Ekskluzivne fotografije: Državna banka kojoj prijeti velika ovrha potrošila 302.000 kuna na dizajnerski namještaj za urede

Iz Hrvatske poštanske banke Telegramu tjednima nisu odgovarali na pitanje koliko su potrošili na dizajnerski namještaj

Telegram je došao u posjed zanimljivih fotografija koje pokazuju kako je uprava državne Hrvatske poštanske banke odlučila preurediti urede u svojoj zgradi u Jurišićevoj 4. I na tome nije štedjela.

Ispred sjedišta banke u najstrožem centru Zagreba snimljen je kamion iz kojeg su radnici užurbano iznosili namještaj. Na ceradi je, vidi se na fotografijama, pisalo NUNC, što je naziv poznatog brenda iz Đakova za koji rade vrhunski dizajneri. Da je namještaj doista namijenjen za HPB-ove urede, pokazuju i dokumenti u prozirnoj košuljici naslovljeni “Prijedlog interijera – HPB dizajn uredskih prostora”, koji su snimljeni kraj kamiona.

Prijedlog preuređenja uredskih prostora HPB-a

O kakvom je namještaju riječ? Na web stranici jednog zagrebačkog dućana koji prodaje NUNC proizvode stoji kako, primjerice, njihova stolica model Bolta košta 2160 kuna, a Ruvo 6000 kuna. Cijena komode Duja je 7400, modularne police Sfumato koštaju 8200 kuna, a modularni stol Ala prodaje se za 12.180 kuna.

Morali smo, zbog potresa

U HPB smo još 9. rujna poslali službeni upit o kakvom se preuređenju radi, no odgovor danima nije stizao, niti nam se itko javio na oglašeni telefon. Stoga smo 15. rujna, dakle tjedan dana nakon prvog upita, poslali i podsjetnik. Tek idući dan nazvali su nas iz Odjela za korporativne komunikacije. Nejavljanje su pravdali time da neki zaposlenici još rade od kuće pa je, citiramo, “jedna od kolegica očito zaboravila preusmjeriti telefon i previdjela mail”. Odgovor je na kraju stigao pretprošli petak, ali u njemu nisu spomenuli kupovinu dizajnerskog namještaja nego su napisali kako je zgrada bila oštećena u potresu pa je u postupku dovođenja u funkcionalno stanje.

“Sanirani prostori opremaju se namještajem potrebnim kako bi se prostor priveo svrsi i kako bi bio omogućen povratak djelatnika na njihova radna mjesta, sve unutar planiranih aktivnosti Banke”, stoji u odgovoru koji je Telegram primio.

‘Banka je u riziku od štete’

Kada smo se povratno javili i kazali kako imamo informaciju da su nabavljali dizajnerski namještaj te ih zamolili da nam odgovore koliko je koštao, iz Odjela za korporativne komunikacije napisali su nam kako su, citirano, “shvatili da informacije koje tražimo spadaju u domenu Zakona o pravu na pristup informacijama te će sukladno tome provesti Test razmjernosti i javnog interesa te nas u roku od 15 dana obavijestiti o ishodu”.

U telefonskom razgovoru s gospođom Sandrom Skendžić iz HPB-a obaviješteni smo da su dužni obaviti zakonske procedure jer drugačije “dovode banku u rizik od štete”, ali i da je moguće da procijene kako informacija nije od javnog interesa. Odgovor je, ipak, napokon stigao 1. listopada . Napisali su kako su im dobavljači Tehnopaneli namještaj d.o.o., Padovan d.o.o. i Modul d.o.o., odnosno tvrtka koja stoji iza brenda NUNC. “Ukupna vrijednost nabave je 302.303,13 kuna” naveli su iz HPB-a.

Iako su naveli kako nabavljeni namještaj iz Modula pripada srednjoj, a ne luksuznoj kategoriji naknadno su nam otkrili kako je on sveukupno koštao 246.328,75 kuna. Dakle 81 posto vrijednosti kupljenog namještaja otpalo je na dizajnerski NUNC.

Nisu obveznici javne nabave

HPB je banka u kojoj RH direktno ima 42.43 posto vlasništva. Udjel je realno veći, ako se u njega pribroje i postoci koje kontroliraju Hrvatska pošta, Hrvatska agencija za osiguranje depozita i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.

No iako je država većinski vlasnik HPB-a ta banka nije obveznik javne nabave pa javnost stoga nema uvid u planove nabave i iznose koji se u sklopu nje troše. “Hrvatska poštanska banka obavlja tržišnu djelatnost sukladno Zakonu o kreditnim institucijama radi stjecanja dobiti, a ne djelatnost od općeg interesa u smislu propisa o javnoj nabavi”, kazali s iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Predsjednik Uprave HPB-a je Marko Badurina koji je na toj poziciji od 2019., a banka je lani imala neto dobit od 182 milijuna kuna. Inače HPB je baš izgubila spor protiv bivšeg klijenta, Jušte Puharića, koji je dobio pravomoćnu presudu prema kojoj mu moraju isplatiti iznos od oko 12,7 milijuna kuna, sa zakonskim zateznim kamatama.