Država priznaje da gubi bitku protiv bespravne gradnje pa na prvu liniju šalje komunalne redare

Redari bi trebali skupljati ručnike po plaži pa onda kažnjavati bespravne graditelje, koji su često njihovi šefovi

09.03.2023., Pula - U naselju Sikici na podrucju Pule vlasnici bespravno sagradjenih objekata koji su dobili rjesenja drzavnog inspektorata zapoceli su rusenje te odvoz matrijala kako im se nebi naplatilo rusenje njihovih objekata. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

Građevinska inspekcija gubi bitku protiv bespravne gradnje u Hrvatskoj pa su se u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine dosjetili da bi inspektorima u tom poslu mogli pomoći – komunalni redari.

Tako će komunalni redari uz provjeru jesu li se svi držali pravila da se mjesto na plaži ne može rezervirati ostavljanjem ručnika, da u zimskim mjesecima treba počistiti snijeg ispred ulaza u zgradu i da se na zelenim površinama ne smije ostavljati smeće, od sada sprečavati i bespravnu gradnju. Predlaže to ministarstvo Branka Bačića u prijedlogu izmjena Zakona o građevinskoj inspekciji i procjenjuje da će “proširenje ovlasti komunalnim redarima doprinijeti efikasnijem postupanju protiv nezakonitih graditelja”.

Prije Bačića komunalnih redara sjetio se IDS

No, nije Bačić prvi koji se dosjetio toga da bi država na bespravne graditelje mogla poslati i komunalne redare. Slične izmjene zakona koje bi u rješavanje problema bespravne gradnje uključile i komunalne redare predlagao je i IDS, ali je Vlada, pa i HDZ-ova većina u Saboru, odbila oporbeni prijedlog. I to uz objašnjenje da komunalni redari već sada imaju određene ovlasti u borbi protiv bespravne gradnje, odnosno da mogu, kako je to tada kazao glavni državni inspektor Andrija Mikulić, prijaviti takvu gradnju Inspektoratu.

Osam mjeseci kasnije Ministarstvo priznaje da građevinski inspektori ipak trebaju pomoć. Ako Bačićeve zakonske izmjene budu prihvaćene, komunalni redar će vlasniku, odnosno izvođaču radova moći narediti obustavu gradnje kad gradi bez izvršne građevinske dozvole ili drugog akta za građenje. Pritom obustava građenja znači da će komunalni redar zatvoriti gradilište i postaviti poseban službeni znak. Ako se radovi nastave i nakon toga, komunalni redar može ispisati i novčanu kaznu.

Sprečavanje raširene pojave bespravne gradnje

Cilj predloženih promjena, navodi Ministarstvo, jest sprečavanje “raširene pojave bespravne gradnje”. “Imajući u vidu problem svih jedinica lokalne samouprave koji se odnosi na bespravnu gradnju, odnosno građenje bez potrebnih dozvola te relativno nedovoljan broj građevinskih inspektora koji postupaju na cijelom području Republike Hrvatske, ovim zakonom želi se doprinijeti efikasnijem postupanju protiv nezakonitih graditelja”, stoji još u objašnjenju zakonskog prijedloga.

Time se zapravo priznaje da postojeći sustav borbe protiv nezakonite gradnje nije u stanju dobiti bitku i da je država s nedovoljno inspektora slabija strana u tom ratu pa joj nije ostalo ništa drugo nego u pomoć pozvati komunalne redare. No, pitanje je koliko će to ojačati borbu protiv ilegalne gradnje jer brojne lokalne zajednice suočavaju se s nedovoljno ljudi u komunalnom redarstvu.

Prema podacima koje smo dobili od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, krajem 2022. godine u Hrvatskoj su bila zaposlena 822 komunalna redara, od čega u Gradu Zagrebu njih 95. Na pitanje kakav je stav lokalnih vlasti o novoj ulozi komunalnih redara, iz Ministarstva odgovaraju da su članovi radne skupine za izradu Izmjena i dopuna Zakona o građevinskoj inspekciji među ostalima i predstavnik Udruge gradova te predstavnik Hrvatske zajednice općina. Tvrde i da su baš oni tražili nove ovlasti za komunalne redare.

Kako će načelnike kažnjavati njihovi zaposlenici?

“Navedeni članovi radne skupine upravo su istaknuli problematiku da prijave nezakonite gradnje, kojih je velik broj, dolaze na adresu gradova, odnosno jedinica lokalne samouprave, pa da bi stoga bilo potrebno donijeti izmjene i dopune Zakona o građevinskoj inspekciji, kojima bi se dale ovlasti komunalnim redarima u provođenju nadzora (do sada u isključivoj ovlasti građevinskih inspektora)”, poručuju iz Ministarstva.

Pri tome je, dodaju iz Ministarstva, istaknuta potreba istih članova radne skupine da se otvaraju nova radna mjesta za komunalne redare (visoke stručne spreme građevinskog smjera) kojima bi se dale ovlasti građevinskih inspektora. S obzirom na to da su u Hrvatskoj lokalni čelnici često i bespravni graditelji, pitanje je kako će komunalni redari, koji su zaposlenici lokalnih vlasti, kažnjavati svoje šefove.

No, država na čijem teritoriju bespravno grade i time se hvale i Nijemci, o kojima vlada mišljenje da se strogo drže zakona, osuđena je i na takve riskantne pokušaje.