EU je proglašena prostorom slobode za LGBT osobe. Njemačka eurozastupnica za Telegram govori što to uopće znači

Terry Reintke očekuje da će rezolucija otvoriti širu raspravu o tome kako poboljšati prava LGBTIQ osoba u EU. Rezoluciju su podržali i zastupnici HDZ-a

FOTO: Cornelis Gollhardt/Claudio Cutarelli

Poljska vladajuća stranka prošlog je tjedna odlučila da će zakonom zabraniti ljudima u istospolnim zajednicama posvajanje djece, čak i kao samohranim roditeljima. Dok su u Varšavi najavljivali da će provjeravati u kakvoj vezi živi netko tko želi posvojiti dijete, Europski parlament upravo je proglašavao Europsku uniju prostorom slobode za LGBTIQ osobe.

Rezolucija Europskog parlamenta, donesena uvjerljivom većinom od 492 glasa (uz 141 protiv i 46 suzdržanih), jasan je odgovor prije svega na poteze poljskih vlasti. U posljednje dvije godine više od sto poljskih regija, županija i općina donijelo je deklaracije kojima su proglasili da u njima nema tzv. LGBT ideologije. Na poljske ‘LGBT-free zone’, kako ih mediji kolokvijalno nazivaju, Europski parlament odgovorio je proglašenjem ‘LGBTIQ Freedom zone’.

Važna poruka zajednici

Ipak, nije u pitanju isključivo Poljska, kaže za Telegram njemačka eurozastupnica Terry Reintke, potpredsjednica Kluba zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza i supredsjedateljica Međugrupe za LGBTI prava. Ova simbolična rezolucija, jer se radi o neobvezujućem dokumentu, “reakcija je na zabrinjavajuće trendove napada na LGBTI prava u Europskoj uniji”, kaže Reintke navodeći zbog čega je bilo važno da Europski parlament, jedina EU institucija koju građani direktno biraju, donese ovakvu rezoluciju.

“Prvo, kako bi se poslala poruka zajednici u cijeloj EU da smo tu, da obećavamo da ćemo se nastaviti boriti za LGBTI prava, čak i ako je to posljednjih godina postalo teže”, ističe njemačka eurozastupnica. “Drugo, još i važnije, želimo da to bude početna točka za otvaranje šire rasprave o tome što se konkretno sada može poduzeti”, što se treba napraviti “kako bi se doista poboljšala” prava LGBTI osoba u Europskoj uniji.

Problemi u Europskoj uniji

U rezoluciji se opisuju i drugi primjeri diskriminacije i problema s kojima su i danas u EU suočeni ljudi istospolne orijentacije. “(…) diskriminacija i nasilje policije nad osobama LGBTIQ i dalje je problem u Uniji”, a policija, ako nije osposobljena na odgovarajući način, “može odvratiti pripadnike zajednice LGBTIQ od prijavljivanja nasilja i diskriminacije nad njima”, jedan je od navoda u dokumentu.

Ili, na primjer, u pogledu priznavanja roditeljstva: postoje djeca “koja se suočavaju s poteškoćama zbog nepostojanja pravnih odredbi o uzajamnom priznavanju rodnog lista s dvama istospolnim roditeljima”, dok se istospolni parovi “i dalje suočavaju s poteškoćama pri ostvarivanju prava na slobodu kretanja unutar EU-a (…)”, piše, među ostalim, u rezoluciji.

Što očekuje od Komisije

Terry Reintke podsjeća da se prošle jeseni dogodio “povijesni trenutak” kada je Europska komisija predstavila prvu strategiju za ravnopravnost LGBTIQ osoba u EU. Tim je dokumentom, primjerice, predviđeno proširenje liste tzv. EU kaznenih djela kako bi taj popis obuhvatio zločine iz mržnje i govor mržnje usmjeren prema LGBTIQ osobama.

Ali eurozastupnica tvrdi da parlament želi još konkretnije poteze. “Želimo da Europska komisija pokrene postupak zbog povrede prava protiv Poljske na temelju zona bez tzv. LGBT ideologije. To bi bilo nešto vrlo, vrlo konkretno što bismo htjeli da Komisija poduzme kako bi se založila za LGBTI prava”, kaže Reintke. “Nadamo se da ćemo ovom rezolucijom pojačati pritisak na Komisiju da nešto poduzme u vezi s ovom situacijom”.

