Fantastičan HRT. Nadzorni odbor potvrdio Telegramova skandalozna otkrića o ravnatelju Švebu, ali za sve krive bivšu upravu

Ravnatelj im je rekao da se ne osjeća odgovornim, iako je u njegovom mandatu Švebovoj bivšoj firmi bez natječaja isplaćeno 717.604 eura

Nadzorni odbor Hrvatske radiotelevizije (HRT) bio je prisiljen konačno reagirati na brojne skandale u poslovanju javne televizije koje je otkrio Telegram. Međutim, umjesto pokretanja odgovornosti ravnatelja Roberta Šveba, čija je bivša tvrtka Ro.Ba.Go u njegovu mandatu bez javnog natječaja dobila od HRT-a poslove vrijedne 717.604 eura, Nadzorni odbor je svu odgovornost prebacio na stručne službe javne televizije te na Kazimira Bačića i Sinišu Kovačića, dvojicu bivših ravnatelja.

Šveb im je, naveli su u priopćenju, rekao da se ne osjeća odgovornim za niz nepravilnosti i nezakonitosti u njegovu mandatu. Nadzorni odbor nije dalje preispitivao njegovu odgovornost nego je zaključio da je većina tih slučajeva nastala ranije. Štoviše, u zaključku Nadzornog odbora navodi se da su odluke voditelja stručnih službi, imenovanih u vrijeme Kovačića i Bačića, citiramo, “dovele do ovakvog stanja na HRT-u”. Zaključak je prihvaćen jednoglasno.

Od Šveba su zatražili da “naloži nadležnim stručnim službama” hitnu reviziju poslova koji su sklapani bez javnog natječaja, da provedu reviziju naručivanja vanjskih tehničkih usluga (prije svega najma opreme), utvrde odgovornost u stručnim službama, posebno kad je u pitanju donošenje odluke da se poslovi sklapaju bez javnog natječaja, te da utvrde broj poslova sklopljenih nakon javnih natječaja na koje se javio samo jedan ponuditelj. Za sve to su im dali rok od 45 dana.

Eutanazija službi koje smetaju Švebu?

Priopćenje Nadzornog odbora je kontradiktorno jer se od stručnih službi, koje krive za propuste, ujedno traži da revidiraju same sebe. Pritom je i nejasno koje to stručne službe Nadzorni odbor optužuje da ne rade svoj posao, kad je iz javno dostupnih zapisnika ranijih sjednica Nadzornih odbora vidljivo da su i Interna revizija i Pravni poslovi itekako pronalazili i prijavljivali nepravilnosti.

Telegram je ranije pisao kako je iz zapisnika sjednica Nadzornog odbora vidljivo da ih je rukovoditeljica Pravne službe upozorila na određene nepravilnosti u radu te je čak tražila da je se zaštiti kao prijavitelja nepravilnosti.

Bez izuzetno detaljnog izvješća o poslovanju produkcijske tvrtke Croatel s HRT-om, koje je obavila Interna revizija, javnost pak nikad ne bi saznala da je HRT, primjerice, toj tvrtki mimo Zakona o javnoj nabavi isplatio 1,02 milijuna eura, da je studente angažirane putem te tvrtke plaćao 175 posto više nego da su ih sami uposlili, da su za usluge koje uopće nisu bile predviđene nijednim ugovorom toj tvrtki platili dodatnih milijun eura te da im je po jednom ugovoru isplaćeno 89.641 eura više od dogovorenog. Nakon što su stručne službe upozorile Šveba na nezakonitost dodjele poslova izravnom pogodbom, on je s Croatelom svejedno produljio jedan od ugovora – opet bez javnog natječaja.

Niz Švebovih ‘previda’

Budući da ih je Nadzorni odbor prozvao, Telegram je za komentar pitao bivše ravnatelje Bačića i Kovačića. Prvi se nije javio, dok je Kovačić, koji je bio vršitelj dužnosti ravnatelja daleke 2016. godine, odbio komentirati mišljenje Nadzornog odbora.

Osim spornih poslova s Croatelom i Švebovom bivšom firmom, Telegram je otkrio i da je, baš zahvaljujući aktualnom glavnom direktoru, HRT propustio naplatiti dugovanje od tvrtke sina Antuna Vrdoljaka, još jednog bivšeg generalnog direktora; da su si Šveb i suradnici isplaćivali naknadu koju nisu smjeli; da su se službeni auti dodjeljivali odabranima na korištenje 24 sata dnevno bez jasnih kriterija; da je za glavnu urednicu portala HRT-a postavljena osoba bez potrebnog iskustva (a nisu je imenovali ni Siniša Kovačić ni Kazimir Bačić); da je šef Odjela spikeri i danas Željko Tomac, koji je bez potrebnih odobrenja na HRT-u angažirao nećaka (zbog čega je na Prisavlje u nekoliko navrata dolazila policija, jer je Šveb ignorirao prijave).