zaposlenicima FBI-a sudjelovanje u tajnima aktivnostima u kojima se predstavljaju ili tvrde da su članovi medijima, osim ako ne dobiju posebno ovlaštenje za to.” Takva operacija mora biti odobren od strane šefa terenskog ureda FBI-a, nakon čega slijedi niz odobrenja koje uključuje i dogovor s Ministarstvom pravosuđa. “Vjerujemo da je ovakva nova politika FBI-a značajan napredak u usporedbi s politikama koje su postojale u 2007. godini”, navodi se u izvješću.