Još tri poljske regije ukinule antigej rezoluciju o 'zonama bez LGBT ideologije'

EK je poljskim pokrajinama zaprijetila uskraćivanjem financiranja

A participant holds a giant rainbow flag during a counter-manifestation organised by left wing, anti-fascist, feminist and LGBT activists in opposition to the annual far-right Independence March marking Poland's National Independence Day on November 11, 2019 in Warsaw. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)
FOTO: AFP

Tri pokrajine u Poljskoj jučer su odustale od rezolucija prema kojima se proglašavaju “zonama bez LGBT ideologije”. Vijećnici u Potkarpatskom, Lublinskom i Malopoljskom vojvodstvu slijedili su primjer kolega iz Svetokriškog vojvodstva, koji su isto izglasali prošlog tjedna, prenosi BBC.

Simboličke rezolucije je 2019. usvojilo gotovo 100 poljskih pokrajina i općina, jer su kampanje za prava LGBT zajednice lokalni dužnosnici vidjeli kao napad na tradicionalne katoličke vrijednosti. Iako je vladajuća poljska stranka Pravo i pravda (PiS) podržala uvođenje rezolucija, potez je žestoko osuđen unutar i izvan Poljske. Europska unija je poručila kako se deklaracijama krše zakoni protiv diskriminacije, čelnica Komisije Ursula von der Leyen te je zone prošle godine nazvala “zonama bez čovječnosti”, a Europski parlament je izglasao cijeli EU “zonom slobode za LGBTIQ”.

Na ukidanje rezolucija neki poljski vijećnici su se ipak odlučili nakon što je Bruxelles početkom rujna stopirao isplate iz EU fonda namijenjenog saniranju socijalne i gospodarske štete uzrokovane pandemijom i upozorio pet poljskih regionalnih skupština da im prijeti daljnji gubitak ozbiljnog novca.

‘I dalje se moramo boriti’

U Malopoljskom vojvodstvu vijećnici su nakon rasprave predložili alternativnu rezoluciju kojom se “protive bilo kakvoj diskriminaciji zbog bilo kakvog razloga protiv bilo koga”, navodi Poljska novinska agencija. U toj rezoluciji su podržali svaku obitelj u regiji, jer je to “temelj društvenom sustava države”.

Aktivist za prava LGBT zajednice Bart Staszewski za BBC je rekao kako su ukidanja rezolucija pozitivan korak, ali da ih je potrebno više. “Političari se igraju s nama. Ne žele ukinuti cijelu rezoluciju, samo je žele zamijeniti s drugom. Čuli smo puno odvratnih stvari tijekom ove rasprave i jasno da ovo nije dovoljno i da se i dalje moramo boriti”, rekao je Staszewski.

Poljski ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro je rekao kako se vladajuća stranka protivi ukidanju rezolucija i financijski pritisak EU-a nazvao je ucjenom i napadom na Poljsku i lokalne vlasti. Europska komisija je u srpnju najavila pravne poteze zbog navodnih kršenja prava LGBT zajednice protiv Mađarske i Poljske, u kojoj istospolni brakovi nisu priznati, a istospolnim parovima je zabranjeno posvajanje djece.

Pritisak ‘odozdo’

Jedna od onih koji su u Europskoj komisiji zaslužni za ovakav rasplet svakako je Helena Dalli. Maltežanka, koja je od 2019. europska povjerenica zadužena za ravnopravnost. Vijest da je prva regija u Poljskoj odustala od rezolucije stigla je taman prije prošlotjednog razgovora povjerenice Dalli s Telegramovom novinarkom Irenom Frlan Gašparović. Dalli je rekla kako uzmak poljskih regija ne smatra svojom pobjedom. “Ne, to nije osobna pobjeda. To je pobjeda za ljude koji su time (rezolucijama, op.a.) bili pogođeni”, izjavila je Dalli.

“Naravno da je to vrlo dobrodošla vijest. Ali u tome se sastoji naš posao – osigurati da se ljudska prava poštuju i podržavaju u svim zemljama članicama, pa i izvan njih”, nastavila je povjerenica. “Očito je da želimo da strategija funkcionira, ali o tome će se moći govoriti tek kada nijedna osoba koje se to tiče ne bude diskriminirana“, poručila je Dalli govoreći o europskoj strategiji uskraćivanja financiranja.

Na tvrdnju da se to može smatrati i kontroverznim potezom, jer bez novca ostaju konkretni projekti iza koji stoje ljudi koji nisu izravno odgovorni za ono što radi njihova Vlada, Dalli je objasnila: “Smatram da bismo svi trebali biti odgovorni jedni za druge. I ako na mene osobno ne utječe nešto što moja vlada radi, ali za to postoje posljedice, onda znam da trpim posljedice jer je netko drugi prije mene trpio zbog nečega što je moja vlada napravila.” Kako je zaključila Telegramova novinarka jasno je, dakle, da se Bruxellesu nadaju pritisku ‘odozdo’, od građana na njihove vlade.