Europski sud odlučio je da šef ima pravo pregledavati vaše poruke na WhatsAppu (i sličnim aplikacijama)

Sud je razmatrao otkaz jednom rumunjskom inženjeru iz 2007.

SAN FRANCISCO, CA - FEBRUARY 19: The Facebook and WhatsApp app icons are displayed on an iPhone on February 19, 2014 in San Francisco City. Facebook Inc. announced that it will purchase smartphone-messaging app company WhatsApp Inc. for $19 billion in cash and stock. (Photo illustration by Justin Sullivan/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Europski sud za ljudska prava donio je odluku u slučaju rumunjskog inženjera koji je dobio otkaz nakon korištenja Yahoo Messengera, ne samo za komunikaciju s profesionalnim kontaktima, već i za slanje poruke svojoj zaručnici i bratu.

Inženjer je otpušten 2007. godine, nakon što je poslodavac pratio njegove poruke nekoliko dana. Na 45 stranica izlistan je prijepis njegovih poruka, uključujući i one koje je slao svojoj zaručnici.

Presuda je obvezujuća i za ostale zemlje

Iako je ovaj rumunjski inženjer mislio da će Europski sud za ljudska prava stati na njegov stranu jer mu je povrijeđeno pravo na privatnost tako da je kompromitirana njegova privatna komunikacija, sud se priklonio poslodavcu, piše Independent.

Sud je utvrdio da “nije nerazumno da poslodavac želi potvrditi da li zaposlenici obavljaju svoje profesionalne zadatke tijekom radnog vremena”.

Poruke poslane tijekom radnog vremena

Tvrtke tako sada smiju čitati privatne poruke zaposlenika ako su poslane tijekom radnog vremena, presudio je Europski sud za ljudska prava.

Ova presuda je obvezujuća za zemlje koje su ratificirale Europsku konvenciju o ljudskim pravima.

Presuda je indikativna jer je objavljena u vrijeme kada brojne vlade i sudovi, nakon terorističkih napada poput nedavnih u Francuskoj ili u Turskoj, razmatraju kako uravnotežiti pravo na privatnost s potrebom da se zaštiti nacionalna sigurnost, piše Hina.

Neki su stručnjaci zaključili da će odluka suda zacijelo utjecati na buduće odluke sudova Europske unije.

Savjet zaposlenicima

“Po mojem mišljenju, sud je ovdje zauzeo vrlo slobodno stajalište”, smatra Tom De Cordier iz odvjetničkog ureda CMS DeBacker u Bruxellesu i ocjenjuje da “Zaposlenici ne bi iz te presude trebali izvlačiti opće zaključke”.

Claire Dawson iz odvjetničkog ureda Slater and Gordon u Londonu smatra da radnici moraju voditi računa o korištenju društvenih mreža i e-pošte na radnom mjestu.

“Neki poslodavci dopuštaju ‘razumno korištenje sustava tvrtke za osobne potrebe”, a neki “nameću potpunu zabranu. Savjet zaposlenicima je jasan: provjerite kakva je politika vašeg poslodavac i u skladu s time postupajte”.