Europski tužitelj traži istražni zatvor za Žalac. 'Trgovala je svojim utjecajem da izvuče milijune iz EU budžeta'

Odluku o istražnom zatvoru tijekom dana donijet će Županijski sud u Zagrebu

FOTO: Vjekoslav Skledar

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) odlučio je zatražiti istražni zatvor protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac i trojice suosumnjičenih u aferi softver. Potvrđeno je to malo prije iz EPPO-a koji je protiv svih četvero otvorio i istragu. Istraga je, navode, otvorena i protiv dvije tvrtke, a ranije smo javljali da se radi o Ampelosu i Micro projektu.

EPPO je potvrdio da je istraga otvorena nakon suradnje s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF), hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta te Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija.

Žalac je pogodovala svojim poznanicima?

Potvrđeno je da je Žalac, u dvostrukoj ulozi kao ministrica u MRRFEU i predsjednica Upravnog vijeća SAFU, poduzela niz koraka kako bi pogodovala poduzetnicima Mladenu Šimuncu i Marku Jukiću, te njihovim firmama.

To je, potvrđuje sada i EPPO, događalo tijekom 2017. i 2018. u procesu javne nabave informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem. U tom je razdoblju bivša ministrica bila odgovorna za zakonito provođenje postupaka javne nabave u MRRFEU, te za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU-a.

Povlašteni položaj osiguran je, sumnja se, prilagođavanjem Planova nabave MRRFEU-a za 2017. i 2018. u korist Šimunca i Jukića, te firmi koje su s njima povezane tako što je povećala planiranu procijenjenu vrijednost nabave ovog informatičkog sustava, mijenjala je vrste nabave i način nabave, te prilagođavala tražene tehničke specifikacije programskog rješenja za potrebe MRRFEU-a informatičkom programu što su ga imali Šimunac i Jukić. Osim toga, EPPO Žalac sumnjiči da je odlučila da će taj program MRRFEU kupiti po cijeni znatno višoj od cijene koja se na tržištu može postići za izradu programa takvih tehničkih specifikacija i funkcionalnosti.

Šef SAFU morao je slušati ministricu

Istražitelji zatim opisuju kako je bivša ministrica najprije tijekom 2017. donijela odluku o pregovaračkom postupku bez prethodne objave javnog poziva za podnošenje ponuda i to za vrijednost nabave u iznosu od 9.860.000 kuna. Na taj natječaj javile su se, kako smo već otkrili, tvrtke povezane sa Šimuncem.

EPPO dalje tvrdi da je Žalac od Tomislava Petrica, ravnatelja SAFU, tražila da osigura da ova agencija u prethodnoj kontroli dokumentacije o nabavi licenci informatičkog programa, čija je vrijednost bila napuhana na 9.860.000 kuna ne osporava pregovarački postupak javne nabave. Obzirom da je to od njega tražila kao predsjednica SAFU-a i ministrica koja hrvatskoj Vladi koja predlaže njegovo imenovanje i razrješenje, ravnatelj je, navodi EPPO, pristao. Od stručnih službi SAFU-a navodno je zatražio da u primjedbama maksimalno ublaže komentare na dokumentaciju o nabavi i ne navedu izrijekom da nema temelja za provođenje pregovaračkog postupka bez prethodne objave poziva za nadmetanje, zbog evidentne povrede Zakona o javnoj nabavi.

Taj natječaj Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave poništava, ali Žalac i Šimunac tijekom 2018. nastavljaju raditi na tome da neka firma povezana s njim dobije ugovor.

Kolika je šteta učinjena za proračune?

U konačnici je, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, MRRFEU zaključio ugovor o kupnji tog informatičkog sustava s firmom Ampelos u vlasništvu Marka Jukića, Šimunčevog poslovnog partnera. EPPO tvrdi da je pri tome nerealno ugovorena cijena u iznosu od 12.991.000 kuna odnosno 1,73 milijuna eura, iako bi realna cijena navedenog sustava iznosila oko 2.000.000 kuna, odnosno 265.000 eura.

“Financijskim interesima Europske unije i Republike Hrvatske nanesena šteta u ukupnom iznosu od 1.8 milijuna eura”, potvrđeno je iz EPPO-a.

Gabrijela Žalac službeno je osumnjičena za zlouporabu položaja i ovlasti, te trgovanje utjecajem; Petrica se tereti za zlouporabu položaja i ovlasti, dok su Šimunac i Jukić osumnjičeni za poticanje, odnosno pomaganje tu tim zlouporabama. Odluku o istražnom zatvoru tijekom dana donijet će Županijski sud u Zagrebu.