Fortenova prodaje Belje i Vupik. Neslužbeno se postavljalo samo jedno pitanje: 'Je li to rezervirano za Martinu Dalić?'

Druga runda bitke za hektare: tko ima više šanse - Martina Dalić, Orbanov tajkun ili konzorcij Pipunić-Ervačić

Za baranjsko Belje, vukovarski Vupik, vinkovački PIK i Vinku, Fortenovine tvrtke koje su od Todorićeva Agrokora naslijedile koncesiju na 33.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, natjecat će se Podravka, konzorcij konzorcij Žito-Osatina i jedan od najbogatijih Mađara, Orbanov tajkun Lőrinc Mészáros.

Prvi korak druge faze prodaje četiriju poduzeća koji nose Fortenovin poljoprivredni biznis je dubinsko snimanje poslovanja. Tek tada će se znati prava vrijednost, koja se procjenjuje na 350 milijuna, dok stručnjaci prognoziraju da će do završetka prodaje proći 10 mjeseci.

Prodaja Belja, Vupika, PIK Vinkovaca i Vinke, koju je tražio američki fond, najavljen je lani, prospekti su početkom godine poslani na više adresa u regiji, a u Fortenovi kažu da ih je interes potencijalnih kupaca proteklih mjeseci iznenadio.

Ključno pitanje

Emisari iz Prstena, moćnog kruga Posavljaka, pitali su u ime Marka Pipunića samo jedno pitanje: je li prodaja Fortenovina agrobiznisa rezervirana za Podravku. Bilo je to prije nego što su Pipunić i Mirko Ervačić iz Osatina grupe na stol Fabrisa Peruška poslali neobvezujuću ponudu.

Da je koprivnička kompanija favorit, dalo se pročitati iz medijskih objava. Nakon što je Fortenova, nakon serije razgovora s raznim zainteresiranim potencijalnim kupcima, odlučila u drugi krug pozvati samo tri kupca, karte su se temeljito pomiješale.

Ponudu nije poslao drugi mađarski moćnik, vlasnik OTP banke Sándor Csányi. Raspitivali su se također iz tvrtke bivšeg češkog premijera Andreja Babiša čija je Agrofert grupa prije tri godine kupila požeško poljoprivredno poduzeće Agronom.

Olakšanje za premijera

Ponude nisu poslali srpski kapitalci čijim se imenima baratalo u medijima. Iako su neki pokazali inicijalni interes, odustali su i prvi čovjek kompanije Delta Holding Miroslav Mišković, bankar Miodrag Kostić i srpski ‘kralj mesa’ Petar Matijević koji je prije deset godina preko Envera Moralića i njegova Kutjeva došao u posjed 1500 hektara poljoprivrednog zemljišta u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

S imenima koje je Fortenova izvukla u drugi krug natjecanja, premijer Andrej Plenković može odahnuti. Izbjegao je da se prodaja poljoprivrednog biznisa koju je uvjetovao američki fond HPS, nametne kao tema u predizbornoj kampanji. Dva hrvatska igrača – Podravka i konzorcij osječkog Žita i Osatine iz Đakova koja se pokazala kao džoker – u ovoj predizbornoj fazi ne zvuče loše.

Plenković se i proteklog tjedna na predstavljanju HDZ-ovih izbornih lista pohvalio kako je uspješno riješio pitanje Agrokora. To je nazvao prvom velikom krizom svoje Vlade, a rješenje ocijenio kao “prvi primjer velikog i snažnog državnog intervencionizma”.

Državno zemljište, europske potpore

Upućeni u cijeli proces kažu kako bi u ovom trenutku moglo prevagnuti na stranu hrvatskog konzorcija Žito-Osatina koji ima manju financijsku snagu od Podravke, ali veće tehnološko znanje i iskustvo.

„Ostane li Plenković na vlasti, jasno je da Martina Dalić, ma kako bila uspješna u korporaciji, sigurno nije politički jača od ‘Prstena’ koji okuplja poduzetnike iz Bosanske Posavine i čiji je Pipunić prominentni član”, rekao nam je jedan od konzultanata koji je htio ostati anoniman. Pipunić je navodno svoj interes pokazao još prije par godina, imali su, navodno, načelni dogovor, a onda mu u Vladi nisu dali zeleno svjetlo.

Drugi stručnjak koji dobro poznaje tržište, misli da najveće šanse ima Podravka jer je vezana uz državu. „Koliko god se ponavljalo da je Fortenova sada privatna kompanija, ona je vezana uz državno zemljište i velike EU potpore”, kaže. „Odluči li politika da je to Podravka, bit će Podravka.”

Solidan izbor

No, perjanica domaće poljoprivredne proizvodnje morat će se onda baviti primarnom proizvodnjom koja je godinama nije zanimala. Tako je u ožujku član Uprave Podravke Ivan Ostojić priznao da se sušeno povrće za Vegetu u cijelosti uvozi.

„U Hrvatskoj u ovom trenutku, barem koliko mi znamo, nema proizvođača sušenog povrća koji je u stanju proizvesti količine koje su nama potrebne. Dok se ta situacija ne promijeni, mi smo nažalost prisiljeni uvoziti sušeno povrće”, rekao je.

Podravka raspolaže samo s 1000 hektara zemlje i ovisi o kooperantima. To traži dugoročan i ozbiljan pristup, a koprivnička tvrtka u povijesti nije sve najbolje odigrala, pa je ostala na vrlo malo kooperanata. „No, ta bitka nije samo Podravkin grijeh nego pokazuje složenost hrvatskog poljoprivrednog eko sustava, strukture naših obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i ulogu politike koja nikada nije to poticala. Podravka je solidan izbor za Fortenovin agrobiznis”, kaže jedan od konzultanata.

Orbanova šoping lista

Lőrinc Mészáros dat će financijski najjaču ponudu, vjeruju naši sugovornici. „On ima dobru financijsku sliku, a vjerojatno i podršku mađarskih vlasti”, kaže naš sugovornik. Jedan od najbogatijih Mađara glavni je sponzor NK Osijek gdje je u nogometni stadion uložio 65 milijuna eura, lani je kupio najvećeg hrvatskog proizvođača i izvoznika svježe jabuke, tvrtku Rabo iz Kneževih Vinograda, a sada širi svoj turistički biznis na opatijskoj rivijeri.

Za njega je svojedobno Deutsche Welle napisao da šoping listu piše premijer Viktor Orban. Bogatstvo mu se procjenjuje na 1,3 milijarde eura, a mađarski portal 24.hu piše kako je poslovni imperij tog bivšeg montera plinskih instalacija i načelnika u Orbanovu rodnom mjestu, eksponencijalno narastao u deset godina nakon što je mađarski premijer zahladio odnose s Lajosom Simicskom, bivšim blagajnikom stranke Fidesz.

Domaći konzultanti kažu da je njegov poljoprivredni biznis u mađarskoj komplementaran Fortenovinim poduzećima – ima upravljačko znanje, novac, tehnologiju i know-how.

Od 350 do 500 milijuna eura

Ali, neće to biti jedino važno. „Iako vjerujem u slobodno tržište, i smatram da treba pobijediti onaj tko će najviše platiti, poljoprivreda je specifična branša, gladna vojska ne ratuje, i mislim da će se naći načina da to ostane u hrvatskim rukama.”

Iako se u medijima baratalo s cijenom od 350 do 500 milijuna eura, koliko su potencijalni kupci spremni platiti, znat će se tek nakon dubinskog snimanja. Jedan od poljoprivrednih konzultanata kaže da se u Fortenovine agrotvrtke proteklih godina nije dovoljno ulagalo te da status quo predugo traje za procese u poljoprivrednoj i prehrambenoj proizvodnji. „Pitanje je koliko će kupac morati uložiti da bi postigao optimalan standard.”

„Gledate li EBITDA-e tih tvrtki, cijena od 350 milijuna eura je realna, ali ako kalkulirate koliko ćete morati investirati, ta cijena nije baš utemeljena. No kupujete potencijal.” Pobijedit će onaj kupac koji će Fortenovin agrobiznis najviše željeti. Najteže će, kaže, izračunati vrijednost biološke imovine i procijeniti tehnološko stanje. Proces neće brzo završiti. Upućeni kažu da će Belje, Vupik, PIK Vinkovci i Vinka novog vlasnika dobiti najranije krajem godine.