Ili si uz nemilosrdnog tiranina ili te nema. Svi Putinovi obračuni s kritičarima: padovi kroz prozor, 'nesreće', trovanja, egzil...

Tijekom duge Putinove vladavine, njegovi protivnici doživjeli su različite nesretne sudbine

Aleksej Navaljni posljednji je u nizu kritičara Vladimira Putina koji je umro pod zasad nerazjašnjenim okolnostima. Zatvorska služba objavila je da se Navaljni “osjećao loše” nakon šetnje i da je “gotovo odmah izgubio svijest”. Odmah je, kažu, pozvano medicinsko osoblje, koje je bezuspješno pokušavalo reanimirati oporbenog političara.

Tijekom više od dva desetljeća Putinove vladavine, njegovi protivnici doživjeli su različite nesretne sudbine – od političkog zatvaranja do trovanja. Navaljni, koji je s godinama postao najveći kritičar ruskog predsjednika, na svjetske naslovnice dospio je u kolovozu 2020. Tada mu je pozlilo na letu iz Sibira za Moskvu, nakon čega je u komi prebačen u Berlin. Njegov tim optužio je Kremlj da ga je otrovao, što je Moskva, naravno, negirala.

Njemački liječnici potvrdili su da je bio otrovan novičokom – nervnim otrovom iz sovjetskog doba – a njegov oporavak trajao je mjesecima. Unatoč opasnosti, Navaljni se odlučio vratiti u Rusiju gdje je kasnije uhićen i osuđen na temelju optužbi za koje je on tvrdio da su politički motivirane. Služio je zatvorsku kaznu u trajanju od 11 i pol godina, nedavno je premješten u kaznenu koloniju na Arktiku, gdje je i umro. Tko se još usudio govoriti protiv Putina i gdje su danas – pregled donosi britanski Sky News.

Boris Nadeždin

Posljednjih dana puno se pisalo o Borisu Nadeždinu, oporbenom političaru koji želi u izbornu utrku za novog predsjednika Rusije. Rat u Ukrajini smatra”fatalnom pogreškom” i obećava da će ga pokušati okončati pregovorima – ako bude izabran.

Iako je za kandidaturu na predsjedničkim izborima skupio daleko više od potrebnih 100.000 potpisa, državno izborno povjerenstvo (CIK) zabranilo mu je da se kandidira. Priopćili su da su otkrili “nepravilnosti” s više od 9000 potpisa podrške koje je predao. Nadeždin je rekao da će na to podnijeti pritužbu. “Ne odustajem i neću odustati”, poručio je.

Govoreći za Sky News prošle godine, Nadeždin je rekao da se ne boji progovoriti i da se već nekoliko puta suočio sa smrću.

Boris Nadeždin AFP

Jevgenij Prigožin

Nevjerojatan je bio uspon Jevgenija Prigožina od prodavača hot-doga do šefa privatne vojske koja je marširala na Moskvu. Njegovi plaćenici, pripadnici Wagner grupe, bili su ozloglašeni zbog svoje brutalnosti u Ukrajini, ali i zbog utjecaja u Africi. Prigožin je postajao sve glasniji u kritici ruske vojske i njenog vrhovnog zapovjedništva.

Kada su njegove snage u lipnju prošle godine započele marš na Moskvu, činilo se da je to najveći izazov za Putina u dva desetljeća, ali pokušaj puča vrlo brzo je propao. Pobuna je završila pregovorima i dogovorom s Kremljom po kojem je Prigožin pristao otići u Bjelorusiju. No, nakon toga viđen je kako se slobodno kreće po Rusiji.

Svega dva mjeseca nakon pobune, Prigožin je umro u padu privatnog aviona. Kremlj je zanijekao atentat na šefa Wagnera, nazvavši optužbe o Putinovoj umiješanosti – “apsolutnom laži”.

Jevgenij Prigožin Anadolu via AFP

Anna Politkovskaja

Dana 7. listopada 2006. – baš na Putinov rođendan – nagrađivana novinarka Anna Politkovskaja upucana je u predvorju svoje stambene zgrade.

U brojnim tekstovima iz rata u Čečeniji, Politkovskaja je prozivala ruske vojne snage za ubojstva i kršenja ljudskih prava čečenskih civila te pisala o mučenjima, otmicama i likvidacijama koje je provodila iz Kremlja nametnuta proruska vlast. Ruski predsjednik njeno je ubojstvo opisao kao “odvratno u svojoj okrutnosti”.

Boris Nemcov

Boris Nemcov koji je imao važnu ulogu u oporbi Vladimiru Putinu, a bio je potpredsjednik vlade u vrijeme predsjednika Borisa Jeljcina, upucan je i ubijen iz neposredne blizine na mostu blizu Kremlja 27. veljače 2015. Prije smrti, Nemcov je radio na istraživanju o borbama na istoku Ukrajine. Pet muškaraca proglašeno je krivima za organiziranje i izvršenje naručenog ubojstva.

Zaur Dadajev, časnik sigurnosnih snaga čečenskog vođe i Putinovog saveznika Ramzana Kadirova, proglašen je krivim za ispaljivanje smrtonosnih hitaca.

Pristaše Borisa Nemcova sumnjale su da je ubijen upravo zbog osjetljivih informacija koje je prikupio oko ruske upletenosti u sukob u Ukrajini. Kremlj je zanijekao umiješanost u ubojstvo.

Alexander Litvinenko

Litvinenko, bivši agent i jedan od najglasnijih Putinovih kritičara, umro je nakon trovanja polonijem-210, izotopom koji je smrtonosan i u vrlo malim količinama.

Britanska istraga utvrdila je 2016. da je Vladimir Putin vjerojatno sigurnosnim službama odobrio da ga ubiju. Trovanje je obavljeno u jednom londonskom hotelu u studenom 2006. godine, kada je Litvinenku u čaj ubačena smrtonosna doza polonija-210. Litvinenko je umro tri tjedna kasnije.

Vladimir Putin je “tiranin” koji, zajedno sa svojim “kompanjonima” iz Kremlja, stoji iza ubojstva bivšeg agenta Aleksandera Litvinenka u Londonu 2006., izjavio je tada odvjetnik Litvinenkove udovice.

Gari Kasparov

Jedan od najvećih šahista svih vremena, Gari Kasparov, s obitelji je pobjegao u New York 2013. godine. Ovaj ruski šahovski velemajstor strastveni je borac protiv Putinove vladavine i sudjelovao je u nekim od masovnih oporbenih prosvjeda, koje je svojedobno organizirao Navaljni.

Kasparov, koji godinama ljetuje u Podstrani kod Splita i ima hrvatsko državljanstvo, izjavio je da se boji uhićenja ako se vrati u Rusiju.

Gari Kasparov dpa Picture-Alliance via AFP

Ravil Maganov

Ravil Maganov, predsjednik uprave drugog najvećeg ruskog proizvođača nafte Lukoila, preminuo je u rujnu 2022. nakon što je pao s prozora bolnice u Moskvi. Tvrtka, koja je najveći privatni proizvođač nafte u zemlji, otvoreno je kritizirala invaziju Vladimira Putina na Ukrajinu. U priopćenju dioničarima, upravni odbor Lukoila izrazio je “najdublju zabrinutost zbog tragičnih događaja u Ukrajini”.

Paul Klebnikov

Istraživački novinar Paul Klebnikov, Amerikanac ruskog podrijetla, ubijen je ispred svog ureda u pucnjavi iz automobila u Moskvi 2004. Bio je urednik ruskog izdanja Forbesa i pisao je o korupciji te životima imućnih Rusa.

Natalia Estemirova

Natalia Estemirova bila je nagrađivana aktivistkinja za ljudska prava koja je prikupljala dokaze o zlostavljanjima u Čečeniji od početka tamošnjeg drugog rata 1999. godine. Oteta je u blizini svoje kuće 15. srpnja 2009. u glavnom gradu Čečenije. Nekoliko sati kasnije njeno je tijelo pronađeno u šumi, s prostrjelnim ranama u glavi i prsima.

Tadašnji ruski predsjednik Dmitrij Medvedev odbacio je tvrdnje da je čečenski vođa Ramzan Kadirov odgovoran za ubojstvo te je sugerirao da je ubojstvo izvršeno kako bi se diskreditirao Kremlj.

Denis Voronenkov

Bivši ruski političar, Denis Voronenkov, bio je otvoreni kritičar Vladimira Putina. Nekadašnji član komunističke frakcije u donjem domu ruskog parlamenta, Voronenkov je pobjegao u Ukrajinu 2016. i dobio ukrajinsko državljanstvo. Ustrijeljen je i ubijen u Kijevu u ožujku 2017. Tadašnji predsjednik Ukrajine, Petro Porošenko, opisao je ubojstvo kao “čin državnog terorizma” od strane Rusije. Tu je optužbu Kremlj, dakako, odbacio.

Boris Berezovski

Ruski oligarh Boris Berezovski, koji je imao ključnu ulogu u Putinovu usponu na vlast, pronađen je 2013. godine mrtav u kupaonici u svom domu u Londonu s omčom oko vrata. On je, naime, optužio Kremlj da je naredio likvidaciju Aleksandra Litvinenka, bivšeg obavještajca i koji je otrovan 2009. godine.

Sergej Skripal

Bivši ruski dvostruki agent koji je prosljeđivao ruske tajne britanskim obavještajnim službama, zajedno s kćeri Julijom, pronađen je onesviješten na klupi ispred trgovačkog centra u engleskom gradu Salisburyju u ožujku 2018. Prevezeni su u bolnicu u kritičnom stanju, a britanski dužnosnici rekli su da su bili otrovani Novičokom. Oboje su ipak uspjeli preživjeti. Kremlj je zanijekao da je Rusija na bilo koji način umiješana u trovanje.

Sergej Skripal AFP

Sergej Jušenkov

Bivši vojni pukovnik i liberalni ruski političar ustrijeljen je 2003. upravo kad je registrirao svoj pokret Liberalna Rusija kao političku stranku. Jušenkov je prikupljao dokaze za koje je vjerovao da dokazuju kako Putinova vlada stoji iza jednog od bombaških napada na stanove 1999. u Moskvi. Upucan je ispred svoje stambene zgrade.