Europski sud: Rusija stoji iza ubojstva bivšeg špijuna Litvinenka, otrovali su ga radioaktivnim polonijem

Europski sud navodi kako Moskva nije pokušala dokazati da optuženi ruski agenti nisu djelovali bez odobrenja vlasti

The last picture of poisoned spy Alexander Litvinenko as he lies on his deathbed in hospital, a gaunt fiqure, which was released at the High Court public inquiry into his death today.
Last photograph of Alexander Litvinenko before his death shown at inquiry, London, Britain - 04 Feb 2015
Litvinenko agreed to have photos taken of him in his final days, and this is the last one of him alive, to show how he had been "poisoned by the Kremlin, " the court was told. The photo is released to show the marked deterioration and contrast between his condition close to death at University College Hospital and his condition in an earlier widely circulated picture of him in hospital.,Image: 236484596, License: Rights-managed, Restrictions: Rex Features Ltd. do not claim any Copyright or License of the attached image, Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Rusija je odgovorna za ubojstvo bivšeg špijuna Aleksandra Litvinenka 2006. u Londonu, presudio je Europski sud za ljudska prava. Litvinenko je umro od trovanja polonijem 210, rijetkim radioaktivnim izotopom, prenosi Reuters.

Sud u presudi navodi kako se atentat na 43-godišnjeg Litvinenka može pripisati Rusiji. Moskva je uvijek odbacivala povezanost sa smrću Litvinenka, inače žestokog kritičara Vladimira Putina, iako ih je London od početka za to optuživao.

Litvinenko je ubijen točno šest godina nakon što je pobjegao iz Rusije u Ujedinjeno Kraljevstvo gdje je dobio britansko državljanstvo. Otrovan je iznimno radiokativnim izotopom, polonijem, koji mu je bio ubačen u zeleni čaj u jednom londonskom hotelu.

Ubojstvo izveli ruski obavještajni agenti

Dugotrajna britanska istraga njegove smrti je 2016. zaključila da je Putin najvjerojatnije odobrio ubojstvo Litvinenka. Navode kako su ubojstvo izveli bivši tjelohranitelj iz KGB-a (obavještajne službe Sovjetskog Saveza) Andrei Lugovoj i Dimitri Kovtun, koji su odbacivali optužbe. Britanci vjeruju kako su ubojstvo izveli kao dio operacije ruske Federalne sigurnosne službe, obavještajne agencije koja je naslijedila sovjetski KGB.

S njima se složio i europski sud na kojem je slučaj protiv Rusije pokrenula Litvinenkova supruga Marina. “Sud je utvrdio, bez ikakve osnovane sumnje, da su ubojstvo izveli g. Lugovoj i g. Kovtun. Planirana i komplicirana operacija, uključujući nabavu rijetkog smrtonosnog otrova, njihova putovanja, i ponavljani i neumorni pokušaji trovanja ukazuju da je g. Litvinenko bio njihova meta”, stoji u presudi suda.

Utvrdili su kako je Rusija odgovorna, jer bi Moskva mogla dokazati da su Lugovoj i Kovtun djelovali bez dozvole. “Međutim, ruske vlasti nisu poduzele nikakve ozbiljne korake da ospore rezultate britanske istrage”, naveo je Europski sud.