Ursulu von der Leyen nakon posjeta Izraelu olajava pola Bruxellesa. Politico citira tračeve: 'Ponaša se kao kraljica'

Iznenadni posjet šefice Europske komisije Izraelu izazvao je niz kritika, ali to je tek jedan od njenih spornih poteza

EU Commission President Ursula von der Leyen gives her annual State of the Union address during a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on September 13, 2023. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP)
FOTO: AFP

Za mnoge međunarodne saveznike, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je “gospođa Europa” – prava predsjednička figura koja je upravljala blokom kroz pandemiju covida-19 i držala ga ujedinjenim u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu. Međutim, blistava reputacija njemačke političarke u inozemstvu sve više blijedi zbog slabosti unutar središnjih institucija i prijestolnica 27 zemalja Europske unije, piše utjecajni Politico.

U briselskim kuloarima, diplomati i zastupnici žale se da von der Leyen prekoračuje svoje ovlasti, isključuje vlade EU iz donošenja odluka te da malom skupinom savjetnika vlada dekretom.

Kritike su postale glasnije kada je u petak neplanirano otputovala u Izrael, što je izazvalo bijesnu reakciju europskih diplomata. Nekoliko ih je za Politico reklo da su nezadovoljni što von der Leyen, koja je izrazila solidarnost sa izraelskim žrtvama napada Hamasa, nije prenijela njihove pozive Izraelu da poštuje međunarodno pravo u Gazi.

‘Ponaša se kao kraljica’

Prvi diplomat EU Josep Borrell čak se usudio izreći rijedak javni ukor svojoj nadređenoj. Von der Leyen, rekao je, nema pravo zastupati stavove EU o vanjskoj politici, koji se inače koordiniraju između zemalja članica. “Službeni stav Europske unije o bilo kojem pitanju vanjske politike je fiksiran smjernicama”, rekao je Borrell novinarima u Pekingu u subotu.

Europarlamentarka Nathalie Loiseau kritike na račun von der Leyen iznijela je na X-u: “Ne razumijem kakve veze šefica Europske komisije ima s vanjskom politikom, koja nije u njezinoj nadležnosti”. Još jedan EU diplomat, pod uvjetom anonimnosti, nije štedio šeficu EK. “Sve se više ponaša kao kraljica”, kazao je za Politico.

Epizoda s putovanjem u Izrael samo je jedan na sve dužem popisu primjera u kojima se von der Leyen nije uspjela propisno konzultirati s čelnicima EU prije donošenja važne političke odluke. Kritičari joj, među ostalim, zamjeraju i put u Tunis u srpnju, kada je nadgledala sklapanje dogovora kojim se tamošnjem predsjedniku Kaisu Saiedu daje više od milijardu eura za pomoć u upravljanju neregularnim migracijama.

Upitna kandidatura za drugi mandat

Rastuća pobuna protiv Ursule von der Leyen mogla bi ugroziti njezinu potencijalnu kandidaturu za drugi mandat predsjednice Komisije, nakon izbora za Europski parlament koji se održavaju u lipnju sljedeće godine, piše Politico.

“Ovo je problem koji treba riješiti”, kazao je još jedan EU diplomat koji je želio ostati anoniman. “Idući mandat bit će za provedbu odluka, dok je prvi služio za njihovu objavu”, dodao je.

Doduše, von der Leyen tek treba objaviti hoće li tražiti još jedan petogodišnji mandat u Berlaymontu, zgradi u Bruxellesu u kojoj je smještena Komisija. No, čelnici njezine konzervativne političke skupine, Europske pučke stranke, već su rekli da će je podržati ako se ponovno odluči kandidirati.

O putu u Izrael odlučilo se u zadnji čas

Iako do sada niti jedan čelnik nije izričito zaprijetio da će povući potporu, frustracija među njezinim kritičarima – posebice socijalističkim teškašima poput Borrella i španjolskog premijera Pedra Sáncheza – mogla bi izazvati probleme bude li tražila jednoglasnu potporu za drugi mandat.

Ponekad krizna situacija traži da vođe djeluju brzo. Prema osobi koja je izravno upoznata s putovanjem i njegovim pripremama, odluka Ursule von der Leyen da ode u Izrael donesena je u posljednji trenutak u četvrtak, nakon pokušaja da se dogovori sastanak s premijerom Benjaminom Netanyahuom.

Von der Leyen je odlučila putovati s predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom, koja je prethodno već bila dogovorila svoj posjet. Njih dvije obišle su izraelsku zajednicu koju su desetkovali naoružani pripadnici Hamasa, a morale su se i nakratko sakriti u sklonište – kada im je zračna uzbuna prekinula sastanak s izraelskim predsjednikom Isaacom Herzogom.

‘Nisu je kritizirali zbog posjeta Ukrajini’

Na pitanje o kritikama njezina posjeta Izraelu, glasnogovornik Komisije Eric Mamer rekao je da Ursula von der Leyen predstavlja Komisiju, a ne mišljenje 27 država članica. “Nitko je nije kritizirao zbog posjeta Ukrajini i Buči (gradiću u kojem se dogodio masakr civila). Ona može putovati gdje želi. U Izrael je otišla izraziti solidarnost”, poručio je.

No, ni spomenuto djelovanje šefice EK u kontekstu rata u Ukrajini nije zadovoljilo sve. “Vidjeli smo istu stvar s najavama sankcija ili u većini pitanja vezanih uz Ukrajinu: ona ne raspravlja o tome s mnogo ljudi, ona samo odlučuje”, rekao je anonimni dužnosnik Komisije.

“Zgrabila je moć u vrijeme pandemije i držala je se. Nitko joj to zapravo ne osporava, ali negativna strana svega toga je što se na donošenje nekih odluka čeka jako dugo”, dodao je.

Ima svoje ljude od povjerenja

Politico piše da se von der Leyen oslanja na izuzetno usko povezanu skupinu pomoćnika. Rijetko se konzultira s nekim od 27 povjerenika EU kojima je šefica, pogotovo u usporedbi sa svojim prethodnikom na toj dužnosti, Jean-Claudeom Junckerom, tvrdi nekoliko izvora iz Bruxellesa.

Von der Leyen se kod donošenja odluka uglavnom oslanja na svog glavnog savjetnika, Bjoerna Seiberta. Ali, i Seibert je preopterećen. “On ne može učiniti sve i von der Leyen to mora razumjeti”, kazao je anonimni politički operativac za Politico. “Morate imati oči i osigurati ljude koji preuzimaju odgovornost kada stvari postanu teške. Svaka riječ i svaki potez se broje”, dodao je.