Energetski stručnjak: 'Naviknite se na šokove, cijena plina bi u travnju mogla skočiti za 50 posto'

'Sreća je što je kraj sezone. U travnju više neće biti zime', ističe

15.06.2018., Zagreb - Plinsko brojilo.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Iako se cijene plina do travnja u Hrvatskoj neće mijenjati, energetski stručnjak Igor Grozdanić tvrdi da bi tada mogle drastično porasti, pa čak i za 50 posto. Gostujući na N1 Televiziji Grozdović je kazao da su poskupljenja na tržištu naftnih derivata trend te da se s obzirom na to može očekivati još šokova. “Na Vladi je da se to amortizira”, istaknuo je.

Potom je iznio prijedlog za amortizaciju te primjer. “To se može riješiti putem trošarina. Slovenija ima plivajuće trošarine u naftnim derivatima, to zagovaram jer mislim da bi to krajnjim potrošačima omogućilo da prežive naftne troškove”, kazao je.

Nema straha od nestašice

Ističe kako će naftni derivati “otići u povijest”, ali da se to neće tako brzo dogoditi “ako neće koristiti alternativna goriva, od plina do elektromobilnosti i vodika.” Govoreći o korištenju prirodnog plina navodi da mu je cijena od početka godine rasla čak 200 posto.

“Što se tiče prirodnog plina, od početka godine nabavna cijena plina na europskim tržištima rasla je preko 200 posto. Najvažniji razlog je smanjenje zaliha prirodnog plina, za četvrtinu su niže od petogodišnjeg prosjeka, a onda i ruske igre sa Sjevernim tokom 2, te potražnja u Kini”, veli. Grozdanić pritom navodi da se ne treba pribojavati nestašice te da Rusija ima snagu u iduće tri godine i povećati proizvodnju plina.

Drastičan skok

Premda se cijene u Hrvatskoj do travnja iduće godine neće mijenjati, skok nakon toga bi prema Grozdićevim riječima, mogao biti drastičan. “To ovisi o tri stavke cijena. Ako naraste dobavljačka stavka, moglo bi biti oko 30-50 posto skoka cijene plina. Sreća je što je kraj sezone. U travnju više neće biti zime. Cijena plina je trenutno visoka, prema zimi će padati jer potražnja raste. Možemo očekivati po mojoj procjeni 20-ak posto rast cijene.”

Građanima ujedno poručuje da se naviknu na šokove, a Vladi da “napokon počne koristiti programe energetskog siromaštva.”