Lani uskratili EU financiranje

Briselska administracija lanjskoj je ljeta, doduše, povukla nesvakidašnji potez. Uskratili su financiranje iz jednog europskog programa za šest poljskih gradova koji su proglasili “zone”. Obrazloženje Bruxellesa bilo je vrlo birokratsko, pravdali su odluku propisanim kriterijima – da program mora biti dostupan svim građanima, bez obzira na spol, rasu, uvjerenje, godine, seksualnu orijentaciju… – a prijave poljskih gradova, tvrdili su, nisu bile u skladu s tim kriterijima.

Odluka je, međutim, bila itekako politička, što su potvrdile i reakcije. I u samoj Poljskoj, gdje je iz vladajuće većine odmah najavljeno da će država nadoknaditi uskraćene europske financije. Ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro, izvijestio je Reuters, tada je istaknuo da žele podržati općinu “koja ima pro-obiteljsku agendu” i koja se “bori protiv nametnute LGBT i rodne ideologije koje gura Europska komisija”.

Suprotstavljeni stavovi

I u prošlotjednoj raspravi u EU parlamentu čula su se suprotstavljena mišljenja poljskih eurozastupnika. Ryszard Legutko, zastupnik poljske vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS), usprotivio se donošenju rezolucije: “Ne smijemo postati robovi ove indokrinacije, to je zastrašivanje”, kazao je, prema Hininom izvješću.

Andrzej Halicki, eurozastupnik iz Građanske platforme, glavne poljske oporbene stranke, poručio je, izvijestila je Hina, da nije cijela Poljska takva, “Poljska je također zemlja tolerancije”. Halicki pripada zastupničkom klubu Europske pučke stranke (EPP), čiji su članovi u ovom slučaju velikom većinom glasali za proglašenje EU-a prostorom slobode za LGBTIQ osobe.

Potpora pučana i HDZ-a

Rezolucija je dobila široku potporu u Europskom parlamentu, a Terry Reintke bila je, kaže nam, pozitivno iznenađena “nadmoćnom većinom u konzervativnoj grupi”, misleći pritom na EPP. Među onima koji su glasali za rezoluciju bili su i eurozastupnici HDZ-a (osim njih, rezoluciju su podržali i zastupnici SDP-a, Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić bili su suzdržani, a Ruža Tomašić protiv).

U nekim ranijim prilikama, kad je Europski parlament donosio rezolucije sličnog sadržaja, HDZ-ovi zastupnici bili su uglavnom suzdržani. Zašto su ovoga puta glasovali za, pitali smo njihovu delegaciju u EU parlamentu.

“Europski parlament usvojio je na prošlotjednoj plenarnoj sjednici rezoluciju kojom se osuđuju svi oblici nasilja ili diskriminacije na temelju spola ili seksualne orijentacije. Cilj rezolucije bio je izraziti nedvosmislen stav protiv nasilja i diskriminacije, što HDZ snažno podržava”, kažu u odgovoru na naš upit.

Snažna poruka šefice Komisije

Zašto nisu podržali neke ranije rezolucije, pojašnjavaju ovako: “S druge strane, HDZ se u Europskom parlamentu redovito protivi pokušajima zadiranja u isključive nacionalne nadležnosti, osobito u području obiteljske politike, ideologiziranju pravnih i obrazovnih sustava država članica, uskraćivanju prava roditelja da odlučuju o odgoju svoje djece, kao i negiranju prava na priziv savjesti. Takav jasan stav Klub HDZ-a zastupat će i dalje u raspravama i glasovanjima u Europskom parlamentu”.

Novu rezoluciju nedvosmisleno je podržala i Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, koja, kao i HDZ, pripada Europskoj pučkoj stranci i s kojom je hrvatski premijer Andrej Plenković u vrlo dobrim odnosima. Dan prije glasanja u parlamentu, šefica Komisija na Twitteru je poručila da “biti svoj nije ideologija”, nego identitet “kojeg nitko nikad ne može oduzeti”, objavivši fotografiju zgrade u kojoj je sjedište Komisije osvjetljenu duginim bojama.