Drago Hedl istražuje: čudna priča o propasti osječke tvrtke povezane s mađarskim milijarderom, Orbánovim prijateljem

Kako se mađarskom tajkunu moglo dogoditi da mu u gradu, čiji je počasni građanin, bankrotira tvrtka s kojom je bio vlasnički povezan

Trgovački sud u Osijeku krajem prošle godine iz Sudskog je registra brisao tvrtku Ankos (Agencija Nogometnog kluba Osijek) što u moru svakodnevnih bankrota i prestanka postojanja trgovačkih društava ne bi bila nikakva vijest da Ankos nije bio vlasnički povezan s Lőrincom Mészárosem, mađarskim tajkunom i počasnim građaninom Osijeka. Tu laskavu titulu, Mészáros, koji je iznimno blizak mađarskom premijeru Viktoru Orbánu, dobio je 2020. za zasluge u izgradnji novog osječkog stadiona čiji se završetak uskoro očekuje.

Mészáros, po zanimanju monter plinskog grijanija i prema Forbesu najbogatiji Mađar, čija se imovina procjenjuje na 1,3 milijarde dolara, tako je, zahvaljujući tituli počasnog građanina Osijeka, stao uz bok nobelovca Vladimira Preloga, oskarovca Branka Lustiga, bivšeg austrijskog ministra vanjskih poslova Aloisa Mocka, njegovog njemačkog kolege Hansa Dietricha Genschera, umirovljenog američkog generala Jacquesa Paula Kleina (zaslužnog za mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja) i drugih uglednih pojedinaca.

Orbanov angažman oko transfera nogometaša

Vratimo se bankrotiranoj tvrtki Ankos koja je bila registrirana za široki spektar djelatnosti, ali prvenstveno za posredovanje za dobivanje angažmana u sportu, odnosno za transfer nogometaša. Osnivanje tvrtke dogovoreno je na jednom sastanku u drugoj polovini 2018., a u svemu je aktivno sudjelovao i mađarski premijer Orbán.

Kako je za Telegram ispričao Marinko Buljan, koji je od konca listopada 2018. do kraja srpnja 2020. samostalno, u svojstvu direktora, vodio tvrtku, Orbánova ideja bila je da agencija zastupa mlade igrače, prvenstveno iz osječke škole nogometa te da se od kluba, kako se govorilo, maknu kojekakvi sumnjivi menadžeri. Buljan kaže da se i osobno sreo s Orbánom prigodom njegove posjete Osijeku i da je mađarski premijer potvrdio kako bi od transfera igrača dio trebao ostati Ankosu koja bi potom ulagala u razvoj novih talentiranih mladih igrača.

Neobično da se premijer jedne države bavi agencijom za transfer nogometaša u drugoj. “To je bio moj posao. Počeo sam ozbiljno raditi i skupio perspektivne igrače o kojima sam brinuo i koji su s agencijom potpisali ekskluzivne ugovore”, kaže Buljan za Telegram.

Čudan zahtjev za prepuštanje firme

A onda su stvari krenule čudnim tijekom. Buljana su počeli pritiskati da agenciju Ankos prepusti mađarskoj tvrtki BePro Career Agency KFT. Njen stvarni vlasnik je Talentis Group Berüházás-szerzo Zrt koja pripada Lőrinceu Mészárosu i Benceu Pappu. Direktor tvrtke BePro Career Agency (koja se također bavi transferom igrača) Bence Papp, bivši polaznik nogometne Puskás akademije, dolazi u Osijek 25. srpnja 2020. kako bi potpisao “ugovor o prijenosu poslovnog udjela u društvu” između Marinka Buljana i BePro Career Agency KFT.

U članku 2. ugovora stoji da Marinko Buljan prenosi jedan (jedini) poslovni udjel u iznosu od 20.000 kuna na tvrtku BePro Carrer Agency. Sve se počinje komplicirati kada OTP banka kod koje je Ankos imao otvoren račun traži podatke o vlasnicima tvrtke na koju je Ankos prenio poslovni udjel.

Bence Papp i Marinko Buljan

Banka nezadovoljna podacima

Telegram je u posjedu prepiski direktora Ankosa, Buljana, s OTP bankom u kojem ga upozoravaju kako im treba dostaviti dokumentaciju za ažuriranje podataka sukladno Zakonu o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma. U svibnju 2021. OTP banka šalje detaljne upute i traži dokumentaciju tko su krajnji vlasnici, fizičke osobe, tvrtki vlasnički povezanih s BePro Career Agency, no Buljan nema te podatke.

Banka šalje požurnicu sredinom lipnja, a Buljan piše očajničke mailove osobi s kojom je potpisao ugovor o prijenosu vlasničkog udjela. No, Bence Papp krajem rujna uvjerava ga kako je on vlasnik i izvršni direktor tvrtke BePro Career Agency, s čime banka, naravno, nije zadovoljna.

Tajnost oko fonda

OTP banka pomalo gubi strpljenje pa potkraj listopada 2021. traže društveni ugovor ili neki drugi dokument vezano uz tvrtku Prime Property koja je također vlasnički povezana s BePro Career Agency. U mailu doslovno piše: “Dakle, moramo imati dokument na kojem se vidi tko je osnivač Prime Property fonda (tko ga je osnovao, drži li fond možda skrbnički račun i za koga)”. Zanimljivo, mađarski mediji tvrde da je taj fond također u vlasništvu Lőrinca Mészárosa.

Zašto Papp nije slao tražene podatke o tom fondu (koji, prema pisanju mađarskih medija, razvija velike poslove u Libiji) i je li se iz nekih razloga uskraćivalo informacije o razgranatom biznisu počasnog građanina Osijeka, bliskog prijatelja Viktora Orbána?

Prevara i manipulacija

Kako god, Buljan šalje dramatičnu e-poruku Benceu Pappu 7. prosinca 2021. godine. Moli ga da dođe u Osijek i razriješi “ozbiljnu situaciju”. Upozorava da je račun Ankosa blokiran, te da ukoliko ne bude deblokiran, tvrtki prijeti stečaj. Buljan se žali da je prevaren i izmanipuliran. Bence Papp hladno mu odgovara istoga dana kako je bilo puno nesporazuma nakon osnivanja tvrtke Ankos te kako je on došao s namjerom da ih riješi.

“Ali nakon svih mojih napora s tugom sam shvatio da sam bio jedini kojemu je do toga stalo”, jada se Buljanu. A onda dodaje znakovitu rečenicu: “Kao što sam ranije rekao, želio bih zadržati vezu s igračima, ali na drugačiji način, no to ovisi o tebi”.

Što je pod tim mislio i zašto njegova tvrtka mjesecima nije slala podatke koje je tražila banka o stvarnoj vlasničkoj strukturi BePro Career Agency, pitali smo Bencea Pappa, ali ni nakon mjesec dana nije odgovorio na Telegramov upit.

Čudne prodaje igrača

U rujnu 2022. tvrtka Ankos odlazi u stečaj. Novi broj tjednika Nacional donosi priču i tajno snimljene fotografije o nevjerojatnim isplatama novca na crno, u gotovini, koje je za transfere igrača primao Ferenc Sakalj, predsjednik uprave NK Osijeka.

Spominje se i kako su igrači s liste propalog Ankosa na čudan način prodani drugim klubovima, a navodi se i transfer igrača Ante Majstorovića u Kinu za tri milijuna eura, od čega agenciji nije pripalo ni lipe, dok su posrednici dobili između 700 i 800 tisuća eura. Možda u tome leži odgovor kako se mađarskom tajkunu, Orbánovom prijatelju, Lőrincu Mészárosu moglo dogoditi da mu u gradu, čiji je počasni građanin, bankrotira tvrtka s kojom je bio vlasnički povezan.