Doznajemo: Nakon ozbiljnih investicija u kafiće, Penava ogroman javni novac daje za izgradnju nove suvenirnice, tik uz jednu koja već postoji

Grad Vukovar se, osim ugostiteljstvom, ozbiljno namjerava baviti i turističkim biznisom

FOTO: Pixsell/Telegram

Neumorni Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara, saborski zastupnik i predsjednik Domovinskog pokreta kreće u novi građevinski poduhvat.

Nakon što je za više od 320.000 eura gradskog novca sagradio još jedan kafić, zatvorene površine 31,5 kvadratnih metara, a potom ga dao u najam privatnom obrtu (o čemu je Telegram već pisao), sada kreće u novi ambiciozni projekt – gradnju suvenirnice.

Troškovi znatno veći

Posljednjeg dana srpnja otvorene su prispjele ponude na natječaj za izgradnju suvenirnice koji je raspisala tvrtka u vlasništvu Grada Vukovara, Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva. Procijenjena vrijednost radova bez PDV-a iznosila je 252.500 eura, no čini se da će troškovi biti značajno veći.

Jedine dvije prispjele ponude, tvrtki Vodotoranj i Planum-građenje, obiju iz Vukovara, znatno nadmašuju predviđene troškove. Prva je, bez obračunatog PDV-a ponudila cijenu od 335.749, a druga od 309.882 eura. S PDV-om ti se iznosi kreću čak do 419.686, odnosno 387.353 eura.

S obzirom da je veličina suvenirnice nešto manja od 54 m², ispada da će cijena gradnje jednog kvadratnog metra, ovisno o tome koja ponuda bude prihvaćena, s PDV-om stajati između 7.200 i 7.800 eura.

Ekspanzija kioska za prodaju karata

Kako stoji u projektu koji je izradila zagrebačka tvrtka Arhingtrade predviđena je rekonstrukcija, odnosno povećanje postojećeg kioska za prodaju karata i suvenirnice. Nova suvenirnica, stoji u projektu, služit će kao prostor za prodaju karata, kontrolu i nadzor ulaza te prodaju suvenira.

Prostor suvenirnice neposredno je vezan na ulazni prostor lifta s uređajima za kontrolu ulaza i brojačima posjetitelja Vodotornja. Za sve to nije dovoljna postojeća nadstrešnica i kiosk, pa će se rekonstrukcijom i dogradnjom dobiti površina veličine 53,92 kvadratna metra.

Nova suvenirnica u čiju se gradnju upustio gradonačelnik Penava bit će limeno-stakleno zdanje. Konstrukciju suvenirnice čine čelični stupovi i krovne rešetke, a fasadni zidovi, kako piše u projektu, bit će aluminijske stijene ostakljene troslojnim izo-staklom. Pokrov građevine, odnosno njegov završni sloj, bit će od trapeznog lima.

Grad ulazi u turistički biznis

Zanimljivo, nadomak vukovarskog Vodotornja, na samo 20-ak metara, već postoji prodavaonica suvenira u vlasništvu Kreativne udruge Danubius. Oni sami izrađuju suvenire i njihova je cijena niža od onih koji se prodaju u sadašnjem kiosku uz Vodotoranj, a koji će uskoro biti zamijenjen novom suvenirnicom.

Ta udruga, ali i još četiri suvenirnice u Vukovaru, tako će dobiti izravnu konkurenciju zahvaljujući Penavinim naporima da Grad Vukovar, uz dva već izgrađena kafića, a sada i gradnjom suvenirnice, uđe u ugostiteljski i turistički biznis.

Moglo bi se to nazvati i nelojalnom konkurencijom, budući da je u dva kafića, a sada i gradnjom suvenirnice, Grad Vukovar upumpao gotovo milijun eura javnog novca, iznos koji si privatni sektor, koji se bavi takvim djelatnostima, ne može lako priuštiti.

Novo ulaganje od 400.000 eura

Zanimljivi su i ponuđači koji su se javili na natječaj za izgradnju suvenirnice. Tvrtka Vodotoranj u obiteljskom je vlasništvu pokojne ravnateljice Vukovarske bolnice, dr. Vesne Bosanac. Obitelj Bosanac već je imala građevinsku tvrtku Volko, ali je završila u stečaju.

Drugi ponuđač, tvrtka Planum-građenje koja je dala povoljniju cijenu, u vlasništvu je poduzetnika Đure Bamburaća. Ta tvrtka radila je veliki posao na obnovi Vodotornja, za koju gradonačelnik Penava kaže da je koštala oko 46 milijuna nekadašnjih kuna.

Krajnje je neobično da se već tada, prilikom obnove Vodotornja koja je završena krajem listopada 2020., nije razmišljalo o drugačijem prostoru za prodaju karata i suvenira, te brojanje posjetitelja, već se to čini sada, gotovo tri godine kasnije te se uz već potrošenih 6,1 milijuna eura ulaže još dodatnih oko 400.000.