Država mora isplatiti 3000 eura bivšem zatvoreniku zbog nehumanih uvjeta u Remetincu: 'Čuvari su ga šamarali iz osvete'

Žalio se na grozne higijenske i sanitarne uvjete u zatvoru . Stigla je nepravomoća presuda

19.03.2009., Zagreb - Zatvor u Remetincu. rPhoto: Slavko Midzor/24sata
FOTO: Slavko Midzor/24sata

Općinski sud u Novom Zagrebu donio je nepravomoćnu presudu u travnju 2024. kojom je Republika Hrvatska obvezna bivšem zatvoreniku isplati štetu u iznosu od 3000 eura s pripadajućom zakonskom zateznom kamatom te parnični trošak u iznosu od 1200 eura sa zateznom kamatom, piše 24sata.

U tužbi, koju je zatvorenik podnio u svibnju 2023., navodi se da je od siječnja do lipnja 2022. godine izdržavao kaznu zatvora u Remetincu, tijekom koje su uvjeti boravka u zatvoru povrijedili njegova prava, uzrokujući mu neimovinsku štetu. On tvrdi da su uvjeti boravka u zatvoru bili neprikladni, te da su mu naneseni fizički i emocionalni stresovi zbog nedostatka privatnosti, higijenskih uvjeta i zlostavljanja od strane osoblja.

Higijenski uvjeti u zatvoru

Prema navodima iz presude, zatvorenik je bio smješten u sobi površine 21,10 m2, s sanitarnim čvorom od samo 1,57 m2, što mu je izazvalo nelagodu i neugodu. Također navodi da se sanitarni čvor nalazio nedaleko od stola za kojim se objedovalo što je zbog neugodnog mirisa i zvuka tužitelju uzrokovalo nelagodu. Navodi da u sobi ne postoji ventilacija iako većina zatvorenika puši pa je u ljetnim mjesecima prostorija užasno smrdjela.

U ćeliji je, kako navodi, boravio 22 sata dnevno jer je jedini izlazak bila šetnja po zatvorskom dvorištu u trajanju od dva sata dnevno. Na navedenom dvorištu, tvrdi, nema sadržaja, osim jednog stola za stolni tenis što je nedostatno za 30 do 40 zatvorenika koji se nalaze u šetnji.

U odnosu na održavanje osobne higijene, navodi da je imao mogućnost tuširanja jednom dnevno u zajedničkoj kupaonici, dok su ostale dane zatvorenici sami improvizirali tuš u sanitarnom čvoru unutar ćelije. U zajedničkoj kupaonici nema uvijek tople vode, tako da se često tuširao u hladnoj vodi. Također navodi da zatvor ne osigurava zatvorenicima redoviti higijenski minimum pa moraju sami nabavljati higijenske potrepštine.

‘Gurali su mu prste u oči’

U presudi se navodi da je tužitelj tijekom jedne šetnje na zatvorskom dvorištu ispala bočica s vodom i otkotrljala se ispod kućice pravosudne policije. Kada je tužitelj posegnuo ispod kućice da dohvati bočicu stresla ga je struja. Opekao si je desnu nadlakticu, a kako tvrdi, policajci ga nisu odveli liječniku, već mu je rečeno da njegov odjel taj dan nema predviđene posjete liječniku.

Također, uprava zatvora zatražila je, kako piše u presudi, da tužitelj napiše izjavu o događaju, no morao je precrtati dio izjave da ga je opekla struja i napisati da se ogrebao, obzirom se zatvor htio ograditi od odgovornosti za naknadu štete koju bi tužitelj eventualno potraživao zbog nastale ozljede. Odveli su ga liječniku tek nakon tjedan dana, a dobio je cjepivo protiv tetanusa, piše u presudi.

“Nakon što je pravosudna policija saznala da je tužitelj rekao liječniku istinu što se dogodilo, taj isti dan u večernjim satima, pravosudni policajci su došli po tužitelja, odveli ga u prostor kupaone gdje su ga šamarali i gurali mu prste u oči, a pri čemu su mu govorili da nije smio liječniku prijaviti što se dogodilo”, piše u presudi, prenosi 24sata. Tijekom tog incidenta tužitelj nije zadobio ozljede no pretrpio je strah i osjećao se poniženo i zlostavljano, navodi se.

Država u cijelosti osporila tužbu

Tri dana kasnije pokraj kućice stavili su upozorenje na opasnost od strujnog udara. Obavijest su uklonili nakon što je kućica uzemljena. Tvrdi da su uvjeti smještaja u zatvoru suprotni uvjetima koji su propisani nacionalnim i međunarodnim zakonodavstvom i Ustavom Republike Hrvatske. Zbog svega navedenog tužitelj je zatražio naknadu neimovinske štete iznos od 3000 eura s pripadajućom zateznom kamatom kao i naknadu parničnog troška, također s pripadajućom zateznom kamatom od dana donošenja prvostupanjske presude do isplate.

Prije podnošenja tužbe zatvorenik se obratio Općinskom državom odvjetništvu u Novom Zagrebu sa zahtjevom za mirno rješenje spora, no do toga nije došlo. U odgovoru na tužbu tuženica, u ovom slučaju Republika Hrvatska, u cijelosti osporava tužbu i tužbeni zahtjev. Kako piše u presudi, navodi da sve zatvoreničke sobe odgovaraju higijenskim, zdravstvenim i prostornim zahtjevima, klimatskim prilikama te su opremljene sanitarnim uređajima koji omogućavaju obavljanje fizioloških potreba u čistim i primjernim uvjetima kada god to zatvorenici žele.

Tvrde da je zatvorenicima omogućeno svakodnevno pranje tijela da su sobe opremljene sa stolovima i klupama za sjedenje, odgovarajućim brojem stolica ovisno o broju zatvorenika koji su smješteni u sobi, sanitarnim čvorom s toaletom, umivaonikom i ogledalom te priključcima na toplu i hladnu pitku vodu. Zatim su naveli da svi dobiju svoj krevet, posteljinu i potrepštine. U odnosu na tužiteljeve navode da je u ćeliji boravio 22 sata dnevno, a jedini izlazak mu je bio šetnja po zatvorskom dvorištu, navodi da je isto regulirano sukladno odredbama Zakona o izvršavanju kazne zatvora i Dnevnom rasporedu za zatvorenike.

Svjedoci potvrdili navode

Također, navodi da se u slobodnom vremenu zatvorenika organiziraju slobodne aktivnosti u zajedničkim prostorijama i prostorijama izvan sobe za smještaj, kao i u sportskoj dvorani te zatvorenicima imaju obavijest o svim navedenim aktivnostima te upravo o njima ovisi hoće li se tim aktivnostima i baviti.

U odnosu na navode tužitelja vezano uz ozljeđivanje navodi da isto ne proizlazi iz očitovanja Odjela zdravstvene zaštite zatvorenika od 12. do 22. prosinca 2022. Nadalje, uvidom u Evidencije dnevnog izvješća dežurnog na odjelu nije zabilježen nikakav incident na zatvorskom šetalištu, a predloženi svjedoci ne mogu imati saznanja o istome jer nisu zajedno boravili na svježem zraku s tužiteljem.

Tužitelj je imao i tri svjedoka iz zatvora. Potvrdili su većinu njegovih navoda. U zatvoru je proveo, kako piše, 156 dana. Protiv ove presude stranke imaju pravo žalbe u roku od 15 dana od dana primitka prijepisa.