Doznajemo detalje sjednice osječkog sveučilišta na kojoj je odlučeno da Mihanović može ispraviti svoj doktorat. Nestvarni su

Na sjednici Senata uopće nije bilo rasprave prije odlučivanja o Mihanovićevom doktoratu, a rektor se požalio na "strašan pritisak medija"

Cijeloga tjedna u fokusu je akademske i šire javnosti nezapamćena odluka Sveučilišta u Osijeku o tome da splitski HDZ-ovac Vice Mihanović može doraditi svoju ozbiljno manjkavu doktorsku disertaciju, obranjenu još 2018. Priča je ozbiljan skandal s obzirom da u akademskoj praksi ne postoji nešto poput ispravka ili dorade već obranjene i javno objavljene disertacije. O tome je u četvrtak govorio i ministar Radovan Fuchs, a iz njegovog su ministarstva za Telegram poručili kako uopće ne postoji ni zakonska ni pravna osnova za ispravak ili doradu već obranjenog doktorata.

Izvješće sveučilišnog povjerenstva – koje je preporučilo da Mihanović ispravi doktorat – u ponedjeljak je u finalnom koraku na sjednici usvojio Senat osječkog sveučilišta, krovno sveučilišno tijelo. Telegram od pouzdanih izvora iz Rektorata doznaje detalje te sjednice; dokumentacija za odlučivanje o Mihanovićevom doktoratu članovima Senata nije bila poznata sve do same sjednice, a Senat o ispravku Mihanovićeve disertacije nije bio jednoglasan u odluci.

Rektorov rezime o pritisku medija

Na senatskoj sjednici u ponedjeljak, odluka o procjeni Mihanovićevog doktorata nalazila se na 12. točki dnevnoga reda. Materijal za tu točku, odnosno dokumentacija na temelju koje su senatori morali odlučiti o toj točki, nije im dostavljena do toga jutra. Točnije, dokumenti su osječke senatore dočekali na stolu uoči početka sjednice Senata. Još preciznije, senatori su osjetljive dokumente na temelju kojih su morali odlučivati prvi put vidjeli tek nekoliko minuta prije početka sjednice Senata.

O ovakvoj smo praksi već nekoliko puta izvještavali, ali u kontekstu Sveučilišta u Zagrebu, kada se u delikatnim točkama dnevnoga reda dokumentacija zagrebačkim senatorima dostavljala netom prije sjednice Senata. Osijek se, očito, poveo za ovom lošom akademskom praksom. Istaknimo i kako Senat osječkog sveučilišta, koji broji 26 članova s pravom glasa, nije bio jedinstven u prihvaćanju mišljenja sveučilišnog povjerenstva da Mihanović mora doraditi i ispraviti disertaciju. Dva su člana Senata, doznajemo, bila suzdržana.

Suzdržano su glasali pročelnik Odjela za fiziku Vanja Radolić i pročelnik Odjela za matematiku Kristian Sabo. Preostali članovi Senata osječkog sveučilišta, čija imena možete pročitati ovdje, glasali su za izvješće povjerenstva koje je, nezapamćeno dosad, poslalo jedan doktorat na doradu. Doznali smo i kako o ovoj točki dnevnoga reda, uoči izglasavanja, nije bilo nikakve rasprave. Kratko se tek obratio rektor Vlado Guberac koji je, navode naši izvori, Senatu govorio o “strašnom pritisku medija oko ovoga slučaja zbog čega Sveučilište ne može normalno raditi”.

Prorektorica brine o kvaliteti visokih učilišta

Izvješće sveučilišnog povjerenstva, o kojem je potom glasao Senat, kratko je predstavila Sonja Vila, prorektorica za znanost, tehnologije, projekte i međunarodnu suradnju Sveučilišta u Osijeku. Gospođa Vila – osim na osječkom sveučilištu – ima važnu ulogu i na nacionalnoj visokoobrazovnoj razini. Ona je i predsjednica Akreditacijskog savjeta Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Vila je, s Akreditacijskim savjetom kojem je na čelu, zadužena za donošenje mišljenja o kvaliteti hrvatskih visokih učilišta i studijskih programa.

Pojasnimo; u određenim vremenskim intervalima, vrši se procjena kvalitete hrvatskih visokih učilišta (sveučilišta, fakulteta, veleučilišta, visokih škola). Taj se postupak zove reakreditacija, a Akreditacijski savjet na čelu s Vilom donosi finalno mišljenje o izvješćima postupaka reakreditacija. Svakako u tim okvirima čudi da – ako već nitko drugi – gospođa koja brine o kvaliteti hrvatskog visokog obrazovanja nije uočila i problematizirala kakav se akademski presedan sprema usvojiti osječko sveučilište.

Studij je, navodno, otklonio sve nedostatke

Spomenimo i kako je posljednji postupak reakreditacije doktorskog studija Management osječkog Ekonomskog fakulteta, na kojem je doktorirao Mihanović, proveden 2017. godine. Utvrđen je, već smo pisali o tome, niz nedostataka; velik broj mentora na doktoratima uopće nisu djelatnici Ekonomskog fakulteta u Osijeku, prisutna je i upadljiva selektivnost u imenovanju mentora, a neki nastavnici ne udovoljavaju propisanim kriterijima kvalificiranosti za obavljanje mentorskog i uopće nastavnog rada.

Vilin Akreditacijski savjet preporučio je tada rok od dvije godine tijekom kojih osječka Ekonomija mora ukloniti nedostatke na doktorskom studiju Managementa. U veljači 2020. Akreditacijski savjet, nakon prikupljanja dokaza, zaključuje da je problematičan doktorski studij proveo preporuke za poboljšanje te uklonio nedostatke.