Otac sadašnjeg kineskog predsjednika pokušao otrovati vlastitog učitelja

Učitelja je pokušao ubiti jer ga je smatrao kontrarevolucionarom (!)

Kineski predsjednik Xi Jinping
FOTO: AFP

Magazin New Yorker ovih je dana objavio profil kineskog predsjednika Xija Jinpinga, a inače relativno uobičajena priča o usponu jednog političara sadrži prilično neobičnu crticu o njegovu ocu, prenosi Business Insider. Kineski je predsjednik oduvijek isticao da je njegov otac Xi Zhongxun na njega izvršio veliki utjecaj, a jedna priča o njemu baca svjetlo na neke poteze Xija Jinpinga.

Naredili da bude živ sahranjen

Godine 1953., u vrijeme kad se Xi Jinping rodio, njegov je otac bio ministar propagande. Evan Osnos piše u New Yorkeru da je Zhongxun “u dobi od četrnaest godina zajedno s kolegama pokušao otrovati učitelja kojeg su smatrali kontrarevolucionarom”.

Poslan je u zatvor, gdje se pridružio Komunističkoj partiji i na kraju se probio do visoke pozicije. Godine 1935. iz suparničke frakcije optužili su Xija za nelojalnost i naredili da bude živ sahranjen, no Mao Ce-tung je smirio situaciju.

S izložbe o životu kineskog predsjednika; na fotografijama njegova obitelj i otac
S izložbe o životu kineskog predsjednika; na fotografijama njegova obitelj i otac AFP

Na sastanku stranke u veljači 1952. godine Mao je naveo da je potrebno “potiskivanje kontrarevolucionarnih aktivnosti”, i to tako da se likvidira jedna osoba na svakih tisuću do dvije tisuće stanovnika. Xi Zhongxun podržao je takvu politiku, no u njegovom su području ovakva ubojstva bila relativno rijetka, navodi se u službenoj biografiji.

Pokoriti se onome čiji je otac na boljem položaju

“Studenti su se međusobno natjecali temeljem toga čiji je otac imao viši rang i vozio se u boljem automobilu. Neki su govorili: ‘Pokorite se onome čiji je otac na boljem položaju’. Kad je počela kulturna revolucija, 1966., pekinški studenti koji su bili ‘rođeni crveni’ promovirali su slogan: ‘Ako je otac junak, i sin je heroj; ako je otac reakcionar, sin je gad’. Crvena garda željela je očistiti grad od oporbe, ne bi li bio ‘čist kao kristal'”, citat je iz knjige povjesničara Mija Hedua iz 1993. “Generacija Crvene garde”.

New Yorker je proglasio Xija “najautoritativnijim kineskim vođom od Maoa”. Jedan od razloga tomu zasigurno je utjecaj njegova oca

New Yorker je proglasio Xija “najautoritativnijim kineskim vođom od Maoa”. Jedan od razloga tomu zasigurno je utjecaj njegova oca. Godine 1960. Komunistička partija počela je brutalnu “re-edukaciju” ljudi. Zhongxun je u tom ‘čišćenju’ uhvaćen i odveden od obitelji. Vratio se u politički život tek 1975.

Xi Jinping je u intervjuu Chinese Timesu 2000. godine rekao: “Ljudi koji imaju malo iskustva s vladanjem, oni koji su bili daleko od vlasti, imaju tendenciju smatrati te stvari tajanstvenima i romantičarski gledati na njih. Ali, ja gledam iznad tih površnih stvari: moć i cvijeće i slava i aplauzi. Vidim zatvore, prevrtljivost ljudi. Razumijem politiku na dubljoj razini”, prenosi New Yorker.