Europska komisija izdala nove preporuke za brze antigenske testove, traži da se priznaju u svim EU zemljama

Komisija naručuje 20 milijuna testova koji će se rasporediti po državama članicama

7.12.2020.  Rijeka - Broj hospitaliziranih u KBC-u Rijeka tijekom vikenda porastao je za 20 posto. Testiranje gradjana ispred Doma Zdravlja u Rijeci.Photo:Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Europska komisija objavila je danas na svojim stranicama kako u očekivanju cjepiva protiv koronavirusa rade na novim pravilima za prihvaćanje rezultata brzih antigenskih testova na razini cijele EU. Naime, Komisija javlja kako je danas usvojila prijedlog Vijeća Europe za zajedničkim okvirom kojim bi se brzi testovi priznavali u svim državama članicama.

Dodaju kako će preporuke koje će Komisija uputiti državama članicama osigurati jednaku upotrebu i priznavanje rezultata brzih antigenskih testova na razini EU. U tim preporukama su zemljama dali do znanja da naprave popis brzih antigenskih testova koji će biti priznati na razini EU.

Komisija kupuje 20 milijuna brzih testova

Osim toga, dodaju kako su sklopili ugovor s tvrtkom Abbot i Roche od koje će kupiti 20 milijuna brzih testova po cijeni od 100 milijuna eura. Upravo će ti testovi od početka 2021. godine biti na raspolaganju državama članicama, u sklopu strategije EU za suzbijanje koronavirusa.

Povjerenica za hranu i zdravlje, Stella Kyriakides, rekla je kako nam brzi testovi nude brzinu, pouzdanost i brzi odgovor što nam omogućava da detektiramo pozitivne na koronavirus.

“Ključno je usporiti širenje pandemije. Testiranje će ostati osnova u nadolazećim mjesecima dok će se cjepivo distribuirati u zemljama EU-a od 27. prosinca. Moramo povećati broj testiranja kako bi kontrolirali virus i zato smo ugovorili kupovinu još 20 milijuna testova”, zaključila je.

Što Komisija zapravo preporučuje?

Komisija javlja kako je i dalje najpouzdaniji PCR test, ali upozorava kako se taj tip testa koristi toliko često da ga sada manjka na tržištu. Budući da su skupi i da proizvodnja dugo traje, savjetuju korištenje brzih testova.

Ovo su preporuke za države članice u vezi brzih testova: “koristite brze antigenske testove kako biste ojačali kapacitete za testiranje, osigurajte da testiranje provodi obučeno osoblje, uložite u obuku osoblja i operatora koji provode testove, posebno uzmite u obzir brze testove za simptomatske slučajeve, kontakte sa zaraženima, slučajeve iz žarišta virusa, visokorizična područja i zatvorena područja, koristite ih za široki pregled situacije u populaciji, osigurajte strategije za potrebe potvrde rezultata PCR testom, nastavite pratiti i procjenjivati potrebe za testiranjem u skladu s epidemiološkom slikom.”

Imaju plan za priznavanje rezultata testa

Kada se radi o priznavanju rezultat brzog antigenskog testa, Komisija je države članica uputila da naprave i podijele popis brzih testova koji su u skladu sa testiranjima u pojedinoj zemlji i koji su prikladni s obzirom na situaciju.

Osim toga, trebaju se složiti i da se taj popis redovno ažurira, a zemlje se trebaju složiti i da međusobno priznaj rezultate koji su dobiveni iz tih testova, Dakle, bit će potreban popis testova čiji će se rezultati priznavati na razini EU-a.

Podsjetimo, u Hrvatskoj se provode brza antigenska testiranja, ali se ne priznaju, primjerice, za potrebe prelaska granice. Koriste se najčešće za bliske kontakte već zaraženih, pri čemu se kontakti, ako rezultat testa bude pozitivan, smatraju pozitivnima. Ako je test negativan, moraju ponoviti test, a sve pozitivne osobe registrirane brzim testovima još ne ulaze u službenu statistiku oboljelih.