Došli smo do skandaloznog nalaza revizije na HRT-u: nezakonito isplaćuju milijune i to proglašavaju poslovnom tajnom

Telegram je u posjedu dokumenta koji dokazuje potpuni kaos

Došli smo do skandaloznog nalaza revizije na HRT-u: nezakonito isplaćuju milijune i to proglašavaju poslovnom tajnom

Telegram je u posjedu dokumenta koji dokazuje potpuni kaos

Izvješće revizije otkriva neshvatljive nepravilnosti: HRT je angažirao studente preko privatne tvrtke i zato ih plaćao 175 posto više nego da su ih sami uzeli, za usluge koje uopće nisu bile predviđene nijednim ugovorom tvrtki Croatel platili su dodatnih 7.563.723 kuna, po jednom ugovoru plaćeno je 675.000 kuna više od dogovorenog…

Telegram je u posjedu skandaloznog nalaza interne revizije, koji je Hrvatska radiotelevizija (HRT) pokušala sakriti od javnosti, a koji dokazuje da je njeno poslovanje od 2020. do proljeća prošle godine bilo prepuno nepravilnosti, možda i kriminala. Poslovanje HRT-a, doznajemo, istražuje i Državno odvjetništvo.

Internu reviziju u travnju 2023. zatražio je Nadzorni odbor HRT-a. Poslao ih je da pregledaju poslovanje s produkcijskom tvrtkom Croatel, koja HRT-u pruža usluge tehničke podrške, grafičkog dizajna i izrade proširene stvarnosti za Informativni program. Trebali su utvrditi je li HRT pri dodjeli posla Croatelu postupao u skladu sa zakonom i jesu li ugovori s njima realizirani u ugovorenim vrijednostima. Odgovor interne revizije na oba pitanja je: ne.

HRT je protuzakonito isplatio Croatelu 7.666.196 kuna (1,02 milijuna eura), utvrdila je interna revizija. To je čak četvrtina ukupnih poslova s Croatelom, koje HRT nije smio dogovarati izravnom pogodbom nego je morao raspisati javni natječaj.

Računi bez broja ugovora

Revizija je pronašla opći kaos u poslovnim papirima. Za usluge koje uopće nisu bile predviđene nijednim ugovorom HRT je platio dodatnih 7.563.723 kuna (milijun eura). Od šest ugovora, tri nisu ni imala navedenu vrijednosti posla. Po jednom ugovoru plaćeno je 675.000 kuna (90.000 eura) više od predviđenog.

Nije provedena kontrola ispravnosti ispostavljenih računa: čak 95 posto ih nije imalo broj ugovora, pa su revizori morali napraviti posebnu tablicu da bi svemu ušli u trag. Čak 30 računa ima krivi broj ugovora, a pri ovjeri nisu vraćeni na ispravak.

Revizori su usporedili evidenciju Croatela s evidencijom HRT-a i uočili niz nelogičnosti. Na uzorku od dva mjeseca otkrili su da dio vanjskih suradnika iz Croatela uopće nije dolazio na HRT za vrijeme obavljanja posla, iako je na računima pisalo da su izrađivali grafike. Broj termina vanjskih suradnika u evidenciji Croatela veći je od onih u evidenciji HRT-a, pa su revizori zaključili da evidencija Croatela nije vjerodostojna.

Vanjski suradnici skuplji 230 posto

Netočnu evidenciju Croatela za jedan od ugovora ovjerila je urednica Informativno-medijskog servisa HTV-a Katarina Periša Čakarun, a evidenciju na drugom nije ovjerio nitko. Revizija je otkrili da su neki termini neopravdano višestruko obračunati: vanjski suradnici upisivani su kako rade za različite emisije u istom terminu, a HRT je sve to platio bez ikakve provjere.

Interna revizija usporedila je cijene termina HRT-ovih zaposlenika s onima plaćenima Croatelovim radnicima koji su izrađivali interaktivne grafike, virtualni set i upravljali spidercamom. Pokazalo se da su Croatelovi vanjski suradnici 230 posto skuplji. Dapače, HRT je i studente angažirao preko Croatela i plaćao ih 175 posto više nego da su ih uzeli sami.

Nalaz revizije, u kojem su popisane sve ove groteskne nepravilnosti, Nadzorni odbor HRT-a proglasio je “poslovnom tajnom”.

90 posto ugovora Croatelu dano izravno

HRT je prije tri godine započeo praksu najma opreme za proizvodnju programa od Croatela i drugih tvrtki, koju je dogovarao izravnom dodjelom. Za to su platili desetke milijuna kuna. Tek u veljači 2023. pitali su Ministarstvo gospodarstva smiju li te poslove izuzeti od javne nabave. Ministarstvo im je odgovorilo da ne smiju. Kad su dobili to mišljenje, Nadzorni odbor je zatražio da interna revizija vidi koliko je poslova sklopljeno protuzakonito.

Izvanredna interna revizija obavljena je od 20. travnja do 18. svibnja 2023. Od svih ugovora s Croatelom od 2020. do početka revizije, gotovo 90 posto išlo je bez javne nabave, ukupno u vrijednosti 29.902.637 kuna (3,97 milijuna eura). Od tog iznosa, našla je revizija, čak četvrtina – ili nešto više od milijuna eura – moralo je ići preko javne nabave, stoji u nalazu. Riječ je o najmu tehnike za koji se HRT nije smio pozvati na izuzeće od javne nabave, nego raspisati natječaj.

Kad je u svibnju prošle godine dobio nalaz interne revizije, Nadzorni odbor HRT-a dao je naputak glavnom ravnatelju da poslovanje uskladi s njenim nalazima i s mišljenjem Ministarstva. No, ravnatelj Robert Šveb je zaobišao taj naputak i u rujnu produljio ugovor sa Croatelom pod istim uvjetima. Nadzorni odbor je pak poslovnom tajnom proglasio izvještaj koji ukazuje na ozbiljne nepravilnosti, ali i jasnu nesposobnost javne televizije da uopće ispravno knjiži i isplaćuje obavljene poslove.

U tijeku izvidi DORH-a

Čim smo doznali za revizijsko izvješće, Telegram je pokušao dobiti taj dokument na uvid, pozivajući se na Zakon o pravu na pristup informacijama. No, s HRT-a su nas odbili, pozivajući se na oznaku “poslovne tajne”. Telegram je potom telefonski kontaktirao Darija Špelića, člana Nadzornog odbora, koji nam također nije htio dati dokument na uvid. No, u razgovoru je iznio nove detalje, vrlo neugodne za ravnatelja Šveba.

“Nadzorni odbor je naložio glavnom ravnatelju da postupi prema nalazu revizije. Ključni dio je da odsad nadalje sve poslovanje s Croatelom mora ići preko javne nabave”, rekao nam je Špelić. To dokazuje da je Šveb, potpisujući okvirni sporazum s Croatelom u rujnu prošle godine bez javne nabave, znao da svjesno ide i protiv naputka Nadzornog odbora. Špelić je Telegramu rekao i da su se za reviziju odlučili nakon što su saznali da oko izuzeća iz javne nabave postoje, citiramo, “ajmo tako reći, drugačija mišljenja”.

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo potvrdilo je za Telegram da od rujna provode izvide o mogućim nepravilnostima u poslovanju HRT-a s Croatelom. Doznajemo da su među dokumentacijom koju su zatražili s HRT-a i odluke glavnog ravnatelja i Nadzornog odbora.