Državna institucija godinama je pokušavala prisiliti vlastitu tvrtku da joj vrati milijune. Sada ostaje bez tog novca

Tvrtka ima dugovanja prema brojnim državnim institucijama

17.04.2019., Zagreb - Zgrada Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Ulici Antuna Mihanovica. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL (17.04.2019., Zagreb - Zgrada Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Ulici Antuna Mihanovica. Photo: Marko Lukunic/PIXS
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL, Patrik Macek / Pixsell

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) nije uspio od vlastite tvrtke Hrvatsko mirovinsko osiguranje (HMO) naplatiti višemilijunske dugove jer je ona završila u stečaju. Epilog je to priče o kojoj je Telegram pisao još prije dvije godine kada je HZMO od HMO-a potraživao 35 milijuna kuna.

Tvrtka HMO otišla je u stečaj prije mjesec dana, 23. travnja ove godine. Ukupni dug koji je ostavila iza sebe iznosi 10.370.741,34 eura, a tvrtka najviše duguje upravo Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.

Iz te institucije odgovorili su Telegramu da “zbog prezaduženosti i nesposobnosti za plaćanje društvo HMO d.o.o. nije moglo podmirivati svoje obaveze te samim time Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje nije u potpunosti naplatio svoja potraživanja”. “Preostala tražbina koju će HZMO prijaviti u stečajnom postupku iznosi oko 2,7 milijuna eura”, navode u odgovoru.

Duguju i drugim institucijama

Kada se taj iznos preračuna u kune, HMO je HZMO-u ostao dužan nešto više od dvadeset milijuna kuna, što znači da je vratila oko 15 milijuna kuna dugova. Osim toga, iz HZMO-a dodaju i da njihova tvrtka koja je završila u stečaju ima dugovanja i prema drugim institucijama.

Hrvatsko mirovinsko osiguranje tako duguje Poreznoj upravi 14.140,90 eura, Središnjem registru osiguranika – Regos 953,91 euro, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje 3255,28 eura, a Agenciji za osiguranje radničkih tražbina 2466,50 eura.

Novac držali na računu

Telegram je prije dvije godine detaljno pisao o ovom neobičnom slučaju. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje tada je od vlastite tvrtke Hrvatsko mirovinsko osiguranje d.o.o. potraživao gotovo 35 milijuna kuna.

Državna revizija zaključila je da društvo HMO ne podmiruje obveze prema Zavodu, nego sredstva od naplaćenih potraživanja za račun Zavoda oročava u poslovnoj banci, a u financijskom izvješću revizori su naveli da HMO na računu u banci ima oročeno 40 milijuna kuna.

Ignorirali zahtjev HZMO-a

HZMO je u lipnju 2020. uputio zahtjev HMO-u za podmirenje dospjelih potraživanja, ali ih je ta tvrtka ignorirala. U listopadu iste godine HZMO je tvrtki uputio opomenu pred ovrhu. No, čini se da se HZMO-u nije žurilo s tim jer “do vremena obavljanja revizije (listopad 2021.) ovršni postupak nije pokrenut”, stajalo je u revizorskom nalazu.

Dubioza oko ovog birokratskog kaosa vjerojatno je nastala tijekom promjene nadležnosti i izmjenama zakona zbog kojih je tvrtkom HMO, koja je prvotno osnovana u ingerenciji ministarstava nadležnih za mirovinski sustav, upravljalo ministarstvo za državnu imovinu.

Izmjenama zakona 2018., upravljanje dionicama i udjelima u vlasništvu HZMO-a prešlo je CERP-u, pod ingerencijom tadašnjeg Ministarstva državne imovine, koje je u međuvremenu ukinuto. Revizija je u izvješću navela da “društvima iz portfelja Zavoda koja su od strateškog i posebnog interesa za RH upravlja Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine”.