Europski parlament tužit će Komisiju zbog odluke o deblokadi deset milijardi eura za Mađarsku

'Želimo biti sigurni da se s novcem poreznih obveznika postupa u skladu s ugovorima', rekao je europarlamentarac Petri Sarvamaa

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a debate on European Security and Defence, as part of a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on February 28, 2024. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP)
FOTO: AFP

Europski parlament pokrenut će tužbu protiv Europske komisije zbog oslobađanja 10,2 milijarde eura zamrznutih sredstava Mađarskoj, potvrdila je predsjednica parlamenta Roberta Metsola. Ona ima ovlast pokrenuti pravni postupak protiv drugih institucija pred Europskim sudom pravde. Rok za predaju je 25. ožujka.

Time se povećava pritisak na Ursulu von der Leyen koja je u utrci za drugi mandat na čelu Komisije, a obećava zalaganje za vladavinu prava. “Želimo biti sigurni da se s novcem poreznih obveznika postupa u skladu s Ugovorima”, rekao je europarlamentarac Petri Sarvamaa.

Komisija je u prosincu donijela odluku kojom je Mađarskoj deblokirano 10,2 milijarde eura iz kohezijskih fondova. Tim sredstvima Mađarska nije mogla pristupiti zbog nedostataka u vladavini prava.

Tvrde da je oslobađanje sredstava opravdano

Izvršna vlast tvrdi da je oslobađanje sredstava bilo opravdano jer je Budimpešta u svibnju prošle godine provela reformu za jačanje neovisnosti pravosuđa i ublažavanje političkog uplitanja u sudove, što je u skladu s četiri “super prekretnice” koje je Bruxelles nametnuo, piše EuroNews.

Zakonodavac je osporio to obrazloženje ističući da su sredstva odmrznuta dan prije ključnog summita čelnika EU-a na kojem je premijer Viktor Orbán zaprijetio da će staviti veto na ključne sporazume o Ukrajini. Europarlamentarci su u siječnju reagirali oštrom rezolucijom u kojoj se navodi da “EU ni na koji način ne može popustiti ucjenama i trgovati strateškim interesima Unije i njezinih saveznika odričući se svojih vrijednosti”.

“Mađarska ne ispunjava standard neovisnosti pravosuđa utvrđen ugovorima EU-a jer usvojene mjere ne osiguravaju potrebne zaštitne mjere protiv političkog utjecaja i mogu se ili zaobići ili neadekvatno primijeniti”, navodi se u rezoluciji. Nekoliko dana kasnije kritizirali su povjerenike Didiera Reyndersa, Nicolasa Schmita i Johannesa Hahna zbog, kako su rekli, zakulisnog dogovora s Orbánom kako bi osigurali povlačenje veta u zamjenu za 10,2 milijarde eura.

Reforma pravosuđa požurivana

Navodi se i da je reforma pravosuđa požurivana te da izvršna vlast nije pričekala rezultate s terena prije nego su Mađarskoj pustili novac. Trojica povjerenika inzistirala su na tome da je Mađarska pružila dovoljno dokaza usklađenosti s četiri “super prekretnice”. Sličan argument iznio je u četvrtak glasnogovornik, koji je rekao da je Komisija “pod zakonskom obavezom” osloboditi novac jer je Mađarska pokazala “neovisnost svojeg pravosuđa”.

“Komisija podsjeća da je pri donošenju takve odluke vezana strogim rokovima i uvjetima navedenim u zakonodavstvu Unije. Komisija smatra da je djelovala u potpunosti u skladu s pravom EU-a i branit će svoju odluku pred sudom EU-a”, rekao je komentirajući tužbu parlamenta.

Bruxelles još uvijek zadržava gotovo 12 milijardi eura dodijeljenog udjela kohezijskih fondova iz Mađarske i veći dio sredstava iz plana oporavka i otpornosti od 10,4 milijarde eura. Orbán je to više puta osudio kao “financijsku ucjenu”.

Potrebno ispunjavanje svih uvjeta

Svaki dio tih sredstava podliježe promjenama zakona u područjima poput LGBTQ+ prava, politika vezana uz azilante, javna nabava i borba protiv korupcije. Dužnosnici Komisije rekli su da je u tom pogledu postignut mali ili nikakav napredak.

U svojoj siječanjskoj rezoluciji, zastupnici Europskog parlamenta upozorili su da se sredstva koja ostaju blokirana “moraju tretirati kao jedinstveni, integralni paket te da se ne bi trebalo izvršiti nikakva plaćanja čak i ako je postignut napredak u jednom ili više područja, ali i dalje postoje nedostaci u ostalima”.