Doznajemo: Puljku zabranili da crowdfundingom pokuša skupiti novac za one astronomske kazne koje mu je odrapio HDZ-ov Inspektorat

Novi zaplet u čudnom slučaju obračuna države s oštrim HDZ-ovim političkim oponentom

FOTO: Pixsell

Prije tri mjeseca, u razmaku od nekoliko tjedana, građevinska inspekcija Državnog inspektorata dvaput je osobno kaznila splitskog gradonačelnika Ivicu Puljka u iznosu od 26 i pol tisuća eura (203 tisuće kuna).

Inspekciji su bile sporne postavljene kanalizacijske cijevi u radovima na Vili Dalmacija, projektu koji je počeo Puljkov prethodnik Andro Krstulović-Opara. Saborska zastupnica Centra Marijana Puljak, gradonačelnikova supruga, izjavljivala je tada kako će za otplatu kazne morati dignuti kredit.

No, kako je vidljivo iz nedavnog predmeta Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, gradonačelnik Splita tražio je mišljenje mogu li mu u otplati kazne eventualno pomoći građani vlastitim donacijama. Povjerenstvo ga je glatko odbilo, zauzevši stav kako bi se u tom slučaju radilo o protuzakonitom, nedopuštenom daru.

52 metra kanalizacijske cijevi

Vila Dalmacija rezidencijalni je objekt unutar parka-šume Marjan. Rekonstrukcija vodovoda i kanalizacije, potpisivanjem ugovora, počela je u mandatu HDZ-ova bivšeg gradonačelnika Opare. No, radovi su stali prošle godine, nakon što je utvrđeno da nedostaje dokumentacija. Građevinska inspekcija izlazi na teren, a Puljak izdaje nalog za povratak gradilišta u prvobitno stanje.

Potom su uslijedili izvanredni izbori, a Split preuzima Vladina povjerenica Mirna Veža. I tu nastaje ključni moment cijele priče – nakon reizbora, Puljak potpisuje primopredajni zapisnik u kojem Vladina povjerenica navodi da je sve vraćeno u prvobitno stanje.

Novim dolaskom inspekcije utvrđuje se kako to nije potpuno točno – jer je u zemlji ostalo 52 metra novopostavljenih kanalizacijskih cijevi. Tako je Puljak dobio prvu kaznu od 100 tisuća kuna i zabranu daljnjeg građenja.

Ucjena i politički pritisak

Svega nekoliko tjedana kasnije, Puljku stiže još jedna kazna istog iznosa, s nalogom da počne vaditi nepropisno postavljene cijevi. Gradonačelnik Splita tada saziva konferenciju za medije i ukazuje na apsurdnost odluka: jedne koja mu brani da išta radi na gradilištu uz prijetnju još veće kazne te drugu koja mu nalaže da vadi cijevi, također uz prijetnju još veće kazne.

Prst je uperio u glavnog državnog inspektora, HDZ-ovog Andriju Mikulića kojeg je u više navrata prozvao za političku ucjenu i pritisak u režiji vladajuće stranke. Državni inspektorat je sve te optužbe ekspresno odbacio.

Telegram je tada otkrio indikativnu zanimljivost kako visina kazni splitskom gradonačelniku čini gotovo trećinu iznosa svih kazni do sada razrezanih ostalim gradonačelnicima od strane Državnog inspektorata.

‘Građani mi nude pomoć’

Ubrzo nakon što je dobio i drugu kaznu, Puljak podnosi zahtjev za mišljenjem Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, opisujući ukratko slučaj s kaznama i navodi da su mu “građani, od kojih većinu niti ne poznaje, ponudili pomoć u plaćanju kazni putem kreiranja crowdfunding kampanje na društvenim mrežama”. Zanimalo ga je, ukratko, je li moguće na neki način primiti donaciju u te svrhe.

Povjerenstvo je, dva mjeseca kasnije, odgovorilo negativno. Naime, članak 15. Zakona o sprječavanju sukoba interesa brani primanje novca, stvari i usluga koje mogu dovesti u odnos zavisnosti ili obveze dužnosnika prema primatelju, uz iznimku uobičajenih darova između obitelji rodbine i prijatelja. A crowdfunding, smatraju, ne spada u tu iznimku i kategorija je nedopuštenog dara.

“Povjerenstvo ističe kako se u slučaju plaćanja kazne obveznika od strane građana najvjerojatnije radilo o donacijskom modelu koji se i inače koristi prilikom humanitarnih kampanja”, stoji u mišljenju povjerenstva uz napomenu da su zatražili od gradonačelnika i rješenja kojima je naloženo plaćanje kazne, ali im ona nisu dostavljena.