Dumbovićeva obitelj kupila gradsko zemljište za smiješan novac. Otkrivamo kako je Grad mijenjao vlastita pravila da im pomogne

Donosimo novi krak priče o tvrtki u vlasništvu snahe Darinka Dumbovića

Telegram je prije dva tjedna otvorio novu priču, neugodnu za gradonačelnika Darinka Dumbovića. Kako smo otkrili, Grad Petrinja prodao je privatnoj firmi zemljište za 63.000 kuna, a onda ga opet otkupio za 565.000 kuna.

To pritom nije jedina zanimljivost o poduzetničkoj zoni Mošćenica; Grad Petrinja dva je tamošnja zemljišta jeftino prodao tvrtki Titan Commerce, u vlasništvu snahe gradonačelnika Darinka Dumbovića, čiji je direktor njegov sin Darko Dumbović.

Neobično objašnjenje iz Grada

No, kako je Telegram upravo doznao, na jednom od tih zemljišta Grad nema zabilježeno pravo prvokupa u trajanju pet godina, što je bio propisani uvjet kada je gradska uprava jeftino prodavala parcele poduzetnicima. Iz Grada su na službeni Telegramov upit odgovorili kako je to zato što se “pravo prvokupa može izbrisati onima koji to zatraže, a potrebno im je u svrhu hipotekarnog zaduženja”.

To međutim nije u skladu s odlukom gradskog vijeća iz 2018. godine. Tamo jasno stoji kako se zabilježba može prijevremeno brisati samo ako je vlasnik ishodio pravomoćnu građevinsku dozvolu za gradnju gospodarskog objekta. Nema spomena o hipotekarnom zaduženju, a što je najbolje, u zemljišnim knjigama na ovoj čestici ionako nikakav kredit nije upisan.

Iz informacijskog sustava prostornog uređenja Ministarstva graditeljstva vidljivo je pak kako je Titan Commerceu tek 4. ožujka ove godine izdana dozvola za gradnju građevine poslovne namjene i još nije pravomoćna.

Na susjednoj čestici koja je u vlasništvu Skele Banovine jasno piše zabilježba Grada o prvokupu, dok je na onoj u vlasništvu Titan Commerca nema

Kupili jeftino, a mogu prodati skupo

Na natječaju 30. studenog 2015., sedam mjeseci nakon osnivanja, tvrtka Titan Commerce kupuje svoju prvu česticu u poduzetničkoj zoni površine 2764 četvornih metara za iznos od 56.000 kuna. Potom 28. travnja 2016., na idućem natječaju, tvrtka Extilum Holding AB iz Švedske kupuje dvije parcele površine 3531 metar kvadratni za 72.620 kuna. Prema odgovoru Grada ta prodaja je propala (iako ne navode točan razlog), pa su te nekretnine 8. prosinca 2016. ponovno prodane, no ovaj put ih, za istu cijenu, kupuje Titan Commerce. Kasnije te dvije čestice spajaju u jednu.

Riječ je o čestici za koju su iz Titan Commerca tek sada dobili nepravomoćnu građevinsku dozvolu, a koju su zatražili lani u srpnju, dakle gotovo četiri godine nakon kupovine. Možda malo neobično za nekoga tko je tamo odlučio uložiti u proizvodnju, ali ne i za nekoga tko želi preprodati to zemljište.

Kada im građevinska dozvola postane pravomoćna to će zemljište, poput slučaja o kojem smo izvještavali, moći prodati dalje i to sa znatno povećanom tržišnom cijenom, bez da su na njima pokrenuli proizvodnju i ispunili uvjete po kojima su ih dobili za upola manju cijenu od tržišne.

Kako su se bitno mijenjale cijene

Priča o neobičnim situacijama oko zone počinje još u travnju 2014. kada gradsko vijeće Grada Petrinje donosi odluku o prodaji 19 parcela u Poduzetničkoj zoni Mošćenica – Poljana sveukupne vrijednosti 2.999.532 kuna. Međutim 3. ožujka 2015. Gradsko vijeće donosi odluku o prodaji u kojima mijenja uvjete i značajno smanjuje cijene nekretnina. Prema njima 19 parcela sada ima sveukupnu vrijednost od 1.072.370 kuna, dakle gotovo 2 milijuna kuna manje nego godinu ranije. To smanjenje iz Grada su za Telegram pravdali kao mjeru za privlačenje investitora te su nam u odgovoru tvrdili kako nikakav vještak ni 2014., a ni 2015. nije radio nikakvu procjenu zemljišta.

“Grad je definirao cijene tako da privuče ulagače i to je napravio potpuno legitimno i transparentno”, tvrde iz Dzmbovićeva ureda. To je pak u proturječju s Odlukama gradskog vijeća iz 2014. i 2015., gdje jasno piše da se početne cijene za nekretnine utvrđuju prema procijenjenoj tržišnoj vrijednosti zemljišta odnosno prema nalazu i mišljenju ovlaštenog sudskog vještaka građevinske struke.

Telegram je Grad pitao možemo li dobiti uvid u elaborate o tim procjenama, ali su nam odgovorili kako elaborate o procjeni vrijednosti zemljišta iz 2014. i 2015. godine ne možemo vidjeti “jer se nalaze u ruševini bivše Gradske uprave.” Onda smo ih pitali kako je moguće da postoje elaborati ako su u prijašnjem odgovoru tvrdili da nikakve elaborate nisu radili, ali nam na to nisu odgovorili. U svakom slučaju Titan Commerce je čestice kupio tek nakon tog umanjenja cijena, a za koje je nejasno kako je do njega došlo.

Kupci su bili dužni pokrenuti proizvodnju

Inače prema propisanim uvjetima iz prvog natječaja 2014. kupac nekretnine u poduzetničkoj zoni bio je dužan započeti izgradnju planiranih objekata na kupljenoj nekretnini najkasnije u roku od godinu dana, te započeti obavljati gospodarsku djelatnost najkasnije u roku od dvije godine. U suprotnome, stajalo je u uvjetima, Grad Petrinja ima pravo na jednostrani raskid ugovora bez plaćanja naknade, a nekretnina se vraća u vlasništvo i posjed Grada. Ponuditelji su pak bili dužni podnijeti i niz dokumenata kojima dokazuju ozbiljnost ulaganja.

No već 2015. gradsko vijeće ukida uvjet o gospodarskoj djelatnosti u roku od dvije godine, a dokumentacija koju su tvrtke trebale podnijeti je značajno srezana te su iz nje, uz ostalo, maknuti uvjeti da tvrtke dostave financijske pokazatelje poslovanja, ocjenu isplativosti ulaganja, analizu utjecaja projekta na okoliš te zaključnu ocjenu projekta. Kada je Telegram Grad pitao može li doći do poslovnih planova koje su im tvrtke predale prilikom kupnje, odgovorili su nam kako oni nisu dostupni “radi uništene dokumentacije u potresu”.

Na Telegramov upit zašto pak Grad sve do sada nije Titan Commerceu, ali i ostalim poduzetnicima u zoni, oduzeo čestice budući da nisu pokrenuli proizvodnju, iako su na to bili obvezani ugovorom. Iz Dumbovićeva ureda tvrde da nisu jer – “nismo u pravu”. Prema njima tvrtke su samo morale započeti poslove uključujući ishođenje dokumentacije za obavljanje poslova (lokacijska ili građevinska dozvola), a što su, prema njima, svi i učinili. Kao i prijašnji odgovori i ovaj je u suprotnosti s onime što piše u službenim odlukama gradskog vijeća Grada Petrinje.