Dugogodišnja dopisnica iz Azije: 'Kinezi ne žele Putinov poraz, strahuju da bi oni u tom slučaju mogli biti sljedeći'

'Ni jednom riječju nisu podržali agresiju na Ukrajinu, ali su proruski neutralni'

FOTO: HRT, AFP

Dugogodišnja specijalna dopisnica ljubljanskog Dela iz Azije i zasigurno jedna od naših najvrsnijih poznavateljica Kine Zorana Baković u Dnevniku HRT-a je govorila o srušenom kineskom balonu za koji Amerikanci tvrde da je špijunski, a službeni Peking inzistira da je meteorološki. Pentagon je u ponedjeljak priopćio da je pronađena “ključna elektronika” iz balona, uključujući i “ključne senzore” koji su se, kako tvrde, vjerojatno koristili za prikupljanje obavještajnih podataka.

Baković je na pitanje novinara što po njoj stoji iza prelijetanja špijunskog balona, ali i drugih objekata za koje još nije utvrđeno jesu li također kineski, odgovorila da je to “pitanje za milijun dolara”.

“To je jako teško reći i vrlo je zanimljivo da ima puno tumačenja i na kineskoj strani o čemu se to radi. Više se tu radi o pitanju zbog čega je baš u ovome trenutku prvi balon koji je primijećen bio iznad Montane, iznad američkih vojnih baza, i zašto se u trenutku prije Blinkenova posjeta Pekingu sve to događa, pogotovo što je bilo jasno da će to utjecati na taj posjet, odnosno, kao što smo vidjeli, i odgoditi ga. I kome je to bilo u interesu?”, rekla je Baković.

Ključno pitanje o balonu nad Amerikom je: Je li Xi znao?

“S kineske strane ima spekulacija svakojakih. I kada govorim o kineskoj strani onda govorim o neovisnim analitičarima. Državni mediji to uglavnom ismijavaju i s obzirom da se sve to događalo uoči kineskog tradicionalnog praznika lampiona, zapravo ismijavaju američke tajne službe kao da su primijetile lampion i povjerovale da je to nekakav špijunski balon”, pojasnila je novinarka.

“A neovisni analitičari zapravo postavljaju ključno pitanje: je li predsjednik Xi Jinping znao da su baloni iznad Montane u tom trenutku, najosjetljivijim od svih u kojem se mogao dogoditi? Pitaju i je li to možda zapravo neka namjera kineskih ultraoštrih snaga da podriju ovaj trend, koji se pojavio posljednjih par tjedana ili možda čak i mjeseci, popuštanja kineskoga stajališta prema Americi i pokušaja Kine da zakrpa one rupe koje su se pojavile i da opet s Amerikom uspostavi partnerstvo, što je dao do znanja i sam kineski predsjednik da je vrlo voljan to učiniti”, kaže Baković.

Amerika odustala od dosadašnje politike, priprema se za sukob

Novinar ju je pitao je li dosadašnji američko-kineski trgovinski rat sada prebačen i na sigurnosno polje, na što je Baković odgovorila potvrdno i ustvrdila da je to iznimno opasno.

“Ono što smo vidjeli iz svega ovoga da se događa jest da je Amerika definitivno odustala od svoje politike engagementa, odnosno privlačenja Kine u dijalog i partnerstvo i sve što je sada interesira je što Kina zapravo priprema i zašto krade tu tehnologiju. Kina je krala tehnologije posljednjih trideset godina i Amerikanci su toga bili svjesni. Dapače, vrlo često su puštali da to čini očekujući da će se određenom razinom razvoja Kina početi sama mijenjati na unutarnjem planu i mijenjati svoj politički sustav. Kako se to nije dogodilo, sada je definitivno Amerika odustala od te politike i prešla zapravo na neku vrstu pripreme za sukob sa svojim najvećim rivalom, a to je Kina”, tumači Baković.

Tajvan je kineska opsesija, oko Ukrajine su proruski neutralni

Na pitanje je li opasnost od sukoba realna, Baković odgovara da je to jako teško reći jer, kako navodi, Kini nije u interesu nikakav oružani sukob sa samom Amerikom. “Kini je u interesu dobiti Tajvan. To je kineska opsesija i krajnji cilj. Ako će za Tajvan morati ratovati s Amerikom, onda će se i to dogoditi. Međutim, nije primarno to da je Kini rat s Amerikom nužan zbog bilo čega”, kaže Baković.

Objasnila je i kinesku poziciju prema ratu u Ukrajini.

“To je vrlo opasno i moramo biti vrlo svjesni da nas čeka vrlo velika odluka o tome kako ćemo se i mi u Europskoj uniji ponašati prema Kini. Trenutačno je kinesko stajalište prema Rusiji ono što smo nekada govorili da je Kina vrlo nezadovoljna Putinovim ponašanjem i ovom agresijom i ono se polako pretvorilo u prorusku neutralnost. Dakle, Kina je neutralna i dalje. I dalje nijednom riječju ne daje Putinu za pravo. Ali, sada se sve više iz te neutralnosti pomiče ka tome da ne želi potpuno pobijeđenog Putina upravo zbog toga što ima osjećaj da onoga trenutka ako Rusija i Putin budu pobijeđeni, na redu je Kina i da će se Amerika onda potpuno fokusirati na trošenje te ogromne vojne sile koju je Kina do ovoga trenutka uspjela razviti”, zaključila je na kraju Zorana Baković.