El Chapo je zatvoren, ali njegov kartel Sinaloa se i dalje širi, pokazuje novo izvješće DEA-e

Meksički karteli kontroliraju ogroman dio američkog tržišta droga

Police stand guard before the arrival of Hector "El Guero" Palma Salazar, member of the Sinaloa cartel at the international airport in Mexico City on June 15, 2016. 
US authorities turned over veteran drug lord Palma Salazar to Mexico on Wednesday after he spent nine years in prison in California. / AFP PHOTO / Pedro Pardo
FOTO: AFP/AFP

Meksički karteli kontroliraju ogroman dio američkog tržišta droga. Uvjerljivo najveći utjecaj među njima ima kartel Sinaloa, najstariji kartel u Meksiku koji pod kontrolom drži dobar dio tržišta ameriičke Zapadne obale, a djeluje diljem svijeta, od Hong Konga i Australije do Argentine i Europe, piše Business Insider.

Postoje razlozi za sumnju u koheziju unutar samog kartela, posebno u svjetlu otezanja s zatvaranjem njihovog nominalnog vođe “El Chapa” Guzmana. No prema nedavnim izvješćima DEA-e, Sinaloa i dalje kontrolira lavovski dio američkog tržišta.

Vertikalna struktura

Važno je napomenuti da Sinaloa ne funkcionira kao tradicionalan hijerarhisjki strukturiran kartel. Pretpostavlja se da mu je struktura vertikalna, poput organizacije sačinjene od povezanih frakcija koje djeluju zajedno, ali kontroliraju samo dio cijelog procesa, od proizvodnje droge, krijumčarenja i distribucije.

“Kartel Sinaloa izvozi i distribuira velike količine metamfetamina, marihuane, kokaina i heroina u Sjedinjene Države i kontrolira distribucijske točke u Phoenixu, Los Angelesu, Dneveru i Chcagu , između ostaloga”, stoji u izvješću DEA-e.

Područje utjecaja glavnih meksičkih kriminalnih organizacija u SAD-u DEA

Surađuju s lokalnim bandama

Meksički karteli često surađuju s lokalnim bandama u SAD-u kako bi distribuirali droge. Na taj način šire utjecaj i odmiču se prodaje na ulici, tako da ih je teže inkriminirati istragom. No, prema podacima DEA-e, karta rasporeda kontrole teritorija kartela promijenila se između 2015. i 2016. godine.

Najvažnija promijena je to što je Sinaloa od kartela Juarez preuzela dio kontrole u Novom Meksiku. Iako nije toliko ekspanzivan kao Sinaloa, kartel Juarez i dalje ima prilično snažan utjecaj na tržišta u Denveru, Chicagu, Oklahomi, and Kansas Cityju.

Zaljevski kartel i CJNG

Južni Teksas je i dalje pod kontorlom Zaljevskog kartela, usprkos sukobima organizacije s meksičkom policijom i drugim kartelima. “Zbog svoje teritorijalne dominacije u području sjeveroistočnog Meksika, Zaljevski kartel krijumčari većinu pošiljki droge od doline Rio Grandea i South Padre Islanda u južnom Teksasu”, stoji u DEA- inom izvješću.

Iz karti se vidi i uspon kartela Jalisco New Generation, koji je nastao odvajanjem od Sinaloe 2010. godine. Koncentriran je u nekim dijelovima Kalifornije, ali se pojavljuje i u južnoj Floridi i na sjeverozapadu zemlje, a pokušava se probiti i do istočne obale. Poput kartela Sianaloa, CJNG je vertikalno organizirana organizacija a krijumčare metamfetamin, marihuanu i heroin.