Firma u kojoj je radio ministar Krstičević sada može popravljati avione, ali kažu da neće. Pojednostavili smo slučaj

KING ICT registrirao je firmu kćer koja se može baviti avionima. No, kažu kako se neće baviti time nego dronovima

10.11.2017., Vukovar - Svecano otvorenje novoizgradjene vojarne "204. brigade Hrvatske vojske" povodom dolaska postrojbe Oruzanih snaga Republike Hrvatske u Vukovar. Ministar Damir Krsticevic. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Iz IT firme KING ICT. u kojoj je, prije nego je ušao u Vladu, jedna od ključnih osoba bio ministar obrane Damir Krstičević, danas su poslali priopćenje u kojem su pojasnili zašto su krajem prošle godine osnovali firmu kćer koja se može baviti remontom i proizvodnjom aviona.

Priča o KING ICT.-ju je došla u fokus kada je ovoga tjedna portal Start objavio kako je bivša firma ministra Krstičevića, koja se pretežito bavi računalnom opremom, osnovala tvrtku kćer koja će se baviti proizvodnjom, popravkom i održavanjem zrakoplova, svemirskih letjelica i zrakoplovne opreme. Zanimljivo je to u kontekstu nabave vojnih aviona koja je trenutno u tijeku, a koje vodi upravo Ministarstvo obrane kojem je na čelu ministra Krstičević.

Napravili smo mali pregled ove situacije.

1. Objavljeno da je bivša Krstičevićeva firma osnovala tvrtku koja može popravljati avione

Prema pisanju portala Start, krajem prošle godine IT firma KING ICT na Trgovačkom sudu u Zagrebu je registrirala firmu kćer Planet IX d.o.o koja će se među ostalim baviti i proizvodnjom, popravkom i održavanjem zrakoplova, svemirskih letjelica i zrakoplovne opreme.

Osim toga, piše Start, King ICT se od rujna počela baviti i proizvodnjom, prijevozom i nabavom oružja te pirotehničkih sredstava. Kao što je poznato, Hrvatska nabavlja vojne zrakoplove, a favoriti su polovni izraelski zrakoplovi kojima će, ako ih Hrvatska stvarno kupi, u dogledno vrijeme zasigurno trebati remont.

2. Iz KING ICT-ja kažu da neće popravljati avione

Danas je stiglo priopćenje iz KING ICT-ja. Demantirali su informacije da će se njihova firma Planet IX baviti remontom aviona. “Napominjemo, ni KING ICT ni Planet IX. nisu i ne razmatraju u bližoj i daljoj budućnosti poslovne aktivnosti u domeni održavanja zrakoplova, ni vojnih, a ni civilnih. Identični su razlozi i u kontekstu proizvodnje i prodaje oružja.”, stoji u priopćenju.

Tvrde da se ovdje radi o “neutemeljenoj, tendencioznoj i štetnoj konstrukciji jednog novinara o poslovanju KING ICT-a i njegove tvrtke kćeri”. Nemaju se namjeru, kažu, “baviti civilnim ili vojnim zrakoplovima niti se upuštati u proizvodnju, prodaju i održavanje naoružanja za vojne potrebe već isključivo za civilne.”

3. Zašto su se uopće osnovali novu firmu?

Iz tvrtke kažu kako će se baviti dronovima u civilne svrhe, a ne avionima, ali su zbog propisa morali tako registrirati tvrtku. KING ICT, navode u priopćenju, osnovao je firmu Planet IX c ciljem korištenja umjetne inteligencije i njenom primjenom u obradi podataka, robotici i dronovima, bespilotnim letjelicama. “Kako bi dronove mogli koristiti u gospodarske, isključivo civilne svrhe, hrvatsko zakonodavstvo je uvjetovalo ovakvu registraciju”, kažu iz KING-a.

Prema Pravilniku o sustavima za bespilotne zrakoplove, bespilotne letjelice iznad 150 kg smatraju zrakoplovima te se kao takve moraju registrirati u registru civilnih zrakoplova, pišu. “Stoga su u registraciji tvrtke Planet IX. te djelatnosti i navedene, jer nema drugih mogućnosti. Naša isključiva namjera je korištenje dronova u gospodarske svrhe”, navode.

“Poznata je činjenica da već dulji niz godina naprednije zemlje navedene tehnologije koriste u domeni poljoprivredne proizvodnje i kontrole iste, graditeljstvu, geodeziji, dok ih osiguravateljska industrija koristi za procjenu i kontrolu štete, a primjenjuju se i u hitnim te izvanrednih slučajevima kao što elementarne nepogode”, stoji u priopćenju.

4. U kojoj je fazi nabava aviona?

Kako je danas prokomentirao premijer Andrej Plenković, proces nabave borbenih aviona “ide po propisu i u tijeku je proces evaluacije ponuda”. Iz ureda izraelskog premijera Benjamina Netanyahua prošlog je tjedna, nakon njegovog sastanka s Plenkovićem u Davosu, priopćeno kako su dvojica premijera nastavili razgovore o prodaji izraleskih F-16 aviona. Izraelski su mediji otišli i korak dalje pa su objavili kako će vrijednost ovog posla biti 500 milijuna dolara.

U javnosti se i ranije spekuliralo kako su upravo ovi izraelski polovni avioni favorit, no iz Vlade to nisu potvrdili. Zasad su sve izjave o tom pitanju bile slične; kažu kako je cijeli proces nabave još u tijeku